Češi pustili topení naplno, na úspory kašlou. Spotřeba plynu je teď brutální, hrozí velké problémy

Asi jen málokdo dnes netuší, že tu máme energetickou krizi, jejíž součástí je také již konstantní nedostatek plynu, problémy v jeho dodávkách a vysoká cena této komodity. Dlouhou dobu šlo tak trochu o abstraktní problém, zejména pak pro domácnosti, protože ty ho ve větší míře používají až tehdy, když začne topná sezóna.

Individuální úspory

A to se teď také stalo. Počasí je na poměry září velmi chladné a slunečních dnů bylo opravdu pomálu, letní potom prakticky žádný. Je už docela jasné, že se budou muset zavádět nejrůznější opatření, která povedou k tomu, aby plyn náhodou nedošel úplně, což by představovalo obrovský problém. Jen si představte situaci, že otočíte kohoutkem radiátoru a nic se nestane. Některé firmy jsou pak na plynu doslova závislé a nemohou jen tak ukončit výrobu, protože by to nadělalo velké škody.

Mnozí však doufali, že se k tvrdším opatřením nebude muset přistoupit, protože to budou sami lidé, kteří se přizpůsobí a začnou s plynem šetřit. Předpokládalo se, že spotřeba by bez větších problémů mohla klesnout o nějakých 20 %, a to jen proto, že lidé nebudou svá obydlí přetápět jako v minulosti, topení si lépe nastaví a provedou další úsporná opatření na individuální úrovni.

Jak se ale ukazuje, byly to poměrně bláhové představy. Na sociálních sítích se naopak spousta lidí chlubí tím, jak topí doslova “na plný kotel” a fotí třeba termostaty s 25 stupni, což už je opravdu hodně. Mohlo by se zdát, že to jsou jen extrémní případy, kdy lidé ukazují, že se nechtějí žádným způsobem omezovat, ale v průměru tomu bude přeci jen jinak.

Foto: Shutterstock

Velké zklamání z výsledku

Bohužel i tvrdá čísla ale dokládají, že to s dobrovolnými úsporami bude hodně obtížné. Jak na Twitteru uvedl Martin Pacovský z Pražské plynárenské, topná sezóna v tomto ohledu začala hodně špatně.

V minulém týdnu prý byla spotřeba plynu o celých 19 %, než jaký byl poměrně konzervativní cíl této společnosti. Ten je nastaven tak, že představuje 15% úsporu oproti průměru z minulých pěti let. Počítalo se přitom s tím, že nějakých patnáct dvacet procent úspor se zvládne opravdu hravě a ve hře je i mnohem více.

S úsporami počítají pochopitelně i projekce, které jsou vytvořeny na to, kolik bude pro tuto zimu potřeba plynu. S velkou pravděpodobností totiž budeme muset vystačit se zásobníky a menšími dodávkami zkapalněného plynu. Zdá se také, že bude nutné přistoupit k tvrdším restrikcím. Už dříve byl připraven plán, který například nařizuje topit pouze na osmnáct stupňů. Stačí ho aktivovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Kdo šetří plynem, tak bude mít zimu stejně jako ten, co nešetří až plyn dojde úplně. Akorát si déle užije tu zimu. Tak proč by se mělo šetřit. Pro imbecily, co si teď užívají tepla? Má to logiku to šetření pro ostatní nešetřící, ke kterým se nemůžu, já šetřil, jít ohřát?

Last edited 1 rok by Zvoník
Jiri
Jiri
1 rok

Jako nic ve zlym ale co se plynu tyka jestli jedu stabilni teplotu tak mam jedno jestli drzim hranici 18 a nebo 25 stupnu takze vetsi zazeh je to jen na prvni zatopeni pak se uz teplota drzi stejne včetně spotrebya k tomu co ma 18 stupňů za vyznam když budou lide casteji nemocny a nebudou moc chodit do prace asi by to chtelo tam nahore myslet hlavou my cesi normalni lidi mame setrit na to aby vlada nase penize poslala nekam do kopru nevidim duvod se nejak omezovat a nemluvím za sebe ja plynem netopím

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Jiri

Čistá pravda souhlasit budou všichni.

elíza
elíza
1 rok

Já šetřit teplem ani nemůžu, protože to co ušetřím, tak mi podle vyhlášky 269 stejně naúčtují. Bydlím v paneláku a v loni jsem šetřila. Moje spotřeba tepla byla 113 jednotek, ale korekčním koeficientem 19,42 mi tuto spotřebu téměř zdvacetinásobili na skoro 2200 jednotek. Podala jsem reklamaci, ale tu mi neuznali s odůvodněním, že podle vyhlášky 269 je výpočet v pořádku. Takže letos to teplo proženu vlastním radiátorem i za cenu, že to budu pouštět oknem ven. Stejně mi to zas naúčtují, dokonce mi zvedli zálohy na teplo. Tak si aspoň zaplatím to svoje.

Helena
Helena
1 rok
Reply to  elíza

A víte, že vám tu vaši větší spotřebu tím koeficientem vynásobí i tak? 🤔🤭

Leoš
Leoš
1 rok

Zajímavé, že z jiného zdroje mnohem věrohodnějšího než tyto stránky jsem zjistil, že přestože je letos chladněji než loni, tak spotřeba je mnohem menší.

Martin.Gabris

Topim jak ja chci ane jak oni chtějí. Je Zíma topim na 25 as 27,sem ve svobodný zemi a nebo ne?

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Martin.Gabris

Da tavaryšč.

Jsi ve svobodné zemi a nefunguje ti překladač, takže hned víme odkud jsi 😛