Britský premiér Boris Johnson má koronavirus. V zemi už se nakazila polovina obyvatel, tvrdí vědci

Koronavirus si nevybírá. Po princi Charlesovi oznámil nákazu jeho novým typem také britský premiér Boris Johnson. Zatím má podle svých vlastních slov jen mírné příznaky a v náročné situaci bude pro svou zemi nadále pracovat z domova. Komplikace je to ale pro celý britský kabinet, protože do karantény kvůli častým stykům s premiérem bude muset také řada ministrů. Vláda tak bude zemi v krizi zřejmě řídit prostřednictvím videokonferencí.

První nakažený premiér

V posledních 24 hodinách se u mě projevily mírné příznaky a můj test na koronavirus vyšel pozitivní. Aktuálně jsem v samoizolaci, ale vládu v boji proti tomuto viru budu nadále řídit přes videokonference,” uvedl Johnson na Twitteru.

Johnson je první hlavou státu, která přiznala, že se novým typem koronaviru nakazila. Virus přitom kolem premiérů a prezidentů často nebezpečně krouží. Nakazily se například manželky kanadského (Justina Trudeaua) a španělského (Pedra Sancheze) premiéra. Spekulovalo se také o tom, že koronavirem onemocněl brazilský prezident Jair Bolsonaro nebo dokonce šéf Bílého domu Donald Trump. Oba to však popřeli.

V případě Velké Británie však došlo k nákaze řady politiků a vysokých státních úředníků. Včera pozitivní test na koronavirus oznámil také britský princ Charles. Ani on zatím nemusel vyhledat nemocniční péči.

Tyto případy jen dokládají, jak moc je ve Velké Británii koronavirus rozšířený. Podle některých odhadů může spolu s Itálií jít o nejzasaženější zemi (v přepočtu na obyvatele) vůbec. Vědci z univerzity v Oxfordu přišli s velmi odvážnou hypotézou. Podle ní se na ostrovech nákaza nepozorovaně šířila už od ledna a došlo k postupnému promoření až poloviny obyvatel země.

To nejhorší je možná zažehnáno

V podstatě mimoděk si tak Velká Británie vytvořila kolektivní imunitu, o které mluvil právě i premiér Boris Johnson. Ten chtěl nechat v zemi virus proběhnout, aniž by zastavoval ekonomiku. Po silné kritice však tuto strategii opustil.

Oxfordští vědci tvrdí, že koronavirus u drtivé většiny lidí nemá žádné nebo jen velmi mírné příznaky. Jednoduše si ho tak vůbec nevšimnou. Oficiální čísla nakažených jsou podle nich irelevantní a tvoří jen špičku ledovce. Nemocniční péči potřebuje reálně pouze jeden nakažený z tisíce. Ale i to může být za určitých okolností hodně.

Podle této studie došlo k rozšíření koronaviru ve Velké Británii přibližně ve stejnou dobu jako v Itálii, tedy už v lednu. Ale zatímco v této středomořské zemi se šířila nebezpečnější mutace viru, Británie měla štěstí na tu mírnější.

To celé je pro ostrovní zemi vlastně velmi dobrá zpráva. Pokud by se výzkum z Oxfordu potvrdil, znamenalo by to, že to nejhorší už je zažehnáno.

Foto: GOV.UK

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.