3 tipy, jak si zařídit ekologickou domácnost

Je dobré, že stále více z nás přemýšlí o ekologii a snaží se jí uzpůsobit svůj každodenní život. Znečištění planety je evidentní, tudíž je zapotřebí, aby každý člověk svými činy přispěl ke zlepšení celkové situace v globálním měřítku. Co udělat, abyste o své domácnosti mohli mluvit jako o ekologické?

1. Snížení spotřeby vody

Dostatek pitné vody je jedním z velkých problémů. A byť si to mnohdy v našich končinách neuvědomujeme, týká se to právě i nás. Proto je dobré se zamyslet nad tím, zda doma nespotřebováváte zbytečně moc velké množství pitné vody. Kde to lze, nahraďte ji třeba vodou z jiných zdrojů, velmi užitečné je například zadržování dešťové vody, již pak můžete použít na praní, zalévání plodin na zahradě apod.

2. Ekologické přípravky

V každé domácnosti se najde velké množství přípravků s obsahem chemikálií a dalších látek, které zatěžují životní prostředí. Jde hlavně o mycí a prací prostředky, mýdla a šampony. Není tedy na škodu si zjistit, zda se nedá koupit třeba ekologický prací gel bez oněch přísad, jež znečišťují vodu, kontaminují půdu a ničí ovzduší.

V současnosti se na trhu objevují takzvané BIO-D produkty. Neobsahují žádné fosfáty, ropné deriváty, ani například palmový olej, jehož nadměrná produkce přispívá k neúměrnému kácení lesů. Tyto přípravky jsou vyráběné naprosto etickým způsobem, netestují se totiž na zvířatech.

3. Snížení spotřeby elektřiny

Vždy, když je to možné, využívejte maximálním způsobem denního světla. Možná sami sebe překvapíte, jak často a zbytečně doma svítíte, aniž by to bylo nezbytně nutné. Ke snížení spotřeby elektřiny samozřejmě vydatně přispěje užívání moderních LED žárovek. Dokážou zajistit kvalitní osvětlení, přičemž mají až o desítky procent nižší energetické nároky nežli klasické žárovky, na které jste možná byli zvyklí doposud.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments