Celý život na pracáku a pak rovnou do důchodu s 20 tisíci korunami měsíčně?

Málokdo si uvědomuje, že v rámci svého zaměstnání nebo samostatně výdělečné činnosti si zadělává také na podmínky, které bude mít v důchodu. Může se tak třeba stát, že živnostník platící jen minimální zálohy, dostane také nízký důchod. A naopak zaměstnanec s průměrným platem se bude mít poměrně dobře.

Není to tak jednoduché

Jak je tomu ale u lidí, kterým se příliš pracovat nechce, i když by mohli? Jsou to ti, kteří jsou obvykle dlouhodobě evidovaní na Úřadech práce, kam vždy chodí akorát potvrdit, že je nevzali v další práci, která jim byla úřadem nalezena. Pochopitelně, nemotivované jedince neochotné pracovat nikdo nechce. Stačí to dát najevo u pohovoru.

Dotyční potom mohou kasírovat poměrně zajímavé příspěvky od státu, zejména pokud mají děti. Avšak předpoklad, že jakmile dosáhnou 65. roku věku, mohou odejít bez problému do důchodu, natožpak ho čerpat v průměrné výši přesahující dnes 20 tisíc korun, se u většiny z nich nepotká s realitou.

Doba nezaměstnanosti, po kterou člověk je nebo byl veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání, je tzv. náhradní dobou pojištění. Znamená to, že se tato doba v určitém zákonem stanoveném rozsahu započítává pro nárok na důchod i jeho výši, i když za ni nebylo odvedeno pojistné,” uvádí k tomu Česká správa sociálního zabezpečení.

Z toho by se dalo usuzovat, že pokud se nezaměstnaný člověk přihlásí na Úřadu práce, bude mu doba, kdy je nezaměstnaný započtena do takzvané vyloučené doby. Tedy za něj bude sociální pojištění odvádět stát, což znamená, že by nárok na důchod standardně vzniknul.

Foto: Shutterstock

Pracovat se musí

Je tu ale jeden podstatný háček. Do vyloučené doby se počítají maximálně tři roky, kdy člověk nepobírá podporu v nezaměstnanosti. A před 55. rokem věku dokonce jenom jeden rok.

Pakliže jste tak dlouhodobě na Úřadu práce, a to třeba i celoživotně, nemáte šanci dosáhnout 35 požadovaných let, kdy je za vás odváděno sociální pojištění, ať už zaměstnavatelem nebo státem. Pokud si pak půjdete pro důchod, jednoduše vám řeknou, že nemáte nárok, jelikož jste nepracovali a z doby na “pracáku” se vám započetly pouhé tři roky.

Existuje celá řada způsobů, jak mohou nepracující lidé od státu získávat značné prostředky. Ovšem důchody jsou v tomto ohledu překvapivě poměrně striktně omezeny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
8 měsíců

Jedna sk

Michal
Michal
1 rok

Celou dobu na U práce být nemůžete, protože se započítává jen doba po kterou berete podporou a ta se každý měsíc krátí až po půl roce nedostavate žádnou. Ta ani pak se už nezapočítává do odpracovaných let na důchod. Tak že i tito lidé musí minimálně půl roku z roku něco dělat.

Jana P
Jana P
1 rok
Reply to  Michal

Vážený pane, zdá se, že vůbec nemáte přehled o tom, já to v našem státě chodí. Je sice pravdou, jak uvádíte, že podporu v nezaměstnanosti lze pobírat max půl roku a to ještě po odpracování nějaké doby. To ovšem neznamená, že dotyčný člověk pak nedostane vůbec nic dle pořekadla bez práce nejsou koláče. Opak je bohužel pravdou. Stačí když se obrátí na ÚP na odbor sociálních dávek a nadále pobírá velice slušné peníze a bez práce. !! A to samé platí i o důchodech. Ten jako takový sice tito lidé nedostanou, neboť nemají odpracované roky, ale na dávkách jim stejně… Číst vice »