EU stanovila maximální teplotu, na jakou si v zimě zatopíte. To zmrzneme, volají lidé

Už je to v podstatně jasná věc. Na podzim a v zimě bude nutné zavést úsporná opatření, která plynou z předpokládaného nedostatku plynu. Ten už teď do Evropy v podstatě přestal téct. Zatím pouze v rámci oprav plynovodu Nord Stream, avšak panují vážné obavy, že plný provoz už se nerozeběhne.

Strop na vytápění

Některé evropské země tak už teď musí sahat do svých plynových zásobníků, které navíc nemají ani plně naplněné. Nevyšla tak ani nouzová strategie, že by se je do podzimu podařilo naplnit a následně z nich nějakým způsobem zimní sezónu přečkat.

Evropská komise tak už teď předkládá návrhy, jak vyjít v chladných měsících s menším množstvím plynu, než jaké je běžně potřeba. Jeden z nejpropíranějších návrhů přitom počítá s tím, že se bude moci topit pouze na 19 °C. Zatím by se to mělo týkat pouze komerčních a veřejných budov, avšak je možné, že to bude rozšířeno i na domácnosti.

V aktuální podobě by se však toto nařízení zcela jistě dotklo třeba kanceláří nebo škol. To by ale mohlo být velmi problematické. Sezení při takovéto teplotě už je poměrně diskomfortní a lidem může začít být zima, a to i tehdy, když se více oblečou.

Foto: Shutterstock

Je to příliš málo

Jsem zvyklá na teplotu 22 °C. Když manžel v minulosti zkoušel šetřit a snížil teplotu třeba na 20 °C, byla mi opravdu velká zima. Devatenáct stupňů, to si dlouhodobě nedovedu představit,” uvedla pro AAzdravi.cz paní Dana z Prahy.

Dříve se často tvrdilo, že Češi jsou zvyklí si své domácnosti přetápět a následně v nich chodit třeba ve spodním prádle. Byl to určitý znak jejich komfortu, zatímco třeba na západě bylo už tehdy zvykem topit méně.

Ačkoliv návrh zatím nebyl schválen, okolnosti si to pravděpodobně vynutí. V některých zemích dochází k razantnímu omezování už teď. Například v Německu některá společenství bytových jednotek již omezila dodávky teplé vody pouze na ranní a večerní hodiny. Šetří tak na nutnosti ohřevu této vody po dobu 24 hodin denně.

I v České republice už se začínají ozývat hlasy, že bude jednoduše nutné se omezit, protože plynu nebude dostatek, případně bude tak drahý, že s ním i tak bude potřeba šetřit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
70 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Riky
Riky
4 měsíců

Tak pokud bude na netu online teploměr ze sněmovny a senátu, tak v tím nevidím žádný problém.

Jiří
Jiří
4 měsíců
Reply to  Riky

No tam bych topeni uplne vypnul a pracanty z techto mistnosti poslal do dolu. Qby vedeli co zpusobili

Novák
Novák
4 měsíců
Reply to  Riky

Teploměr bude, ale jen namalovaný, s teplotou na bodu mrazu.

Anna
Anna
4 měsíců

Nehorazny bordel naše vláda neudělala vůbec nic pro našince hlavně že cpou kam nemají hamba vám

Stringo
Stringo
4 měsíců

19°C je pro rodinu s malými dětmi málo. Topíme na 21-22°C a to je tak akorát. Nechápu, co se má kdo starat o to, na kolik si doma zatopím. Zaplatil jsem si za teplo, tak si můžu nastavit jaké mi vyhovuje. To, co za poslední 2 roky z EU vypadlo, byly samé výkaly… Kdypak si sami nastaví, jak velká lejna mohou ze sebe vyprodukovat???

Blanka
Blanka
4 měsíců
Reply to  Stringo

👍👍👍👌

Petra
Petra
4 měsíců
Reply to  Stringo

Přesně tak. Zálohy zvednou o 100% ale spotřebu uškrtí. Mám doma tři malý děti a 19°C si neumím představit. Stejně tak třeba těch 19°C ve školce. Vždyť budou pořád nemocný. Hlavně že zálohy dvakrát vyšší

Petr Xaver
Petr Xaver
4 měsíců
Reply to  Petra

Naopak, budou nemocné o mnoho méně. A 19st opravdu není málo. To byste, ale musela jít spát po setmění, jak je přirozené, a nevysedävat do půlnoci před televizí

Petr
Petr
4 měsíců

Lidi vydrží víc, než si myslí ! 🙂

Monika
Monika
4 měsíců

Mám v bytě v zimě 17stupnu a nezmrzli jsmemVe starém domě jsme měli dokonce 9stupnu!

Novák
Novák
4 měsíců
Reply to  Monika

Já mám doma taky takovou teplotu, v ledničce.

Iris
Iris
4 měsíců

Jak se dá mrznout při 19°C? Na těch 19 – 20°C topíme už řadu let a ještě jsme neumrzli 😛
Dokud jsme neměli plyn a zateplený barák, bylo ráno cca 10 – 12°C podle teploty venku a přežili jsme to bez problému i miminem.

hmm
hmm
4 měsíců
Reply to  Iris

Tak ono nie všetci bývajú v jaskyni, ako vy😛

Monika
Monika
4 měsíců
Reply to  hmm

Je vidět že jste opravdu hloupý člověk,co víc na to říci!😂😂😂

Last edited 4 měsíců by Monika
Iris
Iris
4 měsíců
Reply to  Monika

Je to mamlas 😀

Iris
Iris
4 měsíců
Reply to  hmm

No, taky nemáme rýmu jak je rok dlouhý, jako zhýčkaní panelákoví faraoni, kteří jsou od zimy do jara nachlazení a od jara do zimy mají alergie… 😀

Akira
Akira
4 měsíců
Reply to  Iris

Mame doma 18-19 stupnu, v lete 20…
Netrpim na virozy, nybrz na ledviny (uz od mala) ale jsme ve sklepnim byte a ta vlhkost, ktera nam odspodu leze, to je teda mazec. Denne otiram okna pod zaluziemi od plisne, nepomaha na to absolutne nic. Cim nizsi je teplota, tim je to horsi a pres zimu paradoxne trpim s alergickymi priznaky hur nez v lete… Nedovedu si predstavit, ze bychom meli teplotu treba jeste vic snizit…to shnijeme zaziva…

Iris
Iris
4 měsíců
Reply to  Akira

Tak to je zlý případ – vlhkost v kombinaci s nízkou teplotou není pro život to nejlepší – dovedu si to představit – máme sklep, je v něm vlhko a skoro celý rok 15°C – v létě je to příjemné, když je moc horko, člověk se zchladí, ale tak na půl hodiny. V zimě je tam vlezle studeno…
Jako sklep dobré, ale žít v tom…

Petr Xaver
Petr Xaver
4 měsíců
Reply to  Akira

To ovšem není problém teploty nýbrž špatného prostoru pro bydlení

Tras
Tras
4 měsíců
Reply to  Iris

Tak přeživej dál. OMG jak tací tupci mohou žít!

Ivona
Ivona
4 měsíců
Reply to  Iris

On, není každý zdravý a mladý. Nevím jestli jste celý den doma nebo se chodíte do práce ohřát.😖

Iris
Iris
4 měsíců
Reply to  Ivona

No, já jsem od jara do zimy venku – téměř za každého počasí – pokud zrovna neleje jako z konve – tam se ohřeju jen na slunku (někdy zase až moc) a v zimě pracuju doma – dělám návrhy a projekty – ty kreslím obvykle na prkně a opravdu jsem ještě nezmrzla a za rok mi bude 60 – takže moc mladá už taky nejsem. Je to o zvyku – vyrostla jsem v baráku, kde se v noci netopilo – ani mladým a zdravým se nechce v noci vstávat a přikládat…ústřední topení jsme měli, ale ne na plyn – ten… Číst vice »

Marie
Marie
4 měsíců
Reply to  Iris

Moje řeč, pri 19 stupních ještě nikdo nezmrzl.

Miskova Milena
Miskova Milena
4 měsíců
Reply to  Ivona

Přijde mi to trochu nefér, aby někdo někomu nařizoval,jakou teplotu má mít v bytě, starší a nemohoucí lidé asi potřebují jinou teplotu než mladí lidé, potom by se mohlo stát, že bude hodně lidí nemocných a náklady mnohem více překročí tyto úspory,ale o tom by měli rozhodovat odborníci.v naší zemi.

Iris
Iris
4 měsíců
Reply to  Miskova Milena

Tady jde o to, jestli vůbec bude čím a zač vytopit byty na více než těch 19°C.
Moje matka je zimomřivá odjakživa – té by nepomohlo ani 30°C – nicméně u ní se topí na 21°C a celou zimu nosí pod tepláky teplé spodky a pobíhá ve dvou vlněných svetrech – sama říká, že pokud má v pokojích více než 22°C, špatně se jí dýchá – ucpává se jí nos.

Leonard
Leonard
4 měsíců

Darmozraci z Bruselu nech mi dajú pokoj.

Jana
Jana
4 měsíců

Já budu v pohodě, vzhledem k příjmu mohu už teď byt vytápět tak na 18 st. Je fakt, že teď mě to teplo bude stát mnohem víc, takže bude i těch 18 st. přepych.

Karl Von Bahnhof
Karl Von Bahnhof
4 měsíců

Nebojte se. Němci a Francouzi jsou zbabělci, takže do roka jsou tady ruSSáci a bude nám horko všem.

Zdeněk
Zdeněk
4 měsíců

No tak zase bude práce pro kontrolory na topení.