Důchody v Česku nečekaně vyletí. Dostanete pořádný ranec a ještě zvláštní příspěvky k tomu

Mnozí už si to ani nepamatují, protože mají tendenci to špatné zapomínat, ale není tomu tak dávno, co se důchody každoročně zvyšovaly v řádech desetikorun, maximálně potom nižších stokorun. Teprve v posledních deseti letech začalo hotové eldorádo, kdy se přidávaly každoročně klidně tisícovky.

Peníze navíc

Naplno se přitom ukázalo, jaký návyk se z toho může vypěstovat. Dnes totiž penzisté berou všechno, co je nižší, za nedostatečné. Rádi by, aby se důchody dále navyšovaly dosavadním tempem. Ovšem odborníci už řekli stop, jelikož by to důchodový systém zkrátka neunesl. Přesto se ale podle některých přidává podstatně více, než by bylo záhodno.

Například dle člena Národní ekonomické rady Mojmíra Hampla by se růst důchodů měl přizpůsobit reálnému výkonu ekonomiky a tomu, jakým způsobem rostou mzdy. To by aktuálně znamenalo zmrazení penzí, dokud by se situace poněkud nenarovnala.

Něco takového je však neprůchozí, a tak se důchodci v příštím roce mohou těšit na navýšení o 360 korun měsíčně, což dělá více než čtyři tisícovky za rok. Zajímavé je to především pro ty, kdo mají dnes nižší penze, protože o tuto částku se rovnoměrně navyšuje úplně všem. Tentokrát se tedy nebude přidávat procentuálně, což v minulých letech vedlo k tomu, že už tak vysoké důchody ještě více vystřelily vzhůru.

Foto: Shutterstock

Ne všichni jsou spokojeni

Penzisté by si každopádně měli uvědomit, že se navyšuje z průměrné částky, která dnes činí už 20 650 Kč. Už ta je mimořádně vysoká a na nějakou dobu je každé další navýšení příjemným bonusem. Mnohým to ale nestačí.

Těšila jsem se, že přidají zase alespoň tu tisícovku. Přeci jenom se pořád něco zdražuje a teď říkali, že od ledna bude zase dražší elektřina. Pro mě je však lednová valorizace zklamáním,” říká paní Božena ze Znojma, která však přiznává, že její aktuální důchod ve výši 19 960 Kč není vůbec špatný. “Hodně se to zvedlo v posledních pěti letech, co už jsem v důchodu. Předtím to nebylo nic moc.

Čtěte také: Důchodci v Česku převezli stát. Kasírují o 3 tisíce za měsíc víc, než měli dostat. Musíte to udělat správně

Pakliže by se náhodou v příštím roce zdražovalo významnější měrou, důchodci nezůstanou na holičkách. Na mimořádné valorizace sice již mohou zapomenout, ovšem zastoupí je zvláštní příspěvky, které by se v takovém případě k penzím vyplácely.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
64 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
6 měsíců

Tak ta paní je asi divná. Nyslím ze nežije z 12 600 Kč jako já. Kdyby za tuto sumu
měla žít tak by zdechla a takové hňupiny nepsala za tučný honorář.

Aleš
Aleš
6 měsíců
Reply to  Aleš

I s Vaší situací se dá něco dělat…….. Jsou tu různé sociální dávky pro důchodce s malým příjmem atd. Jde jen oto zda splňujete podmínky.

Winnerglory
Winnerglory
6 měsíců

Tato doba není spravedlivá, ti co do systému odevzdali méně, tak dostanou více, než ti co odvedou více peněz do systému, fakt pokřivená demokracie.
Už v Egyptě věděli, že se nedá vládnout demokraticky. ( Muj názor % byla spravedlivá) Tato vláda bere střední třídě ( která drží stát nad vodou) a dává chudším a nadržuje bohatým, aby se k nim přiblížila. Sama vláda neumí vydělávat,tak musí brát nejen pracujícím.

Aleš
Aleš
6 měsíců
Reply to  Winnerglory

Naše demokracie není moc demokracie. Je to taková levicová demokracie. A pro levicové strany je výhodné nepustit na hubu nepracující. Jsou to jisté hlasy a jistá křesla v parlamentu.

Hana
Hana
6 měsíců

Celý život jsem byla zvyklá žít skromně a myslet na zadní kolečka. Nechci, aby můj důchod splaceli naše děti nebo i vnoučata. Chápu, že státní kasa není bezedna. Jen i poslanci, senátoři a vláda by měli tak přistupovat ke zvýšení svých platů. Pak by si nikdo neměl stěžovat.

Jan
Jan
6 měsíců
Reply to  Hana

Za ty ušetřené peníze se koupí vojenské letadla a jestě se bude muset přidat hodně desítek miliard. Tak si žijte skromně a hlavně v bludu.

Hana
Hana
6 měsíců
Reply to  Jan

Ukrajinu musíme podporovat, pokud nechceme mít válku a Putina tady!

Zdeněk
Zdeněk
6 měsíců
Reply to  Hana

Dobře vám vymývají mozek

Volf
Volf
6 měsíců
Reply to  Hana

Tak ji podporujte, ale ze svého,když jste tak b.ba. Čest vaší naivitě.

Hana
Hana
6 měsíců
Reply to  Volf

Nevím, proč mě uražite. Je svoboda projevu. Každý má právo na svůj názor. Podporují potřebné tady i na Ukrajině.

Alena
Alena
6 měsíců

…. a ještě bych dodala k těm rýpalům do důchodců “Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy.” 😄

Mája
Mája
6 měsíců
Reply to  Alena

Ano souhlasím s vámi. Navíc za čí peníze studovali? Brali si na studium peníze? Nebrali…Tak proč by to mělo čekat naše vnoučata??

Mirka
Mirka
6 měsíců
Reply to  Alena

Pokud se toho dožijete!

Alena
Alena
6 měsíců

Hlavně by si měla paní Štěpánková zjistit, kolik důchodců má důchod pod 10000,- nebo kolem10ti tisíc. Ti dostanou přidáno 300,- a ne tisíce. My jsme museli pracovat celý život a ne čekat co nám dají z Úřadu práce a sedět pěkně doma. Navíc jsme do 35let měli nárok na 14 dní dovolené a pak na 3 týdny a tak bych mohla pokračovat….

Mája
Mája
6 měsíců
Reply to  Alena

Je nechutné,že lidé kteří dostanou důchod ať invalidní 3.st. nebo starobní stát jim to výměří dle republik.průměru CA 24 tis.Jsou lidé kteří nemohou za své onemocnění…mají stejné doplatky na léky,platí stejné bydlení a další náklady.na žití,ale mají CA 16 tis důchodu. Proč se dělají rozdíly a zlo mezi lidmi?? Je to opravdu nechutné.

Pavel
6 měsíců

Generace pomluv dnešní důchodci.

Pavel
6 měsíců

Proč asi mladí nemohou mít tolik dětí asi nato nemají 🙏

Volf
Volf
6 měsíců
Reply to  Pavel

Ach jo, další pako,co nezažilo to,co dnešní důchodci zažili. Neměli kde bydlet, děti max.2,aby je uživili a teď tu nějaký pabl. bude kecat.

Pavel
6 měsíců

Myslete na děti vaše a své vnoučata💔

Volf
Volf
6 měsíců
Reply to  Pavel

Ty myslíš na vlastní koryto, že jo?

Pavel
6 měsíců

Hm a co mi v produktivním věku,to už prehanite,hlavně že jste furt v těch předražení h obchodech.Duhodce mi teď připadají jako puberťačka ,jen konzumují nadmíru alkohol 🤣😭🤮

Aleš
Aleš
6 měsíců
Reply to  Pavel

To máte pravdu. Nic proti důchodcům, ale pořád naříkají chudinky a pořád je jich všude plno. Jdete ráno do obchodu a plno důchodců. Jdete tam odpoledne a zas. Jdete kolem cukráren a kaváren a důchodci😀😀😀 Každý se ohání tím jak celý život poctivě pracoval, ale kolik on odvedl svým rodičům na důchod to raději vidět nechtějí.

Volf
Volf
6 měsíců
Reply to  Aleš

Tyblbe,na důchod si spoří každý ze svých vlastních odvodů státu, z toho co státu odvedl za práci. Co jsi udělal v životě ty???

Aleš
Aleš
6 měsíců
Reply to  Volf

Tak to jste teda úplně vedle. Tak to bohužel nefunguje. Nikam jste si nic nespořil, ale živil jste generaci vašich otců a matek. A dělalo se to tak, že váš otec nebo matka brali 900 kč důchodu kolem roku 1989. Váš plat byl kolem 3000. Ty bludy o nějakém spoření to je opravdu vidět, že netušíte jak ten důchodový systém funguje😀😀😀😀

Aleš
Aleš
6 měsíců
Reply to  Aleš

Jsi asi blbý. Kdyby ti zloději nesahali na důchody tak by důchodci měli na důchody v pohodě.

Mája
Mája
6 měsíců
Reply to  Aleš

JÁ BYCH TO DEFINOVALA ASI TAK KDYBY SI TI ZHORA VE VLÁDĚ UTÁHLI OPASEK JAK MUSI RODIČE SAMOŽIVITELE PŘIP.IN.DŮCHODCI BYLO BY PRO VŠECHNY. DOKONCE I NA CENTRÁLNÍ ZÁCH.SYSTEM.. JE TO HOLT TAK ,ŽE SE TUNELUJE ROZPOČET OD VLÁDY…FUJ HNUS

Mája
Mája
6 měsíců
Reply to  Aleš

MRZÍ MNE, ŽE MÁTE TAKOVOU ZKUŠENOST. TAKY NEMÁM RÁDA TEN TYP DÚCHODCŮ CO 1.DEN SLEV ČEKAJI NEŽ OTEVŘOU..TROCHU MI TO PŘIPOMINÁ DOBU KDY SE ČEKALO ,ŽE PŘIJDE WC PAPIR??!VY PAK JDETE DO OBCHODU JAK SE VITITE LIP KOL.17 H A OUHA OVOCE NENI,OBYČ.ROHLIK TAKY NE.SMUTNE.RADEJI BYCH BYLA ZDRAVÁ A V PRACOVNIM PROCESU..PAPIR O VZDĚLÁNI LEŽÍ V ŠUPLÍKU 😪😪😪

Volf
Volf
6 měsíců
Reply to  Pavel

Hele ty stříkačko, od huby se ti nějak moc práší,vem si uklidňující prášecek.

Mája
Mája
6 měsíců
Reply to  Pavel

DO OBCHODU TÉMĚŘ NECHODIM,NAKUPUJE RODINA..ALKOHOL KONZUMUJI I DNEŠNI 30 TNICI A NEJEN TÓ.JEJICH DĚTI KONČI V PĚSTOUNSKÝCH PÉČI.DNEŠNI DOBA JE HNUS NAD HNUS.NECHÁPU JAK TO MOHOU NECHAT ÚŘADY DOTÁHNOUT DO TAKOVE FÁZE??? JINAK JSEM SE O DŮCHOD A BÝT VÁŽNĚ NEMOCNÁ NEPROSILA. AVŠAK KDYŽ UŽ JE TO TAK TAK PROSIM PĚKNĚ DÁVKY BEZ ROZDÍLŮ…NEJSEM SAMA V TÉTO BLBE SITUACI. DEKUJI ZA POCHOPENÍ.