Znamení, že jste dostali cukrovku. Objeví se v noci

Číslo lidí trpících cukrovkou neustále stoupá a v posledních letech poměrně rapidně nabírá na rychlosti. Jediným důvodem, proč se o tom příliš nemluví, je skutečnost, že kompenzovaný diabetes je poměrně dobře zvladatelný. To ale nic nemění na tom, že jde o závažné a nevyléčitelné onemocnění, které může mít nejrůznější komplikace. Rozhodně byste to neměli vnímat jen jako málo závažnou chorobu, se kterou se dá žít zcela normálně.

Rozdílné typy cukrovky

Cukrovka prvního typu se objeví tehdy, když imunitní systém začne útočit na buňky produkující inzulin. Jde tedy o autoimunitní chorobu, proti které nejde příliš moc dělat.

Ačkoliv se cukrovka druhého typu jmenuje podobně a často se oba typy onemocnění zaměňují, jde o něco dosti odlišného. Shodné je pouze to, že ve výsledku nedokáže tělo produkovat, případně vstřebávat inzulin. Příčiny jsou ale obvykle zcela odlišné. Tento typ cukrovky je velmi úzce spojen s životosprávou, jakkoliv i genetika může hrát určitou roli. Pravdou ale je, že zdravě žijící lidé jí obvykle neonemocní. Právě na druhý typ pak připadá 90 % všech onemocnění cukrovkou.

Foto: Shutterstock

Náhlá změna

Diabetes druhého typu se projevuje různými způsoby, a to včetně toho, jak se tělo zbavuje odpadních látek. Jedním ze symptomů cukrovky druhého typu tak je mnohem častější vylučování. A to se projeví zejména v noci. Pakliže tak najednou musíte častěji vstávat s malou potřebou, měli byste se nechat vyšetřit, protože jde obvykle o důsledek závažnějších komplikací v těle, jakkoliv nemusí jít hned o cukrovku. Mohou se tak projevovat třeba nemocné ledviny nebo prostta.

Mezi další příznaky cukrovky druhého typu patří neustálá žízeň, velmi silný pocit únavy, ztráta hmotnosti bez příčiny nebo svědění na intimních místech. Také rány se vám budou hojit déle a objevit se může i zamlžené vidění.

Mezi rizikové faktory potom patří zejména obezita, onemocnění v rodině, případně věk nad čtyřicet let.

Foto: Shutterstock, zdroje: CDC, NHS

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tibor
Tibor
10 měsíců

Mal som cukrovku 2.typu a musel som si pichat 72 davok izulinu denne.
Vdaka NFI diete som sa uzdravil. Schudol som 24 kg a som bez inzulinu a liekov na tlak. Z vlastnej skusemosti mozem NFI dietu iba odporucit.