Změna pracovní doby v Česku. Do práce se bude chodit úplně jinak, už se na to připravte

Lidé v České republice by se měli připravit na to, že z hlediska toho, jak vnímají práci, je čekají velké změny. Mnozí zatím ani netuší, že někde už pracovní týden probíhá úplně jinak, než jsou zvyklí. Další ovšem už nechtějí pracovat jinak než podle nového rozvrhu.

Lidé mají požadavky

Je s podivem, jak rychle se může měnit něco, co tu bylo desítky let zabetonované. No řekněte sami. Napadlo by vás třeba ještě před pěti lety, že nebudete muset pracovat pět dní v týdnu, ale pouze čtyři? Pravděpodobně nikoliv, avšak přesto se to stává standardem.

Když jsem se po škole hlásila do první práce, na pohovorech jsem jasně říkala, že bude pracovat maximálně čtyři dny, a to na plný úvazek. Bylo krásně vidět, jak to někteří vůbec nechápou, ale jinde to bylo průchozí. Nakonec jsme si s jednou firmou plácli,” říká třicetiletá Lucie, pro kterou je čas, který může věnovat sobě a dobrovolnickým aktivitám, mimořádně důležitý a nechce ho za nic vyměnit.

Jak sama říká, podobně uvažuje spousta jejích vrstevníků a řada přátel si také podobné podmínky v práci vymohla. “Nejde o to, že bychom pracovali méně. Odvedu práci, kterou kolegové nestihnou ani za pět dní, ale nechci někde zbytečně vysedávat nebo být pořád na příjmu,” vysvětluje mladá zaměstnankyně.

Foto: Shutterstock

Pozitivní zkušenosti

Řada firem v České republice už čtyřdenní nebo jinak upravený pracovní týden nějakým způsobem zkouší. Často jde o zahraniční korporace a většinou se to omezuje na kancelářskou činnost. Výsledky bývají obvykle pozitivní a některé společnosti už na tento model přecházejí zcela.

Jde pochopitelně o to, aby lidé měli více volna. Tímto způsobem se však může řešit i nastávající problém velké automatizace práce, tudíž by se to mohlo dotknout třeba i pracovníků v továrnách. Jednoduše lidské práce nebude třeba tolik, a tak se bude moci rozvrhnout mezi více lidí vykonávající jí po kratší čas.

Čtěte také: Kdo nemá dost odpracovaných roků, důchod mu v roce 2024 seberou. Nejsou peníze. Češi jsou doslova v háji

Ostatně, vůbec pojetí práce v příštích letech dozná pravděpodobně velkých změn. Některé země vážně uvažují o zavedení nepodmíněného příjmu, což jsou peníze, které by lidé dostávali nezávisle na tom, že pracují nebo podnikají.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radim
Radim
1 měsíc

Už abyto bylo,mám toho plne zuby tady v Česke Republice!!!Jak se chovaji k zaměstnancům,a hlavně za jaké peňize se tady děla!!!Třeba Tatra Kopřivnice!!!A za par korun….nejlepe dělat soboty a neděle!!!!!!!!!!!!!

Filip
Filip
1 měsíc

Tohle ale může fungovat jen u těch netáhel v kanceláři. Ale je krásný jak ty co dělají nejméně a většina jich je v těch firmách zadarmo drahá, si bude ještě vymýšlet, že bude dělat jen čtyři dny v týdnu. Ale aspoň je vidět, že když svou ,,práci” v té firmě zvládnou za čtyř dny místo za pět, tak se tam do teď kopali do prdele. Za pár let přijdou s tím, že jim stačí jen tři dny. Ale když vidím co tam u nás dělají, tak věřím že by to zvládli i za necelý den.

Hevstejn
Hevstejn
1 měsíc

Uz bylo na case, prace akorat ale? Lidi nejsou stroje 👍👍

Eva
Eva
1 měsíc

U nás má Magistrát v pátek zavřeno úplně. Čtvrtek jen do půl 12. Když potřebuje něco zaměstnaný člověk vyřídit, nemá skoro šanci. Vůbec tomu nerozumím, proč mají den volna a čtvrtek zkrácenou dobu. Plat jako za celý týden. Samozřejmě z našich peněz 🙁 nejedná se o žádné maloměsto…máme 70 tis. obyvatel.

Jiří
Jiří
1 měsíc

Pokud úředník i dělník délá denně na 100%,tak ten pátý den nemůže nikdy oddělat. To jsou kecií jen nějaký zdechliny které se nechce dělat. Já jsem pro zavedení osmëho dne a pracovní den rozšířit na šest dní.

Ladislava
Ladislava
1 měsíc
Reply to  Jiří

Hm,tak to asi sedíte za stolem v kanceláři.

AAguru
AAguru
1 měsíc

Bludy, jen aby vznikl prostor pro reklamu. Zavádějící nadpisy nic neříkajících textů, které jen konstatují obecně známé informace 🙁 Chudáci ti, kdo jsou ochotni tuto práci vykonávat.

Otakar
Otakar
1 měsíc

Ten kdo pracuje manuálně a ještě k tomu na směny tak 4 dny nemohou projít. Kdo sedí za stolem tak má šanci. A to ještě jenom někde.

Kveta
Kveta
1 měsíc

Hlavně, že přemýšlí které svátky zrušit a kolik by se tím ušetřilo.

David
David
1 měsíc

Měníte všechno možné jen tak podle svých potřeb. Ale zrušení přehazováni času letní, zimní to vám nejde. Naco když….. 😂😂😂😂

Miroslav Kesner
Miroslav Kesner
1 měsíc

Dobrý den,dělám fyzicky a tohle by u nás neprošlo, takhle máme dost práce za pět dní i když děláme na směny a taky si nedovedu představit, že by za to byli stejné peníze.

NELEN Nel
NELEN Nel
1 měsíc

A krávě taky nevysvětlíte,žte bude žrát
jen 4 dny týdně

Jan
Jan
1 měsíc

To je takový nesmysl jako komunismus.To někdo vymyslel jak hulil trávu ne?Na to nemusíš být raketový Ing.abys věděl že je to blbost jako 2 roky prazdnin. Už to nehulte!!