Znamení na toaletě odhalí rakovinu střeva. Všímejte si této věci, která se objeví jako první

Rakovina střeva bohužel patří mezi ty nejčastější a nejobávanější. Její léčba je komplikovaná a mnohdy velmi bolestivá. Často se neobejde bez doživotních následků, i když je ve výsledku úspěšná. Lékaři se přitom shodují v tom, že u tohoto typu rakoviny ještě více než u jiných platí, že čím dříve se na ni přijde, tím lepší jsou vyhlídky na léčbu. V raném stádiu lze totiž léčit velmi dobře a s velkým úspěchem.

Sledujte prvotní signály

Proto je klíčové znát příznaky tohoto onemocnění. Jak uvádí organizace Cancer Research UK, většina lidí uvidí první příznak na toaletě. A to v podobě krve na toaletním papíru. To je obzvlášť znepokojující znamení tehdy, kdy je navíc stolice mastná a velmi tmavá. Mezi další příznaky související se zažíváním potom patří potřeba chodit na toaletu častěji a také zácpa. Pacienti často popisují, že sotva vykonají potřebu, už se jim jakoby chce znovu. To může značit rakovinový výrůstek ve střevě.

V takovém případě je zapotřebí co nejrychleji vyhledat lékaře. Ten vás pravděpodobně objedná na kolonoskopické vyšetření. Jakkoliv nechvalnou pověst může tento zákrok mít, vězte, že v současné době už probíhá v drtivé většině případů bezbolestně. Lékař tak navíc získá jedinečnou možnost prohlédnout vaše tlusté střevo pomocí kamery. Zjistí tak, zda je v něm skutečně nádor, nebo je problém někde jinde.

Další příznaky rakoviny střev:

  • Zažívací problémy (nadýmání, křeče).
  • Tlak ve střevech.
  • Průjem či zácpa.
  • Změna v pravidelnosti stolice.
  • Ztráta hmotnosti.
  • Krev ve stolici.
  • Únava.
  • Pocit neúplného vyprázdnění střeva.

Rizikové faktory rakoviny střev

Největším rizikovým faktorem rakoviny tlustého střeva je nevhodný životní styl. Lidé obvykle nemají dostatek pohybu, stravují se nezdravě a do toho kouří či pijí alkohol.

Vyvarovat byste se měli především přílišné konzumaci masa, živočišných tuků a smažených pokrmů. Rizikem je také nízký příjem ovoce a zeleniny. Potraviny bohaté na vlákninu jsou totiž pro zdraví střeva velmi důležité.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments