Češi jsou zoufalí. Přišli o velkou finanční výhodu, stát ji zařízl. Tohle už je hodně špatné

Nikdy nebylo složitější postarat se o vlastní finance než dnes, kdy v zemi panuje vysoká inflace a prakticky není možné najít bezpečný přístav, kde byste své prostředky před ní mohli nějak uchránit. Je proto zapotřebí jít do rizika, což ale také nemusí zrovna dobře skončit.

Bylo to pěkné přilepšení

Češi jsou přitom známí tím, že finanční gramotnosti příliš neholdují a nejraději mají své úspory uloženy na běžném účtu, kde za ně nedostávají vůbec nic a pouze mohou sledovat, jak se jim znehodnocují. Přesto se však jeden zajímavý finanční produkt podařilo prosadit široké veřejnosti.

Nejde o nic jiného než stavební spoření, kolem kterého vznikl celý ekosystém spořitelen a poradců. Nutno říct, že funguje velmi dobře a efektivně. S tímto produktem se v průběhu svého života setká takřka každý. Aktuálně ho má založeno přibližně třetina občanů, což je opravdu vysoké číslo.

Mezi jeho velké přednosti patří zajímavé úročení, navázání na možný úvěr, ale také státní podpora. Ta je přitom pro mnohé hlavní motivací, proč si tento produkt vůbec zřídit. Jeho výnos totiž zvyšuje významně hlavně v prvních fázích spoření. Aktuálně je možné za rok získat dva tisíce korun od státu při splnění jednoduchých podmínek.

Foto: Shutterstock

Už ani korunu

Jenže s tím je konec. V rámci škrtů už ministerstvo financí oznámilo, že s podporou stavební spoření do budoucna nepočítá. Ušetří tak několik miliard ve státním rozpočtu. Úplné škrtnutí se bude týkat nových smluv, přičemž u těch stávajících půjde o snížení na polovinu, tedy tisíc korun. Je ale otázkou, zda se v dalších letech neproškrtá ještě více. Navíc tyto smlouvy jednou doběhnou a pro ty nové už příspěvek nezískáte.

O tomto kroku se dlouho mluvilo, ale teprve teď je situace tak špatná, že bude s největší pravděpodobností skutečně proveden. Peníze už totiž skutečně není kde brát.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments