Zvláštní pocit v těle značí rakovinu v pokročilém stádiu. Lékař ho popsal

Rakovina je v dnešní době poměrně dobře léčitelnou nemocí, ovšem za jednoho předpokladu. A to, že se podaří diagnostikovat včas a léčba může být cílena na původní místo. Jakmile už se nádor začne agresivně rozšiřovat v těle, je to mnohem komplikovanější.

Rozpoznejte problém včas

Obvykle přitom platí, že se rakovina i v raném stadiu nějakým způsobem projevuje. Pravdou ale je, že jde ještě o poměrně nevýrazné symptomy, které mají mnozí tendenci ignorovat, případně přisuzovat banálnějším původcům. Tím si ale obrovsky škodí a každým dnem, kdy tyto příznaky přehlížejí, přicházejí o kus šance na vyléčení.

Lékaři a vědci proto spouští kampaně a provádějí výzkumy, aby lidem ukázali, jak rakovinu poznat včas. Studie publikovaná v časopise The Lancet se zaměřila na zkoumání spojitosti mezi symptomy rakoviny a její fázi při diagnóze.

Vědci zkoumali populační data lidí starších 25 let, kteří trpěli jedním z dvanácti nádorů pevných tkání (močového měchýře, prsa, endometria, hrtanu, plic, kůže, úst nebo jícnu, vaječníků, prostaty, konečníku a ledvin).

Z výzkumu vyplynulo 20 velmi běžných příznaků. Následně pak zjišťovali jejich souvislost s momentem, kdy se podařilo rakovinu diagnostikovat.

Foto: Shutterstock

Projevy rakoviny ve čtvrtém stádiu

Nejhůře na tom bylo přibližně osm tisíc zkoumaných pacientů, u kterých se podařila rakovina zachytit až ve čtvrtém stádiu. Tedy tehdy, kdy původní nádor metastázoval do jiných orgánů, například plic nebo jater. Tato fáze se přitom nejčastěji projevovala dvěma pocity, a to bolestí na hrudi a bolestí zad.

V případě 13 ze 20 symptomů došlo ve více než 50 % případů k diagnostikování rakoviny v dřívějším stadiu než čtvrtém. Jde o tyto příznaky: abnormální mateřské znaménko, bulka v prsu, problémy v dolním močovém traktu, hematurie, změna ve stolici, chrapot, únava, bolest břicha a ztráta hmotnosti.

Lékaři upozorňují, že pokud některý z takových symptomů zpozorujete, je důležité se nechat vyšetřit. Ačkoliv většinou nejde o rakovinu, není vyloučeno, že to tak být může. V takovém případě budete rádi za každý den, o který jste přišli dříve nežli později.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Lancet

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lujza
Lujza
2 let

U nas????Akekolvek bolesti mate,povedia,ze to je ym chrbtice alebo ine,max Vas poslu na rehabku,nadopuju liekmi a ste “vylieceni!!!!”A ked mate vacsie problemy,tak Vas odbiju,ze co sa stazujete,ze nemate 62r!!!!Pokial nedate obalku,dotial Vas neliecia tak,ako maju!!!

Lenka
Lenka
2 let
Reply to  Lujza

Tak to je smutný

Roman
Roman
2 let
Reply to  Lenka

Nedivím se tomu je to všechno o penězích.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Lujza

Máte naprostou pravdu,abych se dostala na cetecko dříve než za tři měsíce,tak přítel platil doktorovi 10tis na ruku a to jsem ležela v nemocnici!Ještě ten den v odpoledních hodinách najednou měli místo!Jo Hipokratova přísaha už nikomu nic moc neříká!Nemáš prachy tak čekej a chcípni!