Češi jsou zoufalí. Došli řemeslníci. Vše se musíme naučit sami, nikdo nám to neudělá

Česká republika musí řešit hned několik krizí najednou, přičemž některé nejsou na první pohled tak viditelné jako jiné, ale jsou obdobně důležité. Často se o nich dozvíte až ve specifických situacích. Sháněli jste například v poslední době nějakého řemeslníka na něco, co se vám doma rozbilo nebo jste chtěli předělat? Možná jste si také všimli, že je to často naprosto marné.

Čekací doba rok

Jak uvádějí nejnovější data, na které upozornil server TN.cz, v Česku chybí obrovské množství řemeslníků. Podle odhadů je to až 400 tisíc, což je naprosto nepochopitelné číslo, když si vezmeme, že v zemi žije přibližně 10 milionů obyvatel. Dalo by se tak říct, že řemeslníci doslova došli. Problém se přitom nelepší, naopak se dále prohlubuje.

Situace přitom nemá jednoduché řešení. Nelze do několika měsíců na trh vrhnout další příslušníky potřebných profesí. Musí se změnit celý systém a lidi k výkonu těchto povolání motivovat. Jde však o záležitost přinejmenším na roky. Dříve se to nezlepší. A to je ještě otázkou, zda se pro zlepšení teď něco dělá, což zdaleka není tak jisté.

Nejvíce přitom chybí klempíři, svářeči, pokladači a obkladači. Jde o velmi důležité profese, které na trhu jednoduše nejsou. Ale třeba i u malířů lidé čekají minimálně dva až tři měsíce, než se na ně dostane řada s vymalováním pokoje. Na byt je pak čekačka klidně půl roku. A to je ještě jedno z těch méně náročných povolání.

Foto: Shutterstock

Lidem už se do toho nechce

Jiné řemeslníky, třeba na obklad koupelny, potom budete čekat rovnou celý rok, pokud se jich vůbec dočkáte. Často se totiž stává, že když už má řemeslník dorazit, na něco se vymluví, případně přestane komunikovat. Jednoduše má tolik zakázek, že nestíhá, případně se v nich ztrácí. Časový management přitom není nejsilnější stránkou těchto povolání. Bývá zvykem, že toho naslibují více, než jsou schopni reálně udělat.

Nejhorší situace přitom panuje v Praze, kde už se tato povolání skutečně nechce nikomu vykonávat. Lidé si raději nacházejí práci v kanceláři. Bohužel to celé směřuje k tomu, že se Češi budou muset naučit dělat si potřebné věci v domácnosti svépomocí, jinak se jich prostě nedočkají.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jjri
1 rok

Tento nedostatek řemeslníků je důsledkem zrušení ucnovskeho školství ,za minulého režimu, se na to ,aby byl dostatek vyucenych v oborech dbalo a tak nebyl problém sehnat sikovneho zedníka ,instalatera , malíře , truhláře, soustruznika , obkladace ,podlahare, zámečníka a podobne další řemeslníky . My starší generace ten nedostatek tolik nepocitujeme , neboť již ve škole na druhém stupni jsme měli tkzv. hodiny dilenskych praci ,kde jsme se učili používat nástroje potřebné k různým pracem , dnes se nám to hodí , mnozí z nás si poradí s mnoha dělnickými profesemi !

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Jjri

No, ono se to kutilství rozmáhá, takže přibývá křivě položených dlažeb – o koupelnách nemluvím, zahradní altány a krby, které neviděly pravý úhel ani z rychlíku apod.
Nejhorší jsou pokusy o okrasné zahrady – to je už zažité, že “to přece není nic těžkého” někam se něco vrazí a po nás potopa.
Takže ano, chápu, že v naší generaci je spousta všeumělů, ale mělo by to kutilství mít určité meze – někdy fakt nestačí jen umět zacházet s nářadím.