Celou zimu můžete topit úplně zadarmo. Češi objevili neuvěřitelnou věc, to tu ještě nebylo

Velkou pozornost teď vzbudily zprávy o tom, že opět dochází k dalšímu zdražování tepla a plynu. Další dodavatelé neustáli situaci a buď zcela končí nebo převádějí své zákazníky na nevýhodné spotové ceny. Ty je však téměř nemožné platit.

Zatopíte i bez peněz

Řada lidí tak vzala věci do vlastních rukou a rozhodli se pro energetickou nezávislost. Zároveň však nemají dostatek prostředků třeba na solární panely či jiné drahé technologie umožňující úspory. Přesto však mohou topit prakticky zadarmo. Jako pan Aleš Cmíral z Kopřivnice, který se s námi o svůj způsob podělil.

Základem, abyste byli v tomto ohledu úspěšní, je vlastnictví kamen na pevná paliva. Ta pochopitelně nemá každý, ale lze si je obstarat, třeba z druhé ruky. Výhodu má pochopitelně ten, kdo si je doma ponechal i tehdy, když si nainstaloval plynový kotel. Teď je totiž může znovu naplno využít.

Pak už zbývá pouze sehnat palivo. Tím nejběžnějším je dřevo. To si samozřejmě můžete koupit, ovšem čekací doby jsou dnes už poměrně dlouhé a navíc dřevo výrazně zdražilo. Slíbili jsme si však, že budete topit zadarmo.

Dřevo si totiž můžete obstarat bezplatně. Stačí na něj zajít do lesa a je přitom docela jedno, komu tento les patří, zda státu nebo nějakému soukromníkovi. Dejte si nicméně pozor na to, co sbíráte. Volně vám je k dispozici totiž pouze dřevo, které má v průměru maximálně sedm centimetrů, a to bez kůry.

Foto: Shutterstock

Správný postup k bezplatnému topení

Takové dřevo sice rovnou můžete házet do kamen, ovšem to není vůbec vhodné řešení. Jak vysvětluje Aleš Cmíral, mnohem lepší je vyrobit si z tohoto klestí brikety. Je to úplně jednoduché. Stačí zahradní drtička a lis na brikety. Oba přístroje seženete za pár tisíc korun a můžete je používat dlouhodobě.

K drcení je vhodné co možná nejsušší klestí, které má přibližně čtyři centimetry v průměru. To je výhoda, protože se tak bez problémů vlezete do zákonného limitu pro sběr. Do lisu přidejte i nějaký ten papír, ideální jsou staré kartony, noviny, krabice nebo časopisy. Díky papíru vám budou brikety lépe hořet. V žádném případě však nepoužívejte upravované materiály, jako je třeba karton od mléka či džusu či dárkové tašky. Ty totiž obsahují různé další příměsi.

Nadrcenou směs slisujte v lisu na brikety. Ty je přitom potřeba nechat řádně vysušit, protože pouze tak budou mít optimální výhřevnost. Pochopitelně je tomu tak, že čím sušší klestí jste na výrobu briket použili, tím rychleji vám také vyschnou.

Ideálně si udělejte zásoby briket na celou topnou sezónu. Můžete tak být bez starostí a budete topit zdarma. Nemusíte mít přitom žádné výčitky. Kromě toho, že mají dřevěné brikety značnou výhřevnost, jsou i vcelku šetrné k životnímu prostředí. Rozhodně lepší než topit uhlím.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Adeli
Adeli
1 rok

😂😂😂😂😂 to naši spoluobčania vedia dávno. Kachle do paneláku, rúru von z okna a drevo? Na čo. Vytrhat parkety, okná,dvere a hotovo.😂😂 Gratulujem autorovi článku. Vymyslel vymyslené.🤦🏻

Jirina
Jirina
1 rok

Pekarová má novej pseudonym?

Jaroslav
Jaroslav
1 rok

A do lesa jenom po svých, odnést jen na zádech, jinak tučná pokuta

Kveta
Kveta
1 rok

V paneláku si vybourán díru do zdi, abych si mohla pořídit kamna.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Kveta

Chytří lidé mají vždy chytré nápady 😉

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Kveta

Proč dělat díru do zdi – rouru vystrčte z okna 😀

Olda
Olda
1 rok

Tu drtičku a lis budu pohánět klikou a sbírání klestí , to taky není zrovna paráda , pokud nemáte les těsně za domem .

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Olda

Stačí dělat hovno jako doposud a budeš mít spoustu času 🙂

Petr
Petr
1 rok

Do paneláku ideál

Milada
Milada
1 rok
Reply to  Petr

Náhodou je to skvělý nápad i pro lidi z paneláku. Když budete pečlivě sbírat a nosit, zahřejete se prací, večer vyčerpáním rovnou padnete do postele, a když budete mít štěstí, nasbírané kupy dřeva z předsíně od vás někdo koupí. Takže topit vůbec nemusíte, a ještě vyděláte. 🙂

Jana havlova
Jana havlova
1 rok

Je to dobrý nápad, jen si myslím, že toto lidé všechno na vesnici vědí. Ale stejně je většina lidí v paneláku a těm pomoci nejde.

Karel
Karel
1 rok

A jak to asi udělám s kotlem na tuhá paliva v panelovém domě (byt) ?

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Karel

To nám vysvětlí až příště!