10 tichých příznaků cukrovky, o kterých zřejmě nevíte. Mohou se objevit už u mladých lidí

Cukrovka je stále častějším onemocněním, jakkoliv si mnozí lidé nepřipouští, že i je by mohla postihnout. Bohužel je to ale spíše přání otcem myšlenky, protože diabetes druhého typu se může klidně objevit i u mladých lidí. Ti často netuší, že by to mohla být ona, i když už se objevují první příznaky. K lékaři tak mnohdy dorazí velmi pozdě, kdy už je léčba obtížnější.

Signály, které přehlížíme

Je přitom zcela zásadní, aby byla cukrovka zjištěna co možná nejdříve. Jde o stav, kdy slinivka nedokáže produkovat dostatečné množství hormonu inzulinu nebo když na něj tělo nezvládá správně reagovat. Inzulin tělo využívá k proměnění cukru v energii.

Není přitom úplně snadné tuto nemoc rozpoznat. První symptomy se totiž mohou tvářit nevinně a lidé je tak často zamění za něco méně závažného. Ovšem ve chvíli, kdy víte, na co se zaměřit, zjistíte, že cukrovka má celou řadu raných symptomů.

V některých případech jsou ale příznaky takzvaně “tiché”. Kupříkladu postupný rozvoj mravenčení těla, a to zejména ráno. Něčemu takovému lidé většinou nepřikládají velkou váhu a nenapadne je, že by to mohl být důsledek něčeho závažnějšího.

Mravenčení samo o sobě pochopitelně není ničím zvlášť znepokojujícím. Ale ve chvíli, kdy se přidají i další příznaky typické pro cukrovku, měli byste již zbystřit a případně vyhledat lékaře.

Foto: Shutterstock

Tiché příznaky cukrovky

  • Kolísavá nálada.
  • Neustálé infekce močového traktu.
  • Pomalu se hojící rány.
  • Svědivá kůže.
  • Zamlžené vidění.
  • Mravenčení.
  • Únava nebo slabost.
  • Extrémní hlad.
  • Neustálá žízeň.
  • Časté močení.

Pokud některé z těchto příznaků pozorujete, můžete vyzkoušet nízkosacharidovou dietu. V takovém případě se vyhněte sladkým nápojům a dalším cukrům. Lehké symptomy totiž mohou být způsobeny i tím, že jste snědli příliš mnoho sacharidů a tělo si s tím neumí poradit. Nemusí jít ještě o diabetes, ale poslední varování, že tam směřujete. Pokud však po několika dnech takové diety příznaky neustávají, raději vyhledejte lékaře, protože už by to cukrovka skutečně být mohla.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments