6 způsobů, jak připravit kávu bez elektřiny. Výsledek je skvělý

Táboření v přírodě nebo pobyt v kempu ještě neznamená, že se musíte vzdát šálku dobré kávy. Ukážeme vám, jak připravit kávu při táborovém ohni nebo s přenosným plynovým vařičem. A při cestách autem je příprava kávy ještě jednodušší.

Nejstarší příprava, džezva

Nádoba s dlouhým uchem a kónickým tvarem je jednou z nejstarších nádob pro přípravu kávy. Nádoba se naplní do dvou třetin vodou, přidá se káva a vše se postaví na oheň. Příprava kávy není rychlá, káva by měla v džezvě přebublat, mírně vychladnout, znovu přebublat a pak ještě jednou.

Jednoduchý frenchpress

Frenchpress zakoupíte obvykle ve skleněném provedení, na cesty je ale vhodnější kovový nebo plastový. Směs kávy zalijete horkou vodou, zamícháte a po chvíli stlačíte sedlinu ke dnu. Naléváte už čistou kávu. Frenchpress je nutné brzy po přípravě kávy propláchnout, na cestách je údržba frenchpressu náročnější.

Do batůžku dripper

Na horský trek můžete přibalit dripper. Dostupný je i v silikonovém provedení. Je to kónická nádoba, do které přidáte papírový filtr. Několikrát se směs kávy prolévá krouživými pohyby horkou vodou. Tato příprava kávy je poměrně rychlá.

Foto: Shutterstock

Moka konvička na oheň

Moka konvička je rozšířená po celém světě. Bývala tak populární, že byste nenašli jedinou italskou domácnost, ve které by moka konvička chyběla. Spodní část se plní vodou. Pak se do moka konvičky vkládá děrovaný zásobník a šroubuje se horní část se sítkem a těsněním. Voda přechází pod tlakem do horní části. Káva má plnou a intenzivní chuť.

Skladný aeropress

Bývá vyráběn z odolného plastu, proto je na cesty ideální. Na konec válce se šroubuje sítko a do něj se vkládá papírový filtr. Vše se postaví na nádobu pro přípravu, nasype se káva a ta se zalévá horkou vodou. Poté se připraveným pístem tlačí dolů a přefiltrovaná káva se vlévá do nádoby.

Moderní příprava kávy

Hned několik modelů malých či ručních kávovarů je možné koupit v úpravě pro autozásuvky. Některé jsou dokonce vybaveny mlýnkem na kávu a kávu vám uvaří ze zrnkové kávy. Komfortu se nemusíte vzdávat ani na cestách.

Foto: Shutterstock, zdroj: UrbanSurvivalSite

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

No to je věc! Ono i na ohništi se dá ohřát voda na kávu i bez džezvy 😀

Nelen Nel
Nelen Nel
1 rok
Reply to  Iris

Jasně že ano. Ale asi neslyšeli nikdy o starém spolehlivém ešusu. 🍀