Češi jsou na dovolené pro ostudu. Majitelka hotelu odhalila, čím jsou nechvalně proslulí

Pakliže si myslíte, že Češi na dovolené splývají s davem a rozhodně nejsou tak nápadní jako třeba Němci nebo Američané, jste na omylu. Ve skutečnosti jsou velmi svébytnými a nepříliš oblíbenými hosty jak v hotelech, tak restauracích. Má to přitom hned několik důvodů, které se táhnou dlouhodobě.

Neodhadnou jídlo

V České republice jsou obrovsky populární takzvané all inclusive zájezdy, což znamená, že lidé mají nepřetržitý přísun jídla, a to obvykle bufetovou formou. V tom je ale potíž. Mnozí si totiž myslí, že nejlepší je nabrat si rovnou pět plných talířů všeho najednou a pak z toho sníst jenom něco a zbytek nechat odnést. Místní to však doslova nesnášejí, jde totiž o neuctivé plýtvání jídlem, často navíc na místech, kde mají lidé hluboko do kapsy a pokrmů si váží.

Nedomluví se

Bohužel stále platí, že Češi jsou velmi špatně jazykově vybavení. Jsou na tom dokonce nejhůře z celé Evropy. Nikdo jiný nemá takové potíže domluvit se v anglickém jazyce. Kromě samotné neochoty cizí řeč používat je na vině i velká neznalost. Nejde přitom jen o případ starších ročníků, často jsou k vidění i mladší, kteří nedají dohromady smysluplnou větu.

Samé tykání

S tím souvisí i další velký nešvar, kterým není nic jiného než typické české křupanství. Když už se Češi otrkají a zjistí, že se nějak těma rukama a nohama domluví, rádi potom na místní mluví česky a ještě jim do toho tykají. Potom běžně padají věty jako “Lojzo, hoď mi sem ještě pivo, ať nejsem na suchu” apod.

Rezervace míst na lehátkách

Tohle obyvatelé jiných zemí absolutně nechápou. Češi ale berou jako sport zabírání nejlepších míst na pláži nebo u bazénu, ideálně na obou místech, aby mezi nimi mohli přecházet. Ještě před snídaní tak vyrazí a všude rozmístí své ručníky, aby si tam nelehl náhodou někdo jiný. A potom stejně celý den vysedávají na baru, takže místa pouze blokují.

Foto: Shutterstock

Chování v letadle

Z nějakého důvodu mají Češi dojem, že k letence jim právem náleží jídlo zdarma. To je však přežitek časů minulých, kdy je zhýčkaly cestovní kanceláře, jako byl například Fischer. Bylo jim úplně jedno, že jídlo stejně zaplatili, i když ho třeba nechtěli. A teď mají problém, když jim letuška nabídne zpoplatněné občerstvení. To pak často negativně komentují nebo dokonce odmítají zaplatit. Naprostým přežitkem potom je také typicky české tleskání po přistání, jako by zrovna pilot předvedl nějaký heroický výkon.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Romana
5 měsíců

Tak to jste neviděli chování arabských rodin v jídelně. Chovají se jak prasata, narvané talíře jídlem, ve všem se porejpou, padá jim to pod stůl i s příborama, stůl po nich vypadá jak stoka. Řvou na sebe, žádná kultura stolování,žádné chování. Oproti ním jsou Češi velmi kultivovaný národ. Pár výjimek zřejmě bude, ale my jako národ máme vysokou úroveň a chovat se umíme

Julie
Julie
5 měsíců

A já snad za to můžu že nás na střední učí Jen hello a Nice to meet you, a anglické kurzy v dnešní době stojí přes 5 tisíc a ono když na to nemáte tak hold anglicky umět nebudete 🙂

Marian
Marian
5 měsíců

Autor je asi zaplacen majiteli zmiňovaných zařízení. Slova,to nedělá nikdo jiný než Češi??? Jak se chovají Němci ,Rusové a Ukrajinci???? Jako dobytek,milý autore. Zkuste vytáhnout zadek z redakce a někam si zajet.

Cert
Cert
5 měsíců

Dovlim si pridat par postrehu, Ziju a pracuji ve svycarsku zhruba 10let tak se rad podelim o par postrehu k cizincum. Arabove super arogantni stoluji jako prasata, nezdravi a oslovuji zasadne gib mi cola,gib mi dis. Nejhorsi hoste pokoje po jedne noci vypadaji jak kutloch bezdomovce po roce obyvani.a jasne nedavaji dyska. Cinani k jednomu jidlu aspon 4pribory a 5 taliru,foti vse co vidi.Neporadek po jejich stolovani je neuveritelny,nejlepsi kdyz jeji h hyg.kapesnicly najdete uplne vsude.nedavaji dyska. Francouzi : galantni a elwgantni tak to ani nahodou,mluvi zasadne francouzky,cizi jazyk pouzivaji jen v pripade nouze.Nenechavaji dyska ,jsou arogantni asi nejvic Slovo… Číst vice »

Milan
Milan
5 měsíců

Tohle vše platí pro rusáky. A oni tleskají i na vnitrostátních letech.

Alexandra
Alexandra
5 měsíců
Reply to  Milan

Jak píšu, ať tleskají..nechàpu, co na tom může někomu vadit..Pisàlek potřebuje zaplnit stránky, tak vymýšlí kraviny..

Michal
Michal
5 měsíců

Nezapomeňte to vzít i z druhé strany. Většina cizinců, kteří zavítají jako turisté do ČR, také nedá dohromady ani dvě smysluplné slova. Chtějí poradit a diví se proč neumím anglicky. Proč bych v ČR měl umět anglicky a i kdyby, tak proč bych mluvil anglicky, když jsem v ČR. A ještě spousta cizinců, co tu jsou delší dobu má své cizí mobilní čísla, takže jim volám do ciziny i když je odemne ten člověk pár metrů. Takže Na každém cizinci ještě platím já, oni dýško dát nemusejí, ale většinou chtějí vše až pod nos ! Vždy mě dostane jak jsou… Číst vice »

Paul Bocuse
Paul Bocuse
5 měsíců
Reply to  Michal

No to je vskutku prudce inteligentní komentář. Turisté že chtějí poradit v cizím jazyce? No to je vrchol! Autor se určitě před každou dovolenou učí plynule řecky, turecky, arabsky, thajsky, či dokonce papuánsky. Aneb Slunce, seno…, verze 2023.

Lenka
Lenka
5 měsíců

Nevím kdy byla autorka naposledy na dovolené. Češi patří rozhodně k těm lepším klientům. Samozřejmě se najdou i výjimky, ale většinou jsou slušní, tiší a pořádní.

Fuxová
Fuxová
5 měsíců

Co to zase píšete 🤮Rusové a UA jsou daleko horší.Všude se najde pár blbů.Cestuji léta každoročně a toto potkáváme minimálně..je pravda,že mimo sezónu do klidnějších hotelů.Tleskat se lidé už odnaučili a jídlo se dostávalo dříve zdarma v každém letadle včetně pití.A není to tak dlouho.To,že cestovní kanceláře šetří a vozí lidi jako dobytek,kde jsou sedadla tak namačkané ,že já 158 cm velká mám nohy skoro u sedadla přede mnou,to nepíšete.Kolik stojí letenka , letištní, bezpečnostní a palivový příplatek.

Karel
Karel
5 měsíců

Většina z těchto tvrzení není pravdivá. Pouze jediné by se dalo obhájit: Češi všech generací nemluví žádným světovým jazykem až na malé výjimky. Špatným stolováním jsou pověstní Rusové, osuškami na pláži nebo u bazénu Němci a občas Angličani. Buranským chováním opět Rusové, občas Němci i Angličani. Nevhodným chováním v letadle: opět Rusové, Angličané a Němci. Češi zdaleka ne.

Last edited 5 měsíců by Karel
Niki
Niki
5 měsíců

Tak to jídlo mě zaskočilo. Každý rok koukáme kolik si toho nandavají Rusáci, Němci. U Čechů spíš vidím, že jdou víckrát a snědí pomalu i kosti 😃 my teda jíme očima, takže si nandaváme mini porce jako degustační menu.

Roman
Roman
5 měsíců
Reply to  Niki

Souhlasím Češi jsou opravdu hrozny prasata urvani nenazrany ozralove myslím jsi že jim patří celý svět

Milomír
Milomír
5 měsíců
Reply to  Niki

Souhlasím

Michaela
Michaela
5 měsíců
Reply to  Niki

Souhlasím, právě jsme se vrátili ze Španělska. Opilí rozeřvaní Angličané,kteří si nosí drinky po 3 a nenažraný Němci, jídlo se po nich válí na stole i pod stolem. O proti nim jsme neviňátka.

Jiří kuchta
Jiří kuchta
5 měsíců
Reply to  Niki

Přesně tak, je to blábol. Autorka píše o něčem co nezná. Přál bych ji vidět spoušť v jídelně která tam je po Rusech nebo arabech ! A s těmi jazyky – spíše narážím na opačnou situaci, já se domluvím několika jazyky ale protějšek jen tím svym

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Jiří kuchta

Najdete si CV zdejsich novinaru a pochopite proc je kvalita jaka je.