Černý kašel opět útočí. Jaká je prevence a léčba?

Černý kašel je nebezpečné, vysoce nakažlivé a akutní infekční onemocnění. Nejčastěji bývají touto nemocí postiženy malé děti ve věku do šesti let. Postihuje však lidi všeho věku.

Jak se projevuje černý kašel

Černý kašel se někdy označuje také jako dávivý kašel. Jde o vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Nemoc se přenáší z člověka na člověka vzdušnou cestou kapénkovou infekcí, tedy především kašláním, kýcháním a smrkáním. Postiženy sice bývají osoby různého věku, nejnebezpečnější je ale toto onemocnění pro malé děti v předškolním věku do šesti let. Onemocnění ohrožuje hlavně malé děti do 1 roku, u kterých se může rozvinout zánět plic, nebo může dojít až k zástavě dechu. Inkubační doba tohoto akutního bakteriálního onemocnění je v průměru 1 až 2 týdny.

Nejčastější zdroje nákazy

Onemocnění černým kašlem vyvolávají toxiny, které produkuje původce nemoci s názvem Bordetella pertussis. Tyto toxiny nejprve napadají a postupně narušují řasinkový epitel na povrchu dýchacích cest, ale i výstelku průdušnice a průdušek a další toxiny pronikají dál do krve. Černý kašel se přenáší kapénkovou infekcí při bližším kontaktu s nemocným člověkem. Velmi často se nemoc šíří v rodině a malém, třeba dětském kolektivu, kde jsou jeho členové v každodenním úzkém kontaktu.

Černý kašel se vyskytuje po celém světě. Nejvíce případů se vyskytuje v rozvojových zemích. Každoročně onemocní 30 až 50 milionů osob. Děti jsou proti černému kašli očkovány v rámci pravidelného očkování, ale tato ochrana je pouze dočasná. Nevzniká celoživotní imunita.

Nejčastější příznaky černého kašle

  • mírné teploty
  • kašel
  • rýma
  • později záchvaty typického křečovitého kašle ve dne i v noci
  • objevuje se pauza před hlubokým a velmi obtížným nádechem
  • lapání po dechu
  • na konci ataku zvracení
  • mezi záchvaty kašle se nemocný cítí obvykle dobře
  • může dojít k zánětu plic
  • u malých dětí i k zástavě dechu

Ochrana a prevence před černým kašlem

V České republice došlo k výraznému poklesu výskytu onemocnění po zavedení celoplošného očkování v roce 1958. V posledních letech se ale počet případů zase rychle začal zvedat. V roce 2011 bylo v ČR hlášeno 300 případů, v roce 2014 dokonce přes 2 500 případů a 752 případů v roce 2018.

Přeočkování se doporučuje i dospělým, zejména budoucím rodičům, prarodičům a nejbližšímu okolí budoucího novorozence. Protilátky přenesené z matky na dítě fungují asi 6 týdnů. Očkování se doporučuje už před otěhotněním, nebo krátce po porodu. Vhodné je také očkování starších a chronicky nemocných osob. Očkování se podává v podobě jedné dávky kombinované vakcíny společně proti záškrtu, tetanu a černému kašli a ochrání vás až na 10 let.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments