Časté hříchy, které urychlují maštění vlasů. Přestaňte s nimi a vaše vlasy budou zdravější

Máte pocit, že se vám vlasy mastí každý den? Vlasy se mastí častěji v těhotenství, po porodu, po vysazení hormonů, v důsledku nadměrného stresu, ale i špatné péče, nevhodné kosmetiky či stravy.

Příliš časté mytí vlasů

Na vlasové pokožce se hromadí maz, odumřelé kožní buňky, úlomky vlasů, pot i prach, proto si je musíme mýt. Pokud pokožku pravidelně nečistíme, budou se nám ucpávat vlasové folikuly, začne se ve zvýšené míře tvořit maz, hromadit bakterie a vznikat záněty. Pokud budete vlasy často mýt a pokožku hlavy neustále zbavovat mastnoty, zareaguje také zvýšenou tvorbou mazu. Stačí asi 1x za 2 až 3 dny.

Nevhodná vlasová kosmetika a její použití

Vyzkoušejte více přípravků určených pro nadměrně mastné vlasy. Třeba přírodní kosmetiku s výtažky z máty, zeleného čaje, marockého jílu nebo kopřivy. Někdy je na vině i nesprávné používání kosmetiky. Šampon je třeba vždy pořádně umýt a vypláchnout z vlasů. Kondicionér nanášejte jen na konce vlasů a nezatěžujte vlasovou pokožku u kořínků. I ten se musí řádně smýt. Vlasy se mastí, i když používáte příliš mnoho vlasových přípravků.

Příliš horká voda

Mytí i oplachování vlasů příliš horkou vodou vysušuje pokožky hlavy a pak se tvoří maz ve zvýšené míře. Vlažná voda je pro oplachování vhodnější, protože vymyje i všechny zbytky kosmetiky. Ideální je použít na závěr vlažnou až studenou vodu, která vlas zatáhne, pokožku hlavy prokrví a vlasům dodá vitalitu.

Příliš časté dotýkání vlasů

Dávejte si pozor na to, kolikrát si za den vlasy prohrábnete nemytýma rukama nebo si s nimi jen tak hrajete. Častým saháním do vlasů na ně totiž přenášíme mastnotu, pot a špínu z našich prstů. To platí i v případě velmi častého česání a kartáčování našich kadeří. Obojí totiž nadměrně stimuluje produkci přirozených olejů a mazových žláz vlasové pokožky a vlasy se pak o to více mastí.

Neudržovaný a špinavý hřeben

Věnujte pravidelnou péči i vašemu hřebenu nebo kartáči. Na hřebenech a kartáčích se totiž hromadí ve velké míře vlasy, viditelné, ale také neviditelné zbytky vlasové kosmetiky, potu, mazu a prachu. Zaneseným hřebenem a kartáčem pak neustále přenášíte veškeré nečistoty na vlasy. Odstraňujte proto pravidelně staré vlasy z kartáče a v pravidelných intervalech jej také omyjte šamponem a vyčistěte kartáčkem. Vaše vlasy vám za to poděkují.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments