Lidl a Kaufland patří tajemnému muži. Na veřejnosti se téměř nepohybuje

Vybudoval dvě dominantní značky obchodních řetězců nejen na českém, ale dokonce i evropském a světovém trhu. Lidl a Kaufland zná opravdu každý a v tuzemsku jde o dva nejvýdělečnější řetězce ze všech, což jistě není náhoda. Mají odlišný koncept, ovšem shodují se v nákladové efektivitě a špičkových procesech.

Kdo to je?

Málokdo však ví, komu tito giganti ve skutečnosti patří. Jistě, víme, že jde o německé firmy a dále se nad tím moc nepozastavujeme. Ostatně, dnes je obvyklé, že takto velké společnosti nemají koncentrované vlastnictví, ale jsou obchodovány na burze, takže si jejich akcie můžete koupit i vy. To je případ třeba Albertu nebo Tesca.

Je ovšem neuvěřitelné, že hned dvě tak obrovské společnosti patří jednomu jedinému muži. Ten skrz ně do značné míry ovládá evropský trh s potravinami. Má totiž obrovskou sílu, a tak ho musí poslouchat dodavatelé, ale nepřímo i zákazníci.

Tento muž se jmenuje Dieter Schwarz a mělo by mu být osmdesát let. Německá média nicméně v závěru loňského roku začala spekulovat o tom, zda tento člověk vůbec existuje. Je sice údajně zachycen na několika neostrých starých fotografiích, ale veřejnost ho nikdy neviděla.

Ani na tato osočení však nezareagoval veřejným vystoupením. Pouze někteří zástupci jeho společností uvedli, že skutečně existuje a že s ním pravidelně jednají.

Foto: Shutterstock

Obrovský zásah

Nepřekvapí tedy, že o jeho životě prakticky nic nevíme, pouze náznaky, jejichž pravdivost navíc není stoprocentní. Jisté každopádně je, že jde o jednoho z nejbohatších mužů planety.

Zajímavé je, že Lidl založil už v roce 1858 někdo úplně jiný. Schwarz nad řetězcem získal kontrolu až v době německého hospodářského zázraku. Zajímavostí budiž, že práva na užívání tohoto jména koupil v roce 1968 za pouhých tisíc marek.

Dnes má Lidl celkem 3200 prodejen, přičemž působí prakticky v celé Evropě, ale také ve Spojených státech amerických. Kaufland má potom 1500 prodejen a působí v osmi evropských zemích.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Hojda
Vladimír Hojda
1 rok

Kaufland patří Klausi Schwabovi.