Vědci odhalili ranní návyk, který zabrání Alzheimerově chorobě. Jde o skvělé zjištění

Vědci přinesli dobré zprávy pro ty, kdo svůj den nedokáží začít bez šálku kávy. Nebo dvou. Už dřívější studie naznačovaly, že může existovat velmi pevná spojitost mezi konzumací kávy a nižším rizikem rozvoje některé z forem demence, například Alzheimerovy choroby. A jak se ukázalo, nová práce s názvem Australian Imaging, Biomarkers and Lifestyle Study to potvrdila.

Pijte více kávy

Podle vedoucí výzkumu, doktorky Samanthy Gardenerové, se ukázala souvislost mezi kávou a několika důležitými markery Alzheimerovy choroby. “Zjistili jsme, že účastníci bez poruch paměti a s vyšší spotřebou kávy na začátku studie měli nižší riziko přechodu do mírné formy kognitivní poruchy, která často předchází Alzheimerově chorobě, případně rozvoje této nemoci v průběhu studie,” uvedla vědkyně podle portálu Science Daily.

Pití většího množství kávy přineslo pozitivní výsledky ve vztahu k určitým oblastem kognitivních funkcí, zejména pak té funkci mozku, která má na starosti plánování, sebekontrolu a pozornost. Vypadá to, že vyšší množství kávy dokáže zabránit kumulaci amyloidního proteinu v mozku. Ten je přitom klíčovým faktorem rozvoje Alzheimerovy choroby. Mozek u takto postižených lidí ho už nedokáže odbourávat.

Foto: Shutterstock

Překvapivě jednoduchý způsob

Přestože je podle vědců zapotřebí dalších výzkumů, může být pravidelné pití kávy překvapivě jednoduchým způsobem, jak snížit rizika této stále obávanější nemoci. Jde totiž o velmi jednoduchou věc, kterou navíc mnozí již praktikují a mají rádi. Často by stačilo jen trochu zvýšit množství konzumované kávy.

Pokud si dáváte jeden šálek kávy denně, a to zejména proto, že se stále domníváte, že by větší množství mohlo uškodit vašemu zdraví, mají pro vás vědci dobrou zprávu. Podle výsledků studie je totiž lepší, aby člověk vypil alespoň dvě kávy denně. Maximální množství však vědci neurčili.

Podle expertů je třeba vliv kávy na mozek dále sledovat. Tato studie se totiž nezabývala důležitými tématy, jako je například způsob přípravy kávy nebo typ kávy. Bude nutné se zaměřit také na určení složek kávy, které za pozitivním efektem stojí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Science Daily

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
2 let

Jen jestli to ta choroba už ví.Mám pocit že jde o další pohádku.