Funkcionáři bývalého režimu mají přijít o kus důchodu

Něco takového je v České republice naprostou novinkou. Dosud platilo, že důchody pouze rostly, a to všem, neustále a bez výjimky. Také se však hojně upozorňuje na skutečnost, že důchodový systém je v dnešní podobě neudržitelný. Stejně jako na to, že má řadu nespravedlností.

Bohatí funkcionáři

První vlaštovkou mají být lidé, kteří měli za komunistického režimu prominentní postavení. Jsou to totiž právě oni, kdo dnes pobírají ty vůbec nejvyšší důchody. Když někde vidíte tabulky s tím, kolik existuje důchodců s penzí 40 tisíc a více, je velmi pravděpodobné, že většinu tvoří právě lidé, kteří za minulého režimu zastávali vysoké funkce.

Za normálních okolností by se zřejmě řeklo, že si to zasloužili. Jenže, jak známo, za minulého režimu tomu tak docela nebylo a mezi lidmi panovala velká nespravedlnost. Přístup ke zdrojům a zajímavým profesím měl pouze někdo. Rozhodně nelze říct, že to byli ti nejschopnější. Ba právě naopak, do značné míry šlo o přinejmenším morálně pokřivené jedince.

Mluvíme zde například o poslancích, soudcích, státních zástupcích, pracovnících nejrůznějších služeb apod. Na první pohled by se mohlo zdát, že to je jen pár lidí, ale tak tomu není. Režim měl velmi bytelnou mocenskou základnu a existovala spousta lidí, kteří se na něm bohatě přiživovali.

Foto: Shutterstock

Jak se bude důchod snižovat

A jak by takové snížení důchodů mohlo vypadat. Návrh počítá s tím, že by se těmto lidem odečetlo 300 korun ze základní výměry důchodu za každý započatý rok ve funkci.

Pakliže tak někdo byl ve vysoké funkci třeba dvacet let, může přijít o šest tisíc korun. To už pro něj může představovat poměrně citelný zásah. Na druhé straně zaznívá, že se to neděje kvůli úsporám pro státní rozpočet, které přeci jen nebudou kdovíjaké, jako spíše kvůli nastolení spravedlnosti.

Zatím jde pouze o návrh, ovšem je docela pravděpodobné, že se nakonec podaří prosadit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
4 měsíců

Zásluhová část důchodům se počítá z výdělků od roku 1986, tak za těch několik let do pádu socialismu si toho moc nevydělali, v porovnaní s celoživotním příjmem, že kterého se vypočítává důchod. Po změně režimu nastane znovu trestání dnešních politiků, kteří dovedli republiku do dnešního stavu. Je to jen otevření Pandořiny skřínky a do budoucna to bude mít právní podklad.