Celý život nepracují a flákají se. A pak nafasují 20 tisíc Kč důchod. Koukněte, jak se to v Česku dělá

Možná u nadpoloviční většiny lidí v České republice zcela jistě panuje přesvědčení, že důchod je něčím jako povinností státu vůči každému jeho občanovi. Jednoduše, když dosáhnete určitého věku, musí vám být důchod vyplacen, abyste měli z čeho žít.

Jak to opravdu chodí?

To však platilo možná za minulého režimu, kdy se však muselo pracovat. Dnes ovšem práce žádnou povinností není. Každý se může rozhodnout, zda se bude celý život jen poflakovat nebo zda zabere a bude se mít opravdu dobře. Lidé si už ale neuvědomují, že právě na to je navázána i penze, kterou potom dostanete, respektive nedostanete.

Důchod je výsledkem celoživotního placení takzvaného důchodového pojištění. Byť se důchod nakonec jako pojištění nechová, jelikož jde o průběžný důchodový systém, kdy nespoříte na svou penzi, nýbrž z vašich peněz je placena penze aktuálních důchodců a vy se musíte spolehnout na to, že někdo pak zase zaplatí tu vaši.

To ovšem nic nemění na tom, že pokud se důchodového pojištění neúčastníte, nakonec také žádný důchod pobírat nebudete. Proto jsou naprostou fámou všechny ty zprávy o lidech, kteří nepracují celoživotně a potom jdou do důchodu s 20 tisíci coby průměrnou penzí. V Česku to funguje přeci jenom jinak a nutno říct, že podstatně lépe, než jsou zažité představy.

Mylná představa vychází z přesvědčení, že takzvaný pobyt na Úřadu práce v režimu nezaměstnaného zavdává nárok na účast na důchodovém pojištění. Informace od České správy sociálního zabezpečení by tomu ostatně i nahrávaly. “Doba nezaměstnanosti, po kterou člověk je nebo byl veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání, je tzv. náhradní dobou pojištění. Znamená to, že se tato doba v určitém zákonem stanoveném rozsahu započítává pro nárok na důchod i jeho výši, i když za ni nebylo odvedeno pojistné,” uvádí se v příslušné zprávě k tématu.

Foto: Shutterstock

Abyste se nepřepočítali

Jenže ono je to podstatně složitější. Stát za vás důchodové pojištění platí maximálně tři roky po dobu, kdy zároveň nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Pokud jste mladší 55 let, pak se započítává pouze jeden rok. Tam se zohledňuje skutečnost, že starší lidé skutečně mají větší problém najít zaměstnání, a tak za ně stát důchodové pojištění platí déle, aby se například těsně před očekávaným odchodem do důchodu nedostali do potíží s tím, že nebudou mít dost odpracováno.

Pokud tedy nepracujete, nebudete mít 35 nutných let, které musíte pro odchod do penze odpracovat. Pakliže jste ochotni dělat až do sedmdesáti let, může se odpracovaná doba snížit na 15 let. Ovšem lidé, kteří vůbec nepracují, nemají ani to a tudíž žádný důchod nedostanou. Nejenže nebudou mít nárok na oněch 20 tisíc korun, oni nedostanou třeba ani 5 tisíc.

Čtěte také: Na důchodce v Česku vymysleli velkou nespravedlnost. Bohužel to pořádně schytáte

Prostě důchod pro ně bude uzavřenou kapitolou a dávkou, na kterou si nikdy nesáhnou. To na druhou stranu neznamená, že stát je nechá úplně bez peněz. Na nějaký ten příspěvek nárok mít budou, avšak nebude tak štědrý, jako je třeba právě průměrná penze.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hal
Hal
17 dní

Je vám doufám voliči jasné, že jste spolupachatelé politické sebranky? Byli jste volit, tak jste dali souhlas k tomu koho jste zvolili, a jak vládne. Ve vaší kůži, bych se snažil zbytek života, lék na nesmrtelnost, protože vás u Božího soudu trefí, z toho všeho co vám přišijí.

Drahomir
Drahomir
1 měsíc

Smejdi kteří v životě nepracoval mají dostat průměrný důchod?Tohle je výsměch lidem kteří poctivě pracovali celý život. Je třeba tyhle lidi hnát k zodpovědnosti. Fialová vláda je banda hajzlu neváží si pracujících rozděluje společnost.Fandi prizivnikum tak jako je tato vláda kolaborantu žije na úkor daňových poplatniku to se to krade Fialo.Jsi nejhnusnejsi hájzl v teto republice.Chce to komunisty a budeš viset na prvním kalandru.Hajzle.

Miroslav
1 měsíc

Rokos

Peter
Peter
1 měsíc

Neznám tolik zákony atd ale poznal jsem za život dost lidí co nepracovali i za totality měli určitě problémy někteří i na 3 měsíce zavřený někteří občas brygada neplatili v podstatě nic neodevzdsvali daň ani pojištění nějak jsem se o jejich osudy nezajímal ale co bylo zvláštní někteří dostávali nějakou tu podporu nebo měli úraz zlomeninu leželi v nemocnici a i byli různé ošetření a žili dal ze dne naden někdo to za ně zaplatil no my daňoví poplatníci státu v podstatě ničím se nezavdecili atd já jen jednou jsem to už je dávno zaplatit El byl jsem na dovolené… Číst vice »

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Peter

Je to od udání a ukřižování Ježíše, osvobození vraha a lupiče barabase, zneužili náboženství k ovládnutí světa ohněm a mečem, pirátství, drancování zemí a vybíjení původních obyvatel, otrokářství, lichva, rezervace, kolonie, gulagy, koncentráky, nucené práce na uranu,z té vraždy človeka si udělali koryto, kšeft, turistickou atrakci s prodejem suvenýrů, upalovali reformátory, vědce, bylinkářky, knihy a jednají tak dodnes. Filmy Ukřižování s Mel Gibsonem, Kladivo na čarodějnice, Wilsonov, Dny zrady, Noc rozhodnutí, Schindlerův seznam, Smrt krásných srnců, Musíme si pomáhat, Wintonovy děti, Hlava22, Rozrušená země, Toman, Ucho, Vážení přátelé ano, Bony a klid, Báječná léta pod psa, Pupendo, Kolja, Akumulátor1,2, seriál… Číst vice »

Alena
Alena
1 měsíc

Konečně to někdo vysvětlil i nemakačenkům

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Alena

Viz výše pro Peter.Ti které myslíte to nečtou,mafiáni viz jmenované filmy a další to vědí a všichni ti po rozvratu v roce 89 převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli. Sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky imaginární průměrné’ mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami jako Ursula, dvořák čt, pávků, rycheckých, střížů, falešných studentů falešných bendopráv a škol prodavačů danuschetitulů,loutky,bílí koně,žvanilové,lichváři,vymahači, exekutoři,pasáci,vexláci,agenti,taxikáři,číšníci,hiedlerovci,viz film Už je zase tady’o nesmrtelnosti’té lichvamafie která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám válečnickými trpaslíky,kudlankami,trubci,komedianty, lháři,podvodníky kteří dřív strašili lidí peklem,inkvizicí,válkami,chorobami, inflací a jednají… Číst vice »

Vaclav balek
Vaclav balek
1 měsíc

Jak je možné že nemakačenka dostanou tak vysoký důchod celý život sem makal bez chyby a mám to samé

Vera
Vera
1 měsíc
Reply to  Vaclav balek

Oni důchod nedostanou, dostanou dávky.
Ale zajímalo by mě, zda jim taky někdo pořád připomíná, aby si na dávky setrtili, jako se pořád vyhrožuje pracujícím lidem . Když se budoucí duchodce nemá spoléhá na stat! Jim se pořád peníze cpat budou, je to černá díra….

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Vera

Čtěte více výše Peter,Alena.Rodí,jako otce určí dědu na smrtelné posteli a berou sirotčí, ty co myslíte.Mafiani kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky průměrné”mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami jakoUrsula, dvořákčt, pávků, rycheckých, střížů, falešných studentů falešných bendopráv a danuschíškol prodavačů danuschetitulů, převlečení soudruzi soukmenovci kteří po rozvratu v roce 89 převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli.

Petr kes
Petr kes
1 měsíc
Reply to  Vaclav balek

Nemám slova, vždyť my se důchodu
Nedozijeme, pořád zvyšují odchod do důchodu na co spořit,aby jim to zůstalo ?Mám zlomené dva krční obratle 5,6 sníženou páteř o 5mm polámaná žebra altrozu 3stupne druhá operace levého ramenního kloubu a to vše z těžké fyzické práce a co s toho? pořád chodím do práce je mi 59let a kde je do 68?

Hal
Hal
17 dní
Reply to  Vaclav balek

Víš, někdo maká rukama, někdo hlavou, a někdo se prostě nejdřív podívá, než sežere ten váš společenský špek..A když vidí, jak davy otroků, paběrkují drobné a platí za to svým drahocenným časem a dřou pro někoho a je jim to jedno… Není trochu pozdě na to ptát se proč? Tak když je vám stát schopen vysolit jen tak za nic, o něco méně než je minimální mzda. Tak jedině otrok, může otročit.. Navíc důvod?! Děláte pro takového dobráka? Nebo pro namyšleného drába? Máte poctivé peníze za svou práci? Pokud byla fyzicky náročná, hranice poctivých peněz, je někde u 100k měsíčně,… Číst vice »

STANISLAV Matějíček
STANISLAV Matějíček
1 měsíc

Jezdil jsem profesionálně 45.let. práce těžka a odloučení od rodiny. Dnes pobírám 20.000 penzi a nemyslím si,že je to moc. Mnoho jiných má i míň. A co naši nepřizpůsobivý??? Oni neberou penzi??? Jak jim to státní správa vypočítá???? Myslím,že asi velmi pěkně a je třeba se nad tím zamyslet….

Libor
Libor
1 měsíc

Viz výše pro Peter,Alena,Václav a Věra.

Jiřka
Jiřka
1 měsíc

Anno Štěpánková, kolik už jste do důchodového pojištění, těmito a jinými pisálkovýmii propagandami proti důchodcům a jiné, nasypala vy? A kolik současné generace, žjících na soc.dávkách? Upozorňujete, že důchodci, kteří celý život pracovali, sypali do důchodového systému a ještě si i naspořili, ujídají budoucí generaci. A co třeba průměrný důchod, rádoby disidendů, ti kteří do důchodového systému nic nenasypali ,dostanou

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Jiřka

Píšu výše,dokud budou lidé volit mafii,nic se nezmění. Lidé se musí spojit, mluvit spolu, začít uklízet od obcí, starostů které lidé znají, chodit ke všem volbám říct mafii a dost ! Jako na Islandu kde ty šmejdy,parazity vyhrali i s jejich mafiánskou ,stavební krizi’ kterou rozvezli po světě, a jsou v desítce nejbohatších zemí.

Květa
Květa
1 měsíc

Nikdy jsem komunistům nefandila, ale to, že všichni museli pracovat mělo něco do sebe. Můj první plat ve zdravotnictví po maturitě byl 950 kč . Kvůli prac.směnám a hlavně malým dětem jsem odešla pracovat do administrativy, kde mě maturitu neuznali s platem 680 kč. . Po roce jsem odešla a nastoupila do stát.služeb s platem 1.050 kč, postupně se plat zvyšoval. První důchod činil 6.400 kč. To jen na vysvětlenou pro mladé.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Květa

Více píšu výše.Po rozvratu 48, oběšení vedení vlastní KSČ, měnová loupež1:50,děda důchod200,babi nic,pomáhala dědovi šít doma pro OP P. Na yt agent gestapa Nachtmann, Čurda, udání úkrytu výsadkářů a vypalení obcí, působil do odhalení r68. Životopis pávka načten na XTV.Lide jsou dnes z těch lží, slibů jak rozkradením zbohatneme a dohoníme ,západ’ dezorientovaní,mafiáni jsou ve válce,opět se zakuklenci vrhají na Čechy pod cizí východní vlajkou, vyhozená učitelka,děkan Ševčík, zelenismus, migrantismus, globalismus, duhysmus, euhujerismus, kovidismus, lichvamafie,dotace, fijalové neZiskovky kterých je asi 150000,válčení, zbrojení, výroba vražedného šrotu. Podepište petici Voda je život, seznamte se s Holešovskou výzvou, přijďte ke všem volbám říct… Číst vice »

Marie
Marie
1 měsíc

Pracovala jsem 43 let, mezitím jsem měla děti, nemám ani těch 20 tidíc důchodu měsíčně. A to jsem ještě pravovala 14 let v důchodu. My staří jsme měli za socialismu nižsí platy než měli ti mladší, ti mají teď za stejnou práci důchody vyšší.

Josef
Josef
1 měsíc
Reply to  Marie

Bohužel máte pravdu.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Josef

Následky vidíme,třetina lidí má finanční a psychické problémy.Po Janu Palachovi, Zajícovi a dalších viz vikipedie máme dalšího upáleného na nadraží v Olomouci, střelbu v Praze s mejdanem jurečkovců.Mafie převlečených soudruhů soukmenovců kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky průměrné”mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami jakoUrsula, dvořákčt, pávků, rycheckých, střížů, falešných studentů falešných bendopráv a škol prodavačů danuschetitulů, loutky, bílí koně.Vice píšu ve vláknech diskuse. Nebo na drbna.cz pod článek generál Hynek Blaško Trampoty EU a článek První výročí vzniku války na Ukrajině, Kateřina Konečná,volba Bartoše a dalších.

Josef
Josef
1 měsíc
Reply to  Libor

🤗🤗👋👍👍👍

Josef
Josef
1 měsíc
Reply to  Libor

Kateřina Konečná normálně myslí a na nic si nehraje.
Má můj hlas

Martin
Martin
1 měsíc
Reply to  Marie

Jenže koeficient přepočtu dřívějších platů vycházel lidem lépe než za kolik pracovali v posledních letech před důchodem.
Článek má asi pravdu, jenže jsou tu i sociální dávky, takže člověk který nic nedělal ani nic nemá dostává vše včetně příspěvků na bydlení a platí to daňový poplatník stejně, aniž byl dotyčný pro stát cokoliv udělal. Tedy kromě ždímání.

KAVKA VLADIMÍR
1 měsíc
Reply to  Martin

Tento článek je o ničem.Je přece úplně jedno,jak se vyplácené peníze pro ty co nikdy nepracovali jmenují.Důchod nebo dávky.

Libor
Libor
1 měsíc

Podívejte se výše kde píšu že je to starý vzor. Na yt Mudr Jan Hnízdil Světu vládnou psychopati

Libor
Libor
1 měsíc

Je otom.A více píšu výše.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Martin

Pracovní trh obsadila agenturní mafie pašeráků lidí.Pracovni úřady jsou dnes spíše výplatci dávek na které chodí řvát dávkaři.U nás v bendostánu kdy nemusí prokazovat původ majetku protože po rozvratu v roce 89 převlékli soudruzi soukmenovci kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz výše.

Josef
Josef
1 měsíc
Reply to  Libor

Dohoda naprostá

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Marie

Kdybyste byla převlečená agent soudruh soukmenovce mohla být presidentem. Více píšu výše.