Autorádio vás přijde draho. Češi zapomínají platit daň, začaly jim chodit tučné pokuty

Dnes si pravděpodobně nelze představit, že by některý vůz neměl zabudované rádio. Poslech hudby nebo mluveného slova patří při jízdě k oblíbeným kratochvílím, navíc jedněm z mála, které lze bez větších problémů vykonávat.

Hrubé porušení povinnosti

Lidé si už ale často neuvědomují, že poslech rádia, byť je to třeba pouze v autě, také něco stojí. Řada lidí například neplatí poplatek za rozhlas, protože nemá doma žádný rozhlasový přijímač. To je v pořádku. Z platby rozhlasového poplatku se lze vymanit právě tak, že zašlete prohlášení o tom, že rádiové vysílání nepřijímáte.

Lidé si ale už neuvědomují, že tento poplatek se vztahuje i na autorádio. A to má prakticky každý. Pakliže tedy neplatíte rozhlasový poplatek a rádio v soukromém autě máte, porušujete povinnost a můžete očekávat, že dříve či později se na vás přijde a budete platit nemalou pokutu.

Obvykle v takových případech dochází k tomu, že musíte uhradit jednorázový poplatek ve výši 5000 korun a okamžitě se k placení rozhlasových poplatků přihlásit. To pochopitelně platí i v případě, že máte rádio doma a neplatíte za něj.

Výhodou pro domácnosti je skutečnost, že může mít rozhlasových přijímačů kolik chce, a to jak doma, tak v autě, a přitom platí pouze jeden poplatek ve výši 45 měsíčně. Je tedy lepší ho raději zaplatit.

Foto: Shutterstock

Vyvarujte se chyb

Podnikatelé to mají ale podstatně horší a jsou to právě oni, kteří chybují nejvíce. Často totiž nerozlišují mezi soukromým majetkem a majetkem vloženým do podnikání. Pokud tak má podnikatel doma rádio a platí za něj, ovšem jezdí ve voze určeném k podnikání, musí zaplatit poplatek další. A pakliže má v kanceláři ještě přijímač, hradí poplatek i za něj.

V případě podnikatelů totiž neplatí jeden paušál ve výši pětačtyřiceti korun, ale musí poplatek hradit za každé zařízení.

Nenechte se také zmást tím, že poplatek hradíte Českému rozhlasu. Ve skutečnosti je úplně jedno, jaké stanice posloucháte. Povinnost se vztahuje k samotnému zařízení, nikoliv ve vaší volbě poslechu. To spousta lidí považuje za problematické, ale to je zatím tak všechno, co s tím mohou dělat.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlad
Vlad
1 rok

Poplatek za rozhlas by se platit rozhodně neměl, protože místo mluveného slova nebo hudby zní z rádia reklama za reklamou. Reklamy jsou věci, za které platit nehodlám! Tenhle komunistický poplatek by se měl zrušit, protože všechny rozhlasové stanice vydělávají díky reklamě nemalé peníze! Chcete nás krmit reklamou? Tak za přenos signálu zaplaťte vy. Je to stejné jako soubory cookies. To už mě taky pěkně sere! Na každé stránce na kterou se připojím to na mě vyskočí a během psaní tohohle příspěvku jsem zavřel asi třicet reklamních oken. Tohle už mě opravdu nebaví!

Patrik N.
Patrik N.
1 rok
Reply to  Vlad

Souhlas. Zrušit, peněz mají dost z reklam. A pokud jim nestačí, tak nejspíš špatně hospodaří.