Bolest svalů je varováním, že Covid-19 bude mít těžký průběh a zasáhne plíce, zjistili vědci

Dosud se bolest a únava svalů uváděla jako jeden z řady příznaků nemoci Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Podle zjištění amerických vědců jde ale důležitý indikátor, který může ukazovat na to, že se u daného pacienta brzy rozvine závažná forma nemoci, která spouští oboustranný zápal plic a zasahuje i další orgány jako ledviny nebo srdce.

Velmi důležité poznatky o chování nemoci

Zjistili jsme, že bolavé svaly naznačují, že se u pacienta rozvine závažné plicní onemocnění,” uvedli američtí experti z New York University ve své zprávě.

Vědci zjistili souvislost mezi bolestí svalů a vážným průběhem onemocnění Covid-19 na základě analýzy projevů nemoci u 53 pacientů v čínském městě Wenzhou, kteří procházeli těžkou fází choroby.

Podle vedoucí výzkumu, odbornice na infekční choroby Megan Coffee, se téměř u všech pacientů s těžkým průběhem objevily předtím silné bolesti svalů, známé také pod odborným názvem myalgie. Přesto však doporučuje, aby se lékaři jako první ptali na problémy s dýcháním. Například “krátký dech” se může vyskytnout ještě před všemi ostatními symptomy.

Naší snahou je pomoci lékařům, aby v první fázi dokázali identifikovat ty, kteří mohou skutečně vážně onemocnět od těch, kteří budou mít nejspíše jen lehký průběh,” uvedla Megan Coffee pro magazín Business Insider.

Světová zdravotnická organizace uvádí, že bolest svalů a kloubů postihuje přibližně 15 % pacientů nakažených koronavirem. To je číslo, které nápadně koresponduje s tím, kolik případů si žádá hospitalizaci. Zde se uvádí, že jde o 10 až 15 % nakažených.

Pomoc pro lékařský personál

Vědci přišli i s dalšími důležitým poznatky. Vážným průběhem nemoci trpěli ti pacienti, u kterých byla předtím zjištěna zvýšená hladina jaterního enzymu alaninaminotransferázy (ALT) a hemoglobinu.

Profesorka Megan Coffee došla k závěru, že pokud se u některého z pacientů sejdou všechny tři faktory, je vysoká pravděpodobnost, že ho čeká těžké plicní onemocnění. Podle ní je velmi důležité znát prvotní projevy těžkých případů. Lékařskému personálu to ve vypjatých momemtech může významně ulehčit rozhodování.

Odbornice uvádí příklad, kdy může být takovýto případ identifikován v nemocnici, ve které ale zrovna není dostatek lůžek. Lékař pacientovi, u kterého ještě vážné onemocnění nepropuklo, ale hrozí mu, může říct, ať přijde další den na kontrolu, namísto toho, aby ho jen propustil do domácí karantény.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments