Spoustě Čechů v roce 2024 sníží důchod. Berou už moc peněz, tak jim to zkrouhnou

Průměrný důchod je jedním z nejznámějších čísel v České republice a zná ho takřka každý. Většina lidí tedy dobře ví, že teď už se přibližuje hranici 22 tisíc korun, která byla ještě před pár lety zcela nepředstavitelná. Přesto i v dnešní době si spousta lidí na výši penze stěžuje.

Někdo bere i víc než 200 tisíc

Důvodem je nejen všeobecná nespokojenost se vším, čeho se podařilo dosáhnout a snaha mít pořád víc a víc, ale také skutečnost, že spousta lidí na průměr jednoduše nedosahuje. Nejsou žádnou výjimkou důchodci, kteří pobírají třeba 11 tisíc korun. A minimální důchod je dnes dokonce sotva 5000 Kč, což už je doslova trestuhodné. Naštěstí se již začalo pracovat na nápravě, kdy by mělo dojít alespoň k jeho zvdojnásobení.

Česká správa sociálního zabezpečení každoročně zpracovává ročenku o důchodech v České republice, která přináší zajímavé čtení, a to zejména z toho pohledu, na kolik si někteří důchodci mohou přijít peněz. Oproti představám to totiž může být skutečně hodně.

Výjimkou nejsou lidé, kteří pobírají i více než 50 tisíc korun. “V lednu 2023 byl nejvyšší vyplácený starobní důchod ve výši 241 725 Kč,” uvedla dokonce ČSSZ i opravdu zvláštní případ. Bohužel, v reáliích České republiky platí, že mnozí k takto vysokým důchodům přišli ne úplně záslužnou činností, ba právě naopak.

Trvalo to příliš dlouho

Jde o prominenty minulého režimu, kteří z něj nebývale profitovali. Jako jedni z mála pobírali vysoké mzdy, přičemž po jeho pádu se s tím nic neudělalo. Stejně jako s tím, že odpůrci tohoto režimu, kteří proti němu protestovali, měli naopak nízké mzdy a z toho plynoucí malé důchody.

Je to skutečně do očí bijící nespravedlnost, která se neřešila dlouhých 34 let. Až teď. Těmto prominentům, kterých je podle odhadů několik tisíc, bude důchod konečně snížen. A to poměrně razantně. Přijdou o 300 Kč z důchodu za každý rok, který započali ve vysoké funkci.

Čtěte také: Důchodci mají problém. Už nebudou smět řídit auto. Mají jezdit autobusem a taxíkem

Bohužel, kdyby se k něčemu takovému přistoupilo dříve, týkalo by se to mnohem většího množství lidí, kteří byli takto vyviněni a celou dobu pobírali velmi vysoký důchod. Naštěstí se letos částečně narovnala i nespravedlnost na disidentech, kterým byl naopak přiznán průměrný důchod, což pro většinu z nich znamená velké zlepšení finanční situace.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
geometry dash
24 dní

Blaho mých spolubojovníků je pro mě důležitější než to, kdo dostane největší důchod.

Antonin Kříž
Antonin Kříž
25 dní

5 000 důchod je trestuhodný ? To bere ten, kdo do systému nic nedal. Toto někdo není schopen pochopit.

Hans
Hans
1 měsíc

Nezajímá mě kdo bere ten nevyšší důchod, ale zajímá mě za co soudruzi??

Jura
Jura
1 měsíc
Reply to  Hans

Je zajímavé, že nikomu nevadí více než 200 000 důchody europoslanců, po jejich absencích a šílených platech a náhradách. Není to závist, ale za co, soudruzi.