Zrádná rakovina plic postihuje i nekuřáky. Rozpoznejte první příznaky, pro léčbu je to zásadní

Nedávná smrt české herečky Libušky Šafránkové bohužel naplno ukázala, že rakovina plic může postihnout i celoživotní nekuřáky. Přestože se samotná herečka cigarety ani nedotkla, pohybovala se v prostředí bohémů, kteří si rádi zapálili. Podle svědectví jejího syna se v jejich bytě dal někdy cigaretový dým doslova krájet.

Pravdou také je, že dlouhodobí kuřáci mají dvacetkrát vyšší riziko vzniku rakoviny plic oproti nekuřákům. To je ale prostá statistika. Existuje totiž fenomén takzvaného pasivního kouření, kdy člověk vdechuje rakovinotvorný cigaretový dým od ostatních. Ten je přitom stejně škodlivý, a pokud se dotyčný v takovém prostředí pohybuje dlouhé roky, vystavuje se značnému riziku vzniku rakoviny plic.

Kouření, ať už aktivní nebo pasivní, ale není jediným rizikovým faktorem rakoviny plic. Mezi ty nejzávažnější patří také prašnost, znečištěné ovzduší, vysoká koncentrace průmyslových zplodin nebo masové využívání chemikálií v polnohospodářství.

Problém rakoviny plic spočívá také v tom, že postižené plíce nebolí a nádor se začne ozývat až ve chvíli, kdy už je poměrně velký a utlačuje okolí. Pro léčbu je přitom klíčové zachytit rakovinu v co nejčasnějším stádiu.

Příznaky rakoviny plic

  • Přetrvávající kašel: Prostřednictvím kašle se tělo brání vniknutí jakýchkoliv částic do dýchacích cest. Chronický kašel patří k nejběžnějším příznakům rakoviny plic a je zároveň jedním z prvních symptomů. Proto byste ho neměli ignorovat. Okamžitě vyhledejte lékaře zejména tehdy, když vykašláváte krev nebo tmavě zbarvené hleny.
  • Chrapot: Stejně jako dlouhodobý kašel, ani trvající chrapot je jednoznačným důkazem toho, že něco není v pořádku. Může jít sice o obyčejnou laryngitídu, ale pokud přetrvává déle a je jasné, že změnu hlasu nezpůsobilo například prochladnutí, je třeba vyhledat lékaře.
  • Dýchavičnost: Když nádor začíná blokovat dýchací cesty, objevuje se dýchavičnost. Ta může být způsobena i nahromaděním tekutiny v plicích. Dotyční si ale problém uvědomí často až velmi pozdě, protože problémy s dýcháním nastupují postupně.
  • Opakované zápaly plic: V případě, že se vám často vrací zápal průdušek (bronchidita) nebo dokonce zápal plic, je to určitě dobrý důvod k pečlivému vyšetření.
  • Nevysvětlitelné hubnutí: Pakliže zrovna nedržíte dietu a kila vám jdou dolů, aniž byste se snažili, není to zrovna dobré znamení. Rakovinové buňky se totiž vyznačují tím, že spotřebovávají energii pro vlastní nekontrolovatelný růst, což se projevuje právě hubnutím, a to často i tehdy, kdy se člověk vydatně stravuje. Pokud bez vlastního přičinění (dieta či cvičení) shodíte více než 5 kilogramů, raději vyhledejte lékaře.
  • Bolest hrudníku: Když už rakovina plic začne bolet, je to obvykle v oblasti hrudníku. Jakákoliv bolest na hrudi je podezřelá, ale v případě tohoto typu rakoviny je nejvíce patrné při hlubokém nádechu, kašli či smíchu.
Rentgenový snímek zachycující ložiska rakoviny plic v obou lalocích. / Foto: Shutterstock

Diagnostika

Základní metodou diagnostiky rakoviny plic je rentgen plic, po kterém obvykle následuje vyšetření počítačovou tomografií (CT). Je však možné využít také bronchoskopické vyšetření, při kterém se skrz ústa zavede do průdušek malá kamera. Používají se také speciální zobrazovací metody, které mají odhalit vzdálená ložiska rakoviny.

Léčba rakoviny plic

Léčba rakoviny plic není jednoduchou záležitostí a obvykle záleží na tom, jak moc pokročila. Často bývá potřeba odstranit polovinu plic nebo celý lalok, jindy však operace není vhodná a uplatňuje se kombinace ozařování a chemoterapie. Nejmodernějším způsobem léčby je potom protonová léčba, která v indikovaných případech zajistí maximální šanci na vyléčení při minimálních vedlejších účincích.

Foto: Shutterstock, zdroje: Mayo Clinic, Cancer.gov, Radiology.info

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments