Nejíte luštěniny? Proč byste měli okamžitě začít?

čočka

Když se řekne luštěniny, většina lidí znechuceně ohrne nos a představí si s nimi často spojované nadýmání, které jak je známo, luštěniny způsobují. V našem jídelníčku se objevují jen zřídka a to je velká škoda, protože nám toho mohou opravdu hodně nabídnout. Pokud i vy luštěniny ve své stravě vědomě nebo snad cíleně vynecháváte, pak je náš dnešní článek určený právě vám. Přesvědčíme vás, že mají v jídelníčku své čestné místo a že se je rozhodně nevyplácí zatracovat.

Luštěniny? Ne, díky!

Podobnou větu si možná říkáte i vy a nebojte se – rozhodně v tom nejste sami. Ačkoli v dřívějších dobách představovaly různé druhy luštěnin naprostou nezbytnost v jídelníčku, v současné době už tomu tak není. A to je potřeba změnit!

Mezi známé druhy luštěninových plodů patří čočka a hrách, což jsou asi dva nejčastější zástupci luštěnin, které si mnozí z nás ještě teď v živé paměti vybavují ve formě nevzhledné kaše, jež jsme dostávaly jako děti ve školních jídelnách. Dále sem ale můžeme zařadit i fazole nebo třeba cizrnu. Všechny tyto druhy luštěnin a samozřejmě i ty další, které jsme nevyjmenovali, mají na naše zdraví celou řadu pozitivních účinků.

V čem luštěniny pomáhají?

Možná vás to překvapí, ale cílem luštěnin není nás nadýmat, jak si mnozí možná myslí. Naopak mají na naše zdraví a tělo prospěšný vliv. Následující řádky vás možná přesvědčí, abyste se na zástupce luštěnin začali dívat úplně jinak!

  1. Dodají tělu vitamín B

    Vitamín B naše tělo nutně potřebuje, bohužel ho samo docela rychle likviduje. V důsledku toho se může objevit vypadávání vlasů, popraskané koutky úst nebo třeba únava, podrážděnost i deprese. Pravidelná konzumace luštěnin zajistí tělu dostatek vitamínu B.

  2. Pomáhají redukovat hmotnost

    Pokud chcete zhubnout, neměli byste váhat – sáhnout po luštěninách je v takovém případě trefa do černého. Obsahují totiž velmi malé množství tuků, takže se skvěle hodí do redukčního jídelníčku, navíc jsou zdrojem jak rozpustné, tak i nerozpustné vlákniny, která dokáže zasytit na dlouhou dobu, přitom ale nemá žádné kalorie.

  3. Slouží jako prevence před vznikem civilizačních chorob

    Věděli jste, že podle studií, kterých bylo hned několik, pomáhá pravidelná konzumace luštěnin v boji proti vzniku celé řady civilizačních chorob? Mohou za to v luštěninách obsažené antioxidanty, které naše tělo chrání před negativním vlivem volných radikálů, jež napadají buňky.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.