Topit jako dříve se nemusí vyplatit. S nastavením raději opatrně

Se začátkem topné sezóny se Češi doslova rozdělili na dva tábory. Jeden z nich se chová příkladně a z hlediska energií se snaží o jakoukoliv možnou úsporu, a to třeba i přesto, že nemá peníze na instalaci solárních panelů nebo tepelného čerpadla. Aspoň však omezí svůj tepelný komfort a třeba ještě ani nezačal topit, přestože venkovní teploty už razantně poklesly a v noci se blíží k nule.

Výhody na mnoha úrovních

Takovéto chování, ke kterému aktuálně vyzývá stát i odborníci, je vhodné hned z několika pohledů. Předně je to správné v osobní rovině, protože to bude znamenat, že člověk nezaplatí tolik za energie, které jsou velmi drahé. Vzhledem k plánu zastropovat ceny ušetří také nemalé prostředky státu. Navíc přispěje k tomu, že především plynu bude přes zimu dostatek. A jako bonus si může říct, že neposílá peníze pochybným režimům, které nám plyn dodávají.

Pak je tu ale bohužel druhá skupina, která se zdá být početnější, než se předpokládalo. Jsou to lidé, kteří se prostě nechtějí omezovat a dále touží vytápět své byty a domy na neuvěřitelných 25 stupňů Celsia. Už před energetickou krizí to byly těžko pochopitelné hodnoty, které prakticky nikde v okolních zemích nejsou k vidění. Jen pro příklad, třeba v Nizozemsku nebo Německu bylo i dosud zvykem vytápět maximálně na dvacet stupňů s tím, že se člověk v případě potřeby přioblékl.

Foto: Shutterstock

Zvyknete si rychle

I odborníci poukazují na skutečnost, že vše je pouze o pocitu a o zvyku. Dvacet stupňů, ale i méně, člověku bohatě stačí. Na takovou teplotu si po několika týdnech aklimatizace zvykne a vyšší už mu bude spíše nepříjemná.

Řada lidí to ale podle jejich příspěvků na sociálních sítích dělá i jako vzdor proti státu. Prostě nechtějí vyhovět požadavku a staví si hlavu, a to z nejrůznějších důvodů, které jsou však obvykle velmi pochybné.

Těmto lidem se ale jejich přístup může hodně vymstít. Možná spoléhají na zastropování cen, ovšem to je posazeno na poměrně vysoké úrovni. Velkou část ceny musí lidé stále zaplatit. A pokud se neuskrovní, může je to v konečném důsledku položit tak, že se z toho budou hodně dlouho vyhrabávat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Foxyna z Varů
Foxyna z Varů
1 rok

V některých odvětvích jste fakt seriózní zpravodajství, ale v tohmhle fakt ne…

Vlapu
Vlapu
1 rok

Sama EU a NATO je pochybná.Stačí se zajímat o to co se děje na ukradejině od majdanu a kdo koho chce zničit.Takže asi takhle.
Stejně bude válka.Tak co?
Radši umřu ve stoje,než abych živořil o něco déle na kolenou.

Xavier
Xavier
1 rok

Nestihl jsem to udělat okamžitě, teď umřu?