Zuby moudrosti představují velké dilema. V mládí umí pěkně potrápit, ale ve stáří jsou nenahraditelnými pomocníky

Zuby moudrosti jsou často bolestivé. Prořezávají se mezi 17. až 26. Rokem a často nerostou tak, jak mají. Někteří dentisté je doporučují nechat odstranit.

Zuby moudrosti rostoucí špatným směrem

Důvody pro odstranění zubů moudrosti nebo také osmiček jsou prosté. Tyto zuby mohou už v době růstu v ústní dutině překážet a způsobovat silnou bolest. Pokud tlačí na sousední zuby, bývá bolest nesnesitelná. Jejich čištění je problematické a často se na nich tvoří zubní kazy avznikají záněty dásní. Jsou dentisté, kteří chtějí zuby moudrosti odstranit hned, jiní na jejich odstranění nespěchají.

Odstranit či neodstranit

Pokud to není vysloveně nutné, raději si zuby moudrosti ponechte. Mohou nahradit jiný zkažený zub. Postupem času o zuby většinou přicházíme. Jsou to pak právě zuby moudrosti, které nám pomohou v pokročilém věku se žvýkáním pokrmů. Jen díky nim se pak často můžeme v klidu najíst. Pokud vám ale osmičky nerostou správným směrem, tedy vzhůru, ale třeba do stran, utlačují nám ostatní zuby a jsou bolestivé, jejich odstranění je v tomto případě jedinou možností.

Při vědomí nebo v celkové narkóze

Jestliže jsou osmičky prořezané, zákrok pro vytržení zubu moudrosti se provádí ambulantně. Pokud se ale zuby nestihly vyklubat, postupuje se podle rentgenového snímku. Někdy dentisté raději doporučí chirurgické odstranění. Provádí se ambulantně ve specializovaných ordinacích, nebo formou operačního zákroku v celkové narkóze. Pokud by mohly nastat komplikace, je nutná hospitalizace.

Jak probíhá trhání zubů moudrosti

Každý zákrok je jiný a každý ze čtyř zubů moudrosti může vypadat zcela jinak. Některé se klubou a popřípadě trhají snadno, jiné se musejí odstraňovat po částech. Po zákroku dáseň krvácí a tvář oteče. Někdy se objeví zvýšená teplota nebo horečka. Postižené místo je vhodné co nejdříve zvenčí ledovat a ústa po zastavení krvácení dásně vyplachovat bylinkami, nejlépe heřmánkem nebo šalvějí. Na kontrolu jdete za několik dní. Zubní lékař odstraní stehy a ústní dutinu zkontroluje.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments