Zrádná krevní sraženina může náhle ukončit život seniorů i mladých. Poznejte první příznaky včas

Krevní sraženiny jsou nenápadné, vznikají a drží se v těle v úplné tichosti. Jsou však velmi nebezpečným společníkem, který způsobuje mnoho komplikací. Je vhodné o své tělo preventivně pečovat tak, aby k podobným nebezpečným stavům nedocházelo, jelikož sraženina může způsobit stav zvaný trombóza.

Proč vznikají krevní sraženiny

I když se jedná o drobnost, která je okem sotva viditelná, v těle může způsobit velké problémy, a dokonce i smrt. Na vině mohou být některé nevhodně užívané léky, nedostatek sportu nebo dlouhodobý nezdravý jídelníček. Krevní sraženiny tak neohrožují jen seniory, ale i mladší věkové skupiny.

V čem tkví jejich nebezpečí

Hlavní problém nastává ve chvíli, kdy krevní sraženina zamezí přirozenému průtoku krve. Některé části těla nebo orgány pak nejsou správně prokrveny a okysličeny a mohou vypovědět svou funkci. Jakmile se tento problém objeví u srdce nebo například mozku, což jsou životně důležité orgány, nastává boj o holý život.

Kdy okamžitě vyhledat lékařkou pomoc

Základem je pravidelný sport, zdravý jídelníček a dodržování psychohygieny. Může se však stát, že i přes veškeré snahy u vás k trombóze dojde a projevuje se to různými způsoby. Pokud je zasažena méně významná část těla, přichází otok nebo zarudnutí.

V případě ohrožení plic se můžete potýkat s dušností, bolestí na hrudi, závratěmi nebo vykašláváním krve. Mimoto se zrychluje puls a přicházejí mdloby.

Dědičnost

Předpoklady k tvorbě krevních sraženin jsou dědičné, proto je vhodné znát zdravotní stav svých předků, abyste mohli situaci sledovat a předvídat nebezpečí. Ostražití buďte také v případě, že jste těhotná. Tento stav totiž způsobuje vyšší tlak v těle, které je pak náchylnější k problému.

Stejná pravidla platí také pro lidi s nadváhou, ženy, které užívají antikoncepční pilulky nebo kuřáky a osoby trpící rakovinou.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments