Opravdu dostanou nepracující lidé průměrný důchod?

Možná u nadpoloviční většiny lidí v České republice zcela jistě panuje přesvědčení, že důchod je něčím jako povinností státu vůči každému jeho občanovi. Jednoduše, když dosáhnete určitého věku, musí vám být důchod vyplacen, abyste měli z čeho žít.

Jak to opravdu chodí?

To však platilo možná za minulého režimu, kdy se však muselo pracovat. Dnes ovšem práce žádnou povinností není. Každý se může rozhodnout, zda se bude celý život jen poflakovat nebo zda zabere a bude se mít opravdu dobře. Lidé si už ale neuvědomují, že právě na to je navázána i penze, kterou potom dostanete, respektive nedostanete.

Důchod je výsledkem celoživotního placení takzvaného důchodového pojištění. Byť se důchod nakonec jako pojištění nechová, jelikož jde o průběžný důchodový systém, kdy nespoříte na svou penzi, nýbrž z vašich peněz je placena penze aktuálních důchodců a vy se musíte spolehnout na to, že někdo pak zase zaplatí tu vaši.

To ovšem nic nemění na tom, že pokud se důchodového pojištění neúčastníte, nakonec také žádný důchod pobírat nebudete. Proto jsou naprostou fámou všechny ty zprávy o lidech, kteří nepracují celoživotně a potom jdou do důchodu s 20 tisíci coby průměrnou penzí. V Česku to funguje přeci jenom jinak a nutno říct, že podstatně lépe, než jsou zažité představy.

Mylná představa vychází z přesvědčení, že takzvaný pobyt na Úřadu práce v režimu nezaměstnaného zavdává nárok na účast na důchodovém pojištění. Informace od České správy sociálního zabezpečení by tomu ostatně i nahrávaly. “Doba nezaměstnanosti, po kterou člověk je nebo byl veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání, je tzv. náhradní dobou pojištění. Znamená to, že se tato doba v určitém zákonem stanoveném rozsahu započítává pro nárok na důchod i jeho výši, i když za ni nebylo odvedeno pojistné,” uvádí se v příslušné zprávě k tématu.

Foto: Shutterstock

Abyste se nepřepočítali

Jenže ono je to podstatně složitější. Stát za vás důchodové pojištění platí maximálně tři roky po dobu, kdy zároveň nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Pokud jste mladší 55 let, pak se započítává pouze jeden rok. Tam se zohledňuje skutečnost, že starší lidé skutečně mají větší problém najít zaměstnání, a tak za ně stát důchodové pojištění platí déle, aby se například těsně před očekávaným odchodem do důchodu nedostali do potíží s tím, že nebudou mít dost odpracováno.

Pokud tedy nepracujete, nebudete mít 35 nutných let, které musíte pro odchod do penze odpracovat. Pakliže jste ochotni dělat až do sedmdesáti let, může se odpracovaná doba snížit na 15 let. Ovšem lidé, kteří vůbec nepracují, nemají ani to a tudíž žádný důchod nedostanou. Nejenže nebudou mít nárok na oněch 20 tisíc korun, oni nedostanou třeba ani 5 tisíc.

Čtěte také: Na důchodce v Česku vymysleli velkou nespravedlnost. Bohužel to pořádně schytáte

Prostě důchod pro ně bude uzavřenou kapitolou a dávkou, na kterou si nikdy nesáhnou. To na druhou stranu neznamená, že stát je nechá úplně bez peněz. Na nějaký ten příspěvek nárok mít budou, avšak nebude tak štědrý, jako je třeba právě průměrná penze.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kindl
Kindl
1 měsíc

Píšete tady opět nepravdu. Povaleči ,jako je pan Bok a další kteří neodpracovaly stanovený počet 35 let dostaly průměrný důchod. Mi máme odpracováno vic jak 40 roků a máme důchod 14000 nebo 16000 . Problém je v tom , že na vesnici není výběr zaměstnání.A pracuje se za mnohem nižší platy za stejnou práci. Jako třeba v Praze.

Stačí prohlašovat ,že jste bojovali proti komunismu.

anna potočková
anna potočková
2 měsíců

myslím pokud si dělam mám se o ně starat sám ale opak je pravdou vláda dáva avízo nedělejte my vám vše zaplatíme a není to malá částka někdy i 50 tisíc měsíčně to jsou málem tři důchdy

Hellena
Hellena
2 měsíců

Je tady velká nespravedlnost. Lidi, kteří šli do starobního důchodu a jsou to starodůchodci, dříve nebyly takové platy jako jsou dnes, tak ti na tom doplácejí moc , přestože mají odpracováno přes 40 let a mají sólo starobní malý důchod. Na to by se měla vláda podívat a těmto lidem něco přidat.