Jde vaše dítě do školky? Naočkujte ho proti žloutence

Žloutenka typu A, tedy hepatitida známá také jako nemoc špinavých rukou, je poměrně časté a nebezpečné onemocnění, kterému jsou nejvíce náchylné děti a mladiství od jednoho roku do patnácti let. Dokud máte batole doma a nechodíte s ním na riziková místa, stačí hlídat běžnou hygienu a pravidelně si mýt ruce. Ve chvíli, kdy jde dítě do školky, nebo se s ním častěji pohybujete např. ve veřejných dopravních prostředcích či velkých veřejných hernách, je lepší ho proti žloutence typu A naočkovat.

Co je žloutenka typu A a jak se projevuje

Infekční hepatitida je virové onemocnění jater, které se šíří tzv. fekálně – orální cestou. To znamená, že nejčastěji se šíří přes znečištěné ruce, dále kontaminovanou vodou, nedostatečně omytým ovocem a zeleninou, syrovými mořskými plody, špatně tepelně zpracovaným masem, a samozřejmě i kontaktem s nakaženou osobou.

Inkubační doba žloutenky je 15 – 50 dní, nejčastěji však trvá kolem 28 dnů. Infikovaný člověk tedy nemusí po dlouhé týdny vůbec vědět, že je nakažen a že virus přenáší dál. Po dobu inkubace totiž nemusí mít žádné příznaky.

Jaké jsou příznaky žloutenky A

Příznaky žloutenky se začnou projevovat až po inkubační době. V první fázi nemocný pociťuje nechutenství, nevolnost, pobolívání nad pravým žeberním obloukem, nebo přímo bolest břicha. Ve druhé fázi se pak přidá zežloutnutí kůže a očí, ztmavnutí moči, extrémní únava a vylučování světlé stolice.

Rekonvalescence žloutenky trvá velmi dlouho, často až několik měsíců. Její součástí je navíc dlouhodobá dieta a omezení pohybových aktivit.

Prevence a Vakcína Havrix proti žloutence typu A

Prevencí žloutenky je na prvním místě dostatečné mytí rukou, zeleniny, pojídání tepelně upraveného masa apod. Pokud však vaše dítě nastupuje do školky, přebírá nad ním místo vás dozor učitelka. V tu chvíli ztrácíte kontrolu nad výše uvedenými preventivními kroky a je lepší zajistit zdraví svého dítěte vakcínou.

Proti žloutence typu A se podává vakcína Havrix 720, která není hrazena státem, ale většina zdravotních pojišťoven proplácí alespoň část nákladů. Očkuje se ve dvou dávkách do horní části paže, a to s odstupem 6 – 12 měsíců od podání první dávky. Po včasném naočkování druhé dávky je jedinec chráněn 25 let.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments