Znamení rakoviny, která se na těle objeví záhy po onemocnění. Jde o první příznak, který pomůže v léčbě

V poslední době se často hovoří o tom, že mnozí lidé zanedbali preventivní vyšetření týkající se rakoviny, případně nedorazili včas k lékaři, když se necítili dobře. Důsledkem může být významný nárůst velmi závažných případů rakoviny zachycených v pozdějším stádiu, kdy už tato nemoc není tak dobře léčitelná jako na začátku. Lékaři tak začali na veřejnost znovu apelovat a zdůrazňovat varovná znamení.

Objeví se velmi rychle

Mezi nejčastější příznaky rakoviny patří nevysvětlitelná únava a dramatické změny v tělesné váze. Každý druh nádoru má však i specifické projevy, které obvykle souvisí s tím, kde v těle se nachází. Například rakovina krve se může poprvé projevit dvěma znaky na kůži.

Rakovina krve je širším pojmem, který zahrnuje různé typy tohoto zhoubného bujení v těle. Jako celek ovšem patří k těm vůbec nejčastějším. A právě u tohoto typu rakoviny se v posledních letech odehrál obrovský pokrok v léčbě. Lékaři tak dokáží pomoci stále většímu množství pacientů. Zůstává však v platnosti pravidlo, že čím dříve přijdete, tím lépe.

Rychle rostoucí leukémie, jako je akutní myeloidní leukémie nebo akutní lymfoblastická leukémie, se mohou určitými příznaky projevit již během několika týdnů,” uvádí web amerického Centra pro léčbu rakoviny. “Lidé obvykle onemocní velmi rychle.

Foto: Shutterstock

Příznaky na kůži

Většina symptomů akutní leukémie je způsobena tím, jak rakovinové buňky zaplňují kostní dřeň. To znamená, že zdravé krevní buňky se nedostanou do krevního oběhu jako normálně. To se může projevit řadou způsobů, například otokem lymfatických uzlin nebo zvětšenými játry.

Velmi časté jsou také modřiny a vyrážky na kůži. “Modřiny se obvykle objeví jako červené fleky, které časem změní barvu a ztmavnou. Bývají také citlivé na dotyk,” uvádí experti Centra pro léčbu rakoviny.

Vyrážky pak mají většinou podobu shluku menších teček nebo větších skvrn. Na bílé kůži obvykle mají červenou nebo fialovou barvu. Když je stisknete, zabarvení nezmizí.

Pravdou ale také je, že většina lidí s těmito příznaky nakonec nebude mít rakovinu krve. Pakliže se ale takové symptomy objeví, je jich více najednou a neodeznívají, je vhodné navštívit lékaře.

Foto: Shutterstock, zdroj: Cancer Treatment Center America

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments