Češi jdou do kolen. Domácnosti musí v roce 2024 zaplatit 35 tisíc korun navíc. Až teď to vylezlo ven

České domácnosti postupně zjišťují realitu, která na ně čeká v roce 2024. Většina z nich se dopředu o změny, jež na ně budou mít velký dopad, nezajímala, a tak teď čelí nepříjemnému překvapení. Mnoho z nich si totiž bude muset nebývalým způsobem připlatit za běžné záležitosti.

Peníze v tahu

Možná jste si to ani neuvědomovali, když jste nesli účetní do vašeho zaměstnání potvrzení o tom, kolik jste vydali za školky pro své ratolesti. Obvykle to nebylo málo. Tyto peníze jste sice zaplatili, ovšem reálně vám je účetní zahrnula do daňového přiznání, takže jste o to méně zaplatili na daních, případně jste potom dostali nějakou tu vratku.

Mnozí nad tímto mechanismem nepřemýšleli a třeba ani netušili, že jim stát něco vrací. Teď to ale pořádně pocítí. Průměrná domácnost se dvěma dětmi totiž přijde o 34 600 Kč. Za jednu ratolest jste si totiž dosud mohli odečíst 17 300 Kč, ovšem to už neplatí.

Když mi to účetní v práci konečně vysvětlila, nevěřila jsem vlastním očím. Oni nám skutečně sebrali pětatřicet tisíc korun a nikdo to příliš neřeší. Vždyť navíc nejde o jedinou změnu k horšímu. Když to teď s manželem počítáme, budeme letos chudší o desítky tisíc korun,” říká paní Helena.

Foto: Shutterstock

Nikoho to nezajímalo

Zrušení takzvaného školkovného proběhlo v loňském roce bez velkého zájmu veřejnosti. Stát to oznámil v balíku s dalšími změnami a nikdo to příliš neřešil. Je to s podivem, protože se to týká velkého množství domácností.

Čtěte také: Stát musí Čechům vracet velké peníze. Někomu i 100 tisíc korun. Přihlaste se rychle, než vám to propadne

Je to vlastně o to zvláštnější, že s domácnostmi bylo tímto způsobem zameteno, zatímco vinaři nebo vydavatelé denního tisku si prosadili svou. Z toho vyplývá, že stát vždy raději odrbe obyčejné daňové poplatníky, než aby se pouštěl do křížku se zájmovými skupinami, které umí být hlasité.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ptáčková Jiřina
Ptáčková Jiřina
2 měsíců

Ať jdou dopr…e.Sami hrabou Milionové částky nepřiznají a škubou kde se dá.Jenom jim rostou bachory.Co takhle daň z WC.Meriče na Tol papír .

Alena
Alena
2 měsíců

No a co. Kdyby neplivali na důchodce, všimli b Y si

Jiří
Jiří
2 měsíců

Všichni v diskuzích nadavaji na Babiše ale on takový podraz nikdy neudělal, mám děti dospělé ale není to tak dávno vím o kolik mi klesla výplata,v podstatě si za to můžou lidé samí bohužel koalice utahuje šrouby a může za to Nebolí každý svého štěstí strůjcem