Problém v pozadí, kvůli kterému mnozí potichu a zbytečně trpí. Tímto způsobem si ulevíte

Pokud občas cítíte bolest v konečníku, asi se tím moc nechlubíte. Pravděpodobně to není vážný zdravotní problém, ale nepříjemná potíž s málo známým názvem.

Proctalgia fugax je v překladu náhlá anální bolest. Je to celkem běžný jev, který postihuje podle statistik až 10 % populace. Odborníci jsou přesvědčeni, že je lidí mnohem více, ale lékaři se stydí svěřit.

Náhlá bolest v konečníku

Gastroenteroložka Supriya Raoová dodává, že náhlá bolest se objeví v momentě, když v hladkém svalstvu v análním kanálu nastane spasmus. Rektální bolest trvá pár vteřin, maximálně minut. U většiny pacientů se vyskytne maximálně pětkrát za rok. Proctalgia fugax zatím nemá známou příčinu. Postihuje více ženy než muže.

Spouštěče bolesti

  • stres
  • úzkost
  • sex
  • menstruace
  • syndrom dráždivého tračníku
  • líná střeva a zácpa
  • stlačený pudendální nerv v pánvi

Úleva od náhlé bolesti

Bolest je těkavá a rychle přijde i odejde. Při vzácném výskytu není nutná specifická léčba. Ke zmírnění bolesti, pomáhají sedací koupele na 10 až 15 minut v teplé vodě. Účinek koupele posílíte, když do ní přidáte epsomskou sůl, která je bohatá na minerály, zejména hořčík, který uvolňuje křeče a má svalové relaxační vlastnosti. Pomohou i lokální antispasmodika aplikovaná při prvních příznacích.

Od bolesti uleví horká vana. Účinek koupele navíc posílíte, když do ní přidáte epsomskou sůl. / Foto: Shutterstock

Terapie, které pomáhají

Biofeedback terapie se často používá při fyzioterapii pánevního dna. Pomáhá totiž  procvičovat pánevní svalstvo. Pokuste se zjistit, co spouští bolestivé epizody. Mohou to být třeba pomalé pohyby střev nebo zácpa. Na to pomůže dostatek vlákniny a vody podpořený uvedeným cvičením. Pokud je spouštěčem stres, v klidu relaxujte, meditujte, procvičujte hluboké dýchání a další metody na odbourávání stresu.

Kdy se obrátit na lékaře

Pokud se potíže často opakují a nesouvisí s pohybem střev, překonejte stud a nebojte se s problémem svěřit svému lékaři, který vám pomůže nalézt způsob, jak vám ulevit od bolestí. Jinak vám to bude narušovat kvalitu života. Je třeba vyloučit anální trhliny, hemoroidy nebo zánětlivé poruchy pánve při kolonoskopii.

Foto: Shutterstock, zdroj: Livestrong.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments