EU stanovila maximální teplotu, na jakou si v zimě zatopíte. To zmrzneme, volají lidé

Už je to v podstatně jasná věc. Na podzim a v zimě bude nutné zavést úsporná opatření, která plynou z předpokládaného nedostatku plynu. Ten už teď do Evropy v podstatě přestal téct. Zatím pouze v rámci oprav plynovodu Nord Stream, avšak panují vážné obavy, že plný provoz už se nerozeběhne.

Strop na vytápění

Některé evropské země tak už teď musí sahat do svých plynových zásobníků, které navíc nemají ani plně naplněné. Nevyšla tak ani nouzová strategie, že by se je do podzimu podařilo naplnit a následně z nich nějakým způsobem zimní sezónu přečkat.

Evropská komise tak už teď předkládá návrhy, jak vyjít v chladných měsících s menším množstvím plynu, než jaké je běžně potřeba. Jeden z nejpropíranějších návrhů přitom počítá s tím, že se bude moci topit pouze na 19 °C. Zatím by se to mělo týkat pouze komerčních a veřejných budov, avšak je možné, že to bude rozšířeno i na domácnosti.

V aktuální podobě by se však toto nařízení zcela jistě dotklo třeba kanceláří nebo škol. To by ale mohlo být velmi problematické. Sezení při takovéto teplotě už je poměrně diskomfortní a lidem může začít být zima, a to i tehdy, když se více oblečou.

Foto: Shutterstock

Je to příliš málo

Jsem zvyklá na teplotu 22 °C. Když manžel v minulosti zkoušel šetřit a snížil teplotu třeba na 20 °C, byla mi opravdu velká zima. Devatenáct stupňů, to si dlouhodobě nedovedu představit,” uvedla pro AAzdravi.cz paní Dana z Prahy.

Dříve se často tvrdilo, že Češi jsou zvyklí si své domácnosti přetápět a následně v nich chodit třeba ve spodním prádle. Byl to určitý znak jejich komfortu, zatímco třeba na západě bylo už tehdy zvykem topit méně.

Ačkoliv návrh zatím nebyl schválen, okolnosti si to pravděpodobně vynutí. V některých zemích dochází k razantnímu omezování už teď. Například v Německu některá společenství bytových jednotek již omezila dodávky teplé vody pouze na ranní a večerní hodiny. Šetří tak na nutnosti ohřevu této vody po dobu 24 hodin denně.

I v České republice už se začínají ozývat hlasy, že bude jednoduše nutné se omezit, protože plynu nebude dostatek, případně bude tak drahý, že s ním i tak bude potřeba šetřit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
70 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lucie
Lucie
1 rok

Co nám vyměnili topení a regulace tepla je na dálku,mrznu v zimě v bytě už 3 roky,chodím doma v mikiny,což mě teda děsně štve a když přišlo vyúčtování nestačila jsem zírat.Takže mě už nic nepřekvapí….
Co s tím uděláte?Bohužel nic…

Alena
Alena
1 rok

Pokud i naše vláda bude žít v těhle podmínkách tak to beru😅

Novák
Novák
1 rok

Tak to budou rodiče doma na paragrafech s nemocnými dětmi. To zase mohli tupě rozhodnout bruselšti byrokrati. Tak to si ekonomika hodně pomůže, sociálka se prohne, tak jako zdravotní pojišťovny. Kolik důchodců asi zemře na nemoci z podchlazení, zápal plic a podobně.

Martina
Martina
1 rok
Reply to  Novák

Po smrti manžela vytapím dům zimě přes den na 17 stupňů a večer na 19. A to pracuji doma. Nechodím v zimě v kratasech a v tričku. Hold se musí člověk obléct a nechodit nahý, což je někde zvykem. Mít v bytě 24 stupňů a větrat asi taky není fér.

Tivvy
1 rok
Reply to  Novák

To je nesmysl… Když se bude dodávat i čerstvej vzduch, nemocný nebudou, pokud tuto teplotu dodrží i dopravní prostředky…. To klimatizace, přetopený prostory a střídání teplot je zlo… Škoda, že se to netýká i naší bytovky, tady se jede na jedovatý uhlí… (pozn. v zimě netopim)

Pebe
Pebe
1 rok

Ať se jde celá EU bodnout.

Hafajs
Hafajs
1 rok

Rád bych při této příležitosti připomněl veřejně daný slib (tedy soudně vymahatelný) od našeho vzácného nezvoleného pana Fialy, že “plynu bude pro domácnosti dostatek”. Už se těším!

Jarda Kahounek
Jarda Kahounek
1 rok

EU ať jde do pí*i, nikdo na ni dnes už není zvědavej!!!

Jiří
Jiří
1 rok

😀 mě je to jedno, klidně může být půl roku minus 30, a vůbec už žádný plyn z Ruska být nemusí. Naši nikdy v minulosti KSČ nefandili ( a ani nemohli), ale tohle si nedovolili ani oni. Doufam, že za cinkání a tyhle darebáky jsme všichni spokojeni.

milosko_b@yahoo.com
milosko_b@yahoo.com
1 rok

Čo nám ešte budú prikazovať? Keď sa vyseriem, tak 2 kúsky papiera, kondómy budeme umývať, aby sa mohli znovu použiť a keď sa okupem, tak v tej vode ešte po umývam riad? Dokedy si necháme rozkazovať?

Jiří
Jiří
1 rok

No u mne zadna zmena. Pres den mam nastaveno 19 v noci 17. Dostanu nejaky bonus?

Tony
Tony
1 rok

At si to zaplati chytrolin Fiala, kvuli kteremu to ted za ty jeho reci schytame vsichni.