Co všechno nám prozradí krev? Je toho hodně!

Hustá tekutina červené barvy kolující ve všech tepnách, žilách a kapilárních organismu. Její hlavní funkcí je vytvářet transportní systém těla, avšak zároveň se podílí i na obraně proti infekcím.

Zhruba polovinu krevního objemu tvoří krevní buňky, k nimž patří erytrocyty (červené krvinky), leukocyty (bílé krvinky) a trombocyty (krevní destičky). Zbylou část krevního objemu tvoří slámově žlutá tekutina nazývaná krevní plazma obsahující rozpuštěné proteiny, cukry, tuky, soli a minerály.

Krev jako zdroj informací

Naše krev je však také skvělým zdrojem informací. Běžnou součástí vyšetření krve je tzv. krevní obraz. Toto vyšetření nám prozradí koncentraci hemoglobinu a počet červených a bílých krvinek i krevních destiček v jednom krychlovém milimetru krve. Zjišťuje se také poměr jednotlivých typů bílých krvinek a posuzuje velikost a tvar červených a bílých krvinek.

Krevní obraz

Krevní obraz je nejčastěji prováděným testem vůbec. Zvláště důležitý je v diagnostice anémií a všech stavů, při nichž je počet určitých krevních buněk buď abnormálně zvýšen (např. při leukémii), nebo naopak snížen (trombocytopenie).

Analýza krevních plynů

Dalším testem je analýza krevních plynů. To je označení pro kyslík a oxid uhličitý v krvi arteriální či artelizované. Tento test umožňuje posoudit acidobazickou rovnováhu (pH) krve, jakož i koncentraci kyslíku, oxidu uhličitého a standardního bikarbonátu v krvi. Tyto hodnoty jsou zase důležité v diagnostice a monitorech respiračního selhání. Bikarbonát a acidita odrážejí acidobaziockou rovnováhu organismu. K jejímu narušení může míst například diabetická ketoacidóza, otrava aspirinem, hyperventilace nezopakované zvracení.

Vybavte svou ordinaci moderními přístroji

Moderní přístroje, například analyzátor krevních plynů epoc®, dovolují měřit krevní plyny velice rychle a s užitím jen několika kapek krve. Krev k analýze se odebírá spíše z tepny než ze žíly, nejlépe přímo ze srdečních dutin.

Informujte se

Více informací najdete na e-shopu Promedeus.cz specializující se na vybavení pro lékaře do ordinací a oddělení nemocnic a klinik. Zejména endoskopickou a laparoskopickou chirurgii, robotiku, elektrochirurgii, sonografii, elektrofyziologii, spotřební materiál a další lékařské potřeby.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments