A je to tady. Rychlejší vyhazovy z práce v Česku. A teď to začne lítat, držte se

Podle řady ekonomů je nutné, aby česká ekonomika po letech propadu a stagnace opět našla nějaký ten motor růstu. Pravděpodobně to nepůjde tak rychle a bude třeba se přetransformovat z automobilového průmyslu a obecně montování všeho možného na něco sofistikovanějšího.

Snazší výpovědi z práce

Stát to pochopitelně nemůže jen tak nařídit, to budou muset odpracovat jednotliví podnikatelé a firmy. Ovšem může jim k tomu vytvořit ty nejlepší možné podmínky. A jednou z nich je i rozvolnění napjatého trhu práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí již představilo řadu skutečně důležitých změn v rámci Zákoníku práce, které budou mít dopad na všechny zaměstnance.

Předně se bude řešit letitý problém, že v České republice je velmi obtížné někoho vyhodit. To je pro zaměstnance zdánlivě pozitivní, ovšem jen pro toho konkrétního, který už danou pozici má. Aktuálně je tam doslova zabetonovaný a o svou pozici nemůže přijít. Pokud se ale objeví na danou činnost teoreticky někdo schopnější, má jednoduše smůlu.

Pravděpodobně nakonec projdou výpovědi bez udání důvodu. Pakliže firma se svým pracovníkem nebude spokojená, bude ho moci jednoduše propustit. Dosud je možné dát výpověď pouze pro nadbytečnost nebo vážné porušení pracovní kázně. Nově to bude možné i bez jakéhokoliv důvodu, byť se mluví o tom, že takováto výpověď by měla být kompenzována vyšším odstupným, například ve výši 6 platů.

Už žádné dva měsíce

Dojde také ke zrychlení výpovědí. To je dnes docela velký problém. Pokud chcete někoho vyhodit, musíte počítat s tím, že dvouměsíční výpovědní lhůta začíná běžet až od prvního dne následujícího měsíce. Často se ale stává, že se nepovede doručit výpověď do konce měsíce a stane se tak třeba až 2. září. V takovém případě ale lhůta začíná běžet až 1. října a trvá do 30. listopadu.

Čtěte také: Změna pracovní doby v Česku. Do práce se bude chodit úplně jinak, už se na to připravte

To se ale změní. Nově má výpovědní lhůta začít běžet okamžikem předání výpovědi. To ale není zdaleka všechno. Pakliže dojde k porušení pracovní kázně, může být daný zaměstnanec propuštěn ve zkrácené výpovědní lhůtě, a to na pouhý jeden měsíc.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Portál Pohoda

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments