Zloději v Česku přišli na nový trik. Když na svých dveřích uvidíte tohle, už se k vám chystají

Letní dovolené už jsou v plném proudu, což není pouze šance k odpočinku pro většinu poctivých lidí. Jedna skupina bude mít naopak pořádně napilno, jelikož má naopak hlavní “pracovní” sezónu. Nejde o nikoho jiného než nechvalně proslulé nenechavce. Ti v České republice stále působí, navzdory tomu, že už se o tom tolik nemluví. Ovšem počet vloupaček nijak zvlášť neklesá.

Už to jede naplno

Pro zloděje je klíčové zjistit, zda je vyhlédnutý objekt skutečně opuštěný. Budou to tedy zkoušet, což je vaše šance na to, abyste se dozvěděli, že se k vám chystají, a učinili potom všechna potřebná opatření.

Nejnovějším používaným způsobem je tenká průhledná lepící páska, kterou nalepí na zámek a počkají pár dní. Potom se k domu či bytu nenápadně vrátí a ověří si, zda je páska neporušená. V takovém případě mají jistotu, že do domácnosti nikdo nechodí a oni mohou jít do akce.

Pakliže je člověk doma, nějaké pásky, kterou klíčem poruší, si mnohdy ani nevšimne. A pokud ano, pravděpodobně si bude myslet, že ji tam nalepili děti. Málokoho by napadlo, že si jeho obydlí vyhlédli lupiči. Je to ovšem potřeba mít na paměti.

Obdobně funguje také fígl se sušenkou, kterou zloději zkusí položit pod vaši rohožku. V případě, že je sušenka po pár dnech stále vcelku, znamená to, že je dům nebo byt prázdný. Naopak ve chvíli, kdy je rozšlápnutá a rozdrolená, je jasné, že v obydlí probíhá nějaká aktivita.

Je potřeba dělat protiopatření

Jak se ovšem co možná nejlépe vloupání bránit? Některé věci jsou poměrně jednoduché a fungují velmi spolehlivě. Předně byste si ke vchodu měli nainstalovat osvětlení se senzorem, který reaguje na pohyb. To může zloděje odradit, jelikož rozhodně nechtějí být všem na očích. Čím více světel a senzorů bude, tím lépe. Vyplatit se ale může také kamera mířící ke vchodu, která působí nejen odrazujícím dojmem, ale v případě potřeby může poskytnout i usvědčující materiál.

Docela novinkou je potom chytré osvětlení v domácnosti, které si můžete nastavit tak, že ho budete ovládat pomocí mobilní aplikace klidně z dovolené na druhém konci světa. Případně si nastavíte určitý automat, který bude světla rozsvěcet v předem daných intervalech.

Čtěte také: Zloději v Česku už si označují domy, které v létě vyloupí. Kdo si všimne tohoto symbolu, musí okamžitě konat, jinak ho vyberou

Cenné věci v domácnosti, které by se po nájezdu lupičů mohly objevit na trhu, se vyplatí označit si neviditelnou UV propiskou. Toto označení není na první pohled patrné, ale může velmi pomoci k dohledání ztracených předmětů.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
15 dní

Pro pána Jána to už tu je asi počtvrté To už jste tam fakt tak zoufalí že nemáte o čem psát? Lepší by bylo ( když je ta prázdninová okurková sezóna ) aby jste se celá redakce po tuto dobu přihlásili jako hlìdači těch objektů.Tím by jste byli nnohem užitečnější než psaním opakovaných nesmyslů.