A je to tady. Stát sebere důchodcům v Česku peníze. Stane se tak poprvé v historii

O penzích se aktuálně mluví zejména ve spojení s důchodovou reformou, která přinese velký balík nepříliš pozitivních změn, které jsou však nutností z hlediska udržitelnosti celého systému, který se dostal do úzkých. Málo se však ví, že určité změny již proběhly a týkají se například znevýhodnění předčasných důchodců nebo zrušení mimořádné valorizace.

Nově bez peněz

Příliš se však nemluví o skutečně nepříjemné novice, která se netýká přímo vyplácených důchodů, jako spíše samotných důchodců. Už to bylo schváleno, ale v platnost to vstoupí až 1. července 2024. Spousta penzistů v důsledku této změny přijde o stovky korun každý měsíc.

Jde o to, že se omezí jejich možnosti v rámci důchodového spoření. To dosud mohli uzavírat i lidé v důchodovém věku, přičemž měli rovněž nárok na lukrativní státní příspěvek. Ten je ostatně pro většinu lidí důvodem, proč si tento finanční produkt zakládají.

Stát to ale pro důchodce celé změnil. Sice si budou moci pořád v rámci důchodového spoření šetřit, ale už pouze z vlastních zdrojů. Od července jim na to stát nepřispěje ani korunu, a to s odůvodněním Ministerstva financí, že přeci nedává smysl, aby stát něco dával těm, kdo už důchod pobírají.

Lidé protestují

Tohle mě opravdu namíchlo. Měla jsem radost, že když si spořím, ještě mi přilepší o 340 Kč měsíčně. A oni mi to teď seberou,” říká smutně paní Božena. “Přijde mi, že se tady šetří na nesprávném místě. Copak nemůžeme mít něco na zadní kolečka?

Stejně argumentuje také Asociace penzijních společností, podle které jde o velmi chybný krok státu, kterým pouze zhoršuje finanční situaci seniorů. Ti teď totiž ztratí motivaci si na důchod spořit. A aby toho nebylo málo, stát jim ještě naházel klacky pod nohy.

Čtěte také: Rozdělte se o důchod. Jurečka oznámil velkou novinku, Češi nevěří vlastním očím

Pokud totiž nemají v tomto produktu odspořeno alespoň 5 let, nemohou ho jen tak zrušit. Respektive mohou, ale přijdou o státní příspěvky i zpětně. Musí tedy volit mezi touto možností, případně setrváním ve spoření bez státní podpory alespoň do této lhůty. To však nemusí být zrovna výhodné.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments