Babička mi ukázala kytku, která odežene všechny mouchy z domu

Mouchy jsou obzvlášť dotěrná zvířata. Ač nám neubližují, stejně je doma nikdo nechceme. Můžete se snažit je neustále vyhnat otevřenými okny, aby vzápětí zase vlétly dovnitř, můžete si nainstalovat na okna nevzhledné sítě, můžete si pořídit totálně nechutnou mucholapku nebo prostě vsadit na zázračnou rostlinu. Máto mexická, volím si tebe!

Co je máta mexická?

Obyčejná rostlina s neobyčejnými schopnostmi a tisícem pojmenování. Rodovým a druhovým jménem Coleus amboinicus nebo také Plectranthus amoinicus. Vy ji nejspíš znáte pod označením rýmovník citronový, molice, kubánské oregano, španělský tymián a taky mexický nebo řecký eukalyptus.

Jde o sukulentní trvalku z čeledi hluchavkovitých, která pochází z jižní a východní Afriky, nyní se pěstuje v celém tropickém pásmu. Chuť má specifickou, voní sice jako oregano, ale chutná spíš jako máta.

Jak odlákat mouchy?

Úplně jednoduše. Rostlinu zasazenou v květináči stačí umístit na parapet, balkon, terasu, prostě kamkoliv, kde se vám bude líbit a kudy rád přilétá hmyz. Výrazné aroma, které máta mexická vylučuje, dokonale odláká mouchy, navíc působí také jako repelent proti komárům. Na záhon ji raději nedávejte, přeci jen byla stvořena pro tropičtější teploty, proto dbejte na to, aby dostala hlavně dostatek slunce, nezapomínejte ji občas zalít. Jen dejte pozor na domácí mazlíčky, ti by se jí měli vyhýbat.

Foto: Shutterstock

Zdravotní přínosy

O rýmovníku se už dávno ví, že výborně pomáhá při respiračních onemocněních. Listy můžete žvýkat, případně si z nich připravit čaj proti kašli, bolesti v krku a ucpanému nosu. Látky obsažené v rýmovníku čistí dutiny a odstraňují hlen.

Mexická máta se používá také při infekcích močového systému, působí preventivně proti artritidě a osteoporóze, snižuje horečku, cholesterol a krevní tlak, navíc zlepšuje stav pokožky. Obstojně hojí štípance, ekzémy a lupenku. Obsahuje totiž kyselinu gama-linolenovou, která snižuje záněty, dermatitidu, alergie a bolesti kůže.

Mexická máta v kuchyni

Listy této rostliny se výborně hodí na dochucení masových a zeleninových pokrmů. Sušené listy můžete rozemlít a použít jako koření do polévky nebo dušených jídel.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments