Češi přišli na geniální způsob, jak si vyrobit vlastní brikety. Stačí využít papírový odpad a máte topení na celou zimu

Se zdražováním energií se v mnohých domácnostech dostává ke slovu opětovné využití vytápění pevnými palivy. V tom vám může pomoci domácí výroba papírových briket. Pomohou při zatápění a ušetříte za otop. Jejich výroba je jednoduchá a nic nestojí.

Papírový odpad v domácnosti

Plasty jsme si zvykli třídit, papír a papírové kartony však třídíme velmi sporadicky. Proto jistě uvítáte způsob, jak staré noviny, kartony a obalové materiály znovu použít. Brzy vám mohou sloužit jako papírové brikety, jsou užitečné, pokud vytápíte pevnými palivy. Jsou pomocníkem při rozdělávání ohně a pomáhají snížit spotřebu klasického otopu. Mají však nižší výhřevnost než klasické brikety. Papírového odpadu vyprodukuje každá domácnost velké množství, můžete jej účelně spotřebovat.

Dřevěné brikety

Klasické dřevěné brikety se vyrábějí stlačením a vysušením zbytků dřeva. Zákazník získává elegantní cihličky, které jsou vhodné do kamen nebo pro grilování. Jsou skladné, lehké při manipulaci a nejsou spojeny s nepořádkem při přenášení. Hoří lépe a neprodukují takové množství sazí a popela. Doma můžete vyrobit papírové brikety, ty vám pomohou spotřebu dřevěných briket značně snížit.

Foto: Shutterstock

Výroba papírových briket

Pro výrobu papírových briket budete potřebovat dva plastové kyblíky, velké množství papírového odpadu a vodu. Práci usnadní vrtačka s míchacím vrtákem, drcení papírového odpadu je jednoduché ve skartovačce. První kyblík naplňte až k povrchu drobnými kousky papírového odpadu.

Můžete jej natrhat na malé kousky nebo použít skartovačku. Pak papír zalijte vodou až k okraji kyblíku. Nechejte hodinu namočené a následně důkladně promíchejte s pomocí míchacího vrtáku. Slijte přebytečnou vodu a připravte si druhý kyblík. Do něj vyvrtejte množství děr, aby voda mohla odtékat. Přesypte mokrou směs do děravého kyblíku, nahoru položte těžký kámen. Voda se vylisuje a vyteče ven.

Sušení briket

Vlhký papír tvarujte do cihliček a ukládejte na suché místo. Nejlépe se brikety připravují v letní sezónu, na sluníčku vyschnou asi za 1 týden. Poté je můžete dlouhodobě skladovat a používat k vytápění. Papírové brikety nejlépe vytvoříte z čistých kartonů a novin. Kancelářské papíry jsou běleny chlorem a u časopisů se používá nevhodná tiskařská barva.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments