Celý život na pracáku a pak rovnou do důchodu s 20 tisíci korunami měsíčně? Takhle to v Česku chodí

Málokdo si uvědomuje, že v rámci svého zaměstnání nebo samostatně výdělečné činnosti si zadělává také na podmínky, které bude mít v důchodu. Může se tak třeba stát, že živnostník platící jen minimální zálohy, dostane také nízký důchod. A naopak zaměstnanec s průměrným platem se bude mít poměrně dobře.

Není to tak jednoduché

Jak je tomu ale u lidí, kterým se příliš pracovat nechce, i když by mohli? Jsou to ti, kteří jsou obvykle dlouhodobě evidovaní na Úřadech práce, kam vždy chodí akorát potvrdit, že je nevzali v další práci, která jim byla úřadem nalezena. Pochopitelně, nemotivované jedince neochotné pracovat nikdo nechce. Stačí to dát najevo u pohovoru.

Dotyční potom mohou kasírovat poměrně zajímavé příspěvky od státu, zejména pokud mají děti. Avšak předpoklad, že jakmile dosáhnou 65. roku věku, mohou odejít bez problému do důchodu, natožpak ho čerpat v průměrné výši přesahující dnes 20 tisíc korun, se u většiny z nich nepotká s realitou.

Doba nezaměstnanosti, po kterou člověk je nebo byl veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání, je tzv. náhradní dobou pojištění. Znamená to, že se tato doba v určitém zákonem stanoveném rozsahu započítává pro nárok na důchod i jeho výši, i když za ni nebylo odvedeno pojistné,” uvádí k tomu Česká správa sociálního zabezpečení.

Z toho by se dalo usuzovat, že pokud se nezaměstnaný člověk přihlásí na Úřadu práce, bude mu doba, kdy je nezaměstnaný započtena do takzvané vyloučené doby. Tedy za něj bude sociální pojištění odvádět stát, což znamená, že by nárok na důchod standardně vzniknul.

Foto: Shutterstock

Pracovat se musí

Je tu ale jeden podstatný háček. Do vyloučené doby se počítají maximálně tři roky, kdy člověk nepobírá podporu v nezaměstnanosti. A před 55. rokem věku dokonce jenom jeden rok.

Pakliže jste tak dlouhodobě na Úřadu práce, a to třeba i celoživotně, nemáte šanci dosáhnout 35 požadovaných let, kdy je za vás odváděno sociální pojištění, ať už zaměstnavatelem nebo státem. Pokud si pak půjdete pro důchod, jednoduše vám řeknou, že nemáte nárok, jelikož jste nepracovali a z doby na “pracáku” se vám započetly pouhé tři roky.

Existuje celá řada způsobů, jak mohou nepracující lidé od státu získávat značné prostředky. Ovšem důchody jsou v tomto ohledu překvapivě poměrně striktně omezeny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eduard Četnický
5 měsíců

Moje máma má odpracovaných 44let.
Aduchod dostala 13,500kc nedávno
ji to zvedli na 15100kc. Je to sviňarna
vůči pracujícím. Fotky a socky dostávají
příspěvky a ještě sociální byty,kde jim stát platí nájem a poplatky

Stanislav Novák
Stanislav Novák
5 měsíců

Máte pravdu. Manželka pracovala 45 let a má důchod 16 000 Kč i s tisicikorunou na dvě děti. Tady stát využíval levné práce žen. V podstatě na nich parazitoval. Zneužívali toho, že plat ženy byl jen doplňkem k platu manžela.

Bohumil
Bohumil
5 měsíců

Tak to mi není jasné. Manželka makala celý život jako prodavačka,potom na letecké montáži a ty machri ji vypočítali 13000 Kč důchod. 🤮🤮🤮

Karel
Karel
5 měsíců

Úsměvný článek. Znám lidi, kteří byli celý život na pracáku a důchod se jim spočítal z průměrné mzdy 😉

Stanislav Novák
Stanislav Novák
5 měsíců
Reply to  Karel

To byli asi disidenti nebo ti naši určití spoluobčané. Je to bordel, když pracující dostane pakatel. Lempl co celý život nepracoval dostane na bydlení a ještě podporu. Nakonec jsou na tom oba stejně. Není divu, že už některé práce nechce nikdo dělat.

Zvoník
Zvoník
5 měsíců

Takto to dělá většina lidí národa romského. Nechodí do práce celý život, jdou si pro podporu a ve stáří dostávají slušný důchod. Pracuji na údržbě budov jedné městské části v Praze a vidím to všude kolem sebe.

Alex
Alex
5 měsíců
Reply to  Zvoník

To není důchod, to jsou různé podpory a dávky

Jaroslava
Jaroslava
5 měsíců

Bohužel i to může být pravda

Karel vokrojkarel@gmail.com
Karel vokrojkarel@gmail.com
5 měsíců

Já jsem dělal skoro padesát let a mám dvacet tisíc cigáni kteří jsou u mě ve vesnici nikdy nedělali máj daleko víc jak je to možný?

Jiří
Jiří
5 měsíců

Kouření se člověku zkrátí život o pár minut. U alkoholu tomu je trochu víc.
Pracovní doba, člověku zkrátí život o osm hodin.
A daň ze mzdy, tu pochopily jen cikáni ..

Alena
Alena
5 měsíců

Titulek není zavádějící, poněvadž se týká hlavně romské komunity.
I kdyby jim žádný důchod nedali, tak jim dají sociální dávky, které ostatně berou celý život a jen vysávají systém.
S tím by se mělo něco dělat,

Stanislav Novák
Stanislav Novák
5 měsíců
Reply to  Alena

Souhlasím

Vladimír
Vladimír
5 měsíců

Aby jste dostali pěkný důchod tak se musíte půl života flákat v Austrálii s domorodcema a pak postavit stan před úřadem….

elíza
elíza
5 měsíců
Reply to  Vladimír

To máte pravdu. To by se pak ti, co se starali o postiženého v rodině taky měli postavit před úřad a hladovět. Tito lidé taky mají nízký důchod, ale s tím rozdílem, že oni se neflákali.

Michal
Michal
5 měsíců
Reply to  Vladimír

… a bejt chartista 😁

Důchodce v.v.
Důchodce v.v.
5 měsíců

Kupodivu vcelku pravdivý článek. Jen ten titulek je zavádějící. Škoda.