Málokdo si uvědomuje, v jak skvělé zemi vlastně žije. Česká republika je místem, kde v zásadě neexistuje chudoba v pravém slova smyslu. Práci má každý, kdo o ni stojí, a pokud náhodou přijde výpověď, zachrání ho sociální systém po potřebnou dobu, aby se mohl postavit zpět na nohy.
Pomůže se každému
Takový sociální systém musí být pochopitelně velmi robustní, ale to s sebou nese také tu nevýhodu, že ho mnozí zneužívají. Dříve to nebylo kdovíjaké téma, ale jak se stále více jedinců dozvědělo, že vlastně nemusí ani moc pracovat, a stát se o ně stejně nějakým způsobem postará, začalo těchto případů přibývat.
Proto se ostatně chystá velká reforma systému sociálních dávek, po které už stát nebude tak rozdavačný. Ale kdoví, zda se nakonec schválí a v jaké podobě projde. Jistě se stejně objeví nové skuliny, kterých budou lidé nechtějící pracovat zneužívat.
Už nějakou dobu se ostatně internetem šíří zajímavý názor na to, že když lidé nepracují, tak nakonec stejně dostanou velmi zajímavý důchod, a to rovnou v průměrné výši, tedy 21 tisíc korun. Protože jak jinak by se jim to také vyměřovalo, že?
Problém je ale v tom, že to není tak docela pravda. Respektive to má k realitě hodně daleko. Ačkoliv si spousta lidí myslí, že na důchod existuje nějaký nárok a nakonec ho musí dostat všichni, není tomu vůbec tak. Ba právě naopak.
Pěkně je to vyškolí
Když si jdou tito lidé zažádat o důchod, skutečně věří, že nějaký dostanou. Ale na České správě sociálního zabezpečení je obvykle s gustem odpálkují, a to se slovy, že přeci nemají odpracováno 35 let, respektive nemohou prokázat takto dlouhou účast na důchodovém pojištění.
A když se ozvou, že toto pojištění za ně přeci platil stát v době jejich nezaměstnanosti, dostane se jim odpovědi, že ho za ně platil pouze jeden rok, zbytek rozhodně ne. Takže nemají odpracováno a tím pádem ani nárok na důchod.
Čtěte také: Důchodci v Česku musí nově platit speciální poplatek. Co to má jako být, bouří se lidé
Nepracující lidé tedy v České republice důchod neobdrží. To ovšem neznamená, že je stát nechá zcela na holičkách. Nadále si mohou žádat o nejrůznější další příspěvky, například na bydlení nebo třeba životní minimum.
Foto: Shutterstock
Konečně článek, od paní Štěpánkové, který má smysl.
Jen bych konkretizovala, že jde hlavně o nepřizpůsobivé občany, kterých ženy rodí jedno dítě za druhým a tyto děti, jsou další potenciální lidé, kteří budou pobírat dávky.
Takže bych uvítala, kdyby s tím naše vláda něco udělala.
Žádný důchod, žádné dávky, kolik jsi odvedl do systému, tolik dostaneš.
A k dnešním mladým…..pokud chtějí studovat do třiceti……potom ať se nediví, že budou pracovat do 70 let.
Všechno špatně. Fialový fašismus není schopen bez Bruselu nic řešit. Chce to nový stát, nejlépe nové Rakousko Uhersko.
Jinými slovy. Důchod sice nedostaneš, protože nemáš nárok, ale zaplatíme ti bydlení a vše ostatní abys občane nestrádal. Z peněz nás všech.
Vláda nemá úctu k lidem kteří na ně pracuju ta si hledí UK a lidí kteří se flákají jako oni