Češi pustili topení naplno, na úspory kašlou. Spotřeba plynu je teď brutální, hrozí velké problémy

Asi jen málokdo dnes netuší, že tu máme energetickou krizi, jejíž součástí je také již konstantní nedostatek plynu, problémy v jeho dodávkách a vysoká cena této komodity. Dlouhou dobu šlo tak trochu o abstraktní problém, zejména pak pro domácnosti, protože ty ho ve větší míře používají až tehdy, když začne topná sezóna.

Individuální úspory

A to se teď také stalo. Počasí je na poměry září velmi chladné a slunečních dnů bylo opravdu pomálu, letní potom prakticky žádný. Je už docela jasné, že se budou muset zavádět nejrůznější opatření, která povedou k tomu, aby plyn náhodou nedošel úplně, což by představovalo obrovský problém. Jen si představte situaci, že otočíte kohoutkem radiátoru a nic se nestane. Některé firmy jsou pak na plynu doslova závislé a nemohou jen tak ukončit výrobu, protože by to nadělalo velké škody.

Mnozí však doufali, že se k tvrdším opatřením nebude muset přistoupit, protože to budou sami lidé, kteří se přizpůsobí a začnou s plynem šetřit. Předpokládalo se, že spotřeba by bez větších problémů mohla klesnout o nějakých 20 %, a to jen proto, že lidé nebudou svá obydlí přetápět jako v minulosti, topení si lépe nastaví a provedou další úsporná opatření na individuální úrovni.

Jak se ale ukazuje, byly to poměrně bláhové představy. Na sociálních sítích se naopak spousta lidí chlubí tím, jak topí doslova “na plný kotel” a fotí třeba termostaty s 25 stupni, což už je opravdu hodně. Mohlo by se zdát, že to jsou jen extrémní případy, kdy lidé ukazují, že se nechtějí žádným způsobem omezovat, ale v průměru tomu bude přeci jen jinak.

Foto: Shutterstock

Velké zklamání z výsledku

Bohužel i tvrdá čísla ale dokládají, že to s dobrovolnými úsporami bude hodně obtížné. Jak na Twitteru uvedl Martin Pacovský z Pražské plynárenské, topná sezóna v tomto ohledu začala hodně špatně.

V minulém týdnu prý byla spotřeba plynu o celých 19 %, než jaký byl poměrně konzervativní cíl této společnosti. Ten je nastaven tak, že představuje 15% úsporu oproti průměru z minulých pěti let. Počítalo se přitom s tím, že nějakých patnáct dvacet procent úspor se zvládne opravdu hravě a ve hře je i mnohem více.

S úsporami počítají pochopitelně i projekce, které jsou vytvořeny na to, kolik bude pro tuto zimu potřeba plynu. S velkou pravděpodobností totiž budeme muset vystačit se zásobníky a menšími dodávkami zkapalněného plynu. Zdá se také, že bude nutné přistoupit k tvrdším restrikcím. Už dříve byl připraven plán, který například nařizuje topit pouze na osmnáct stupňů. Stačí ho aktivovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ilija Němec
Ilija Němec
1 rok

Nevím kde se ty informace berou. Každopádně věřím AAzdraví na 100%. Šetříme moc ať se zastavíme na 200000,-Kč. Když svítí slunce, tak raději sedíme v autě a doma nemusíme topit.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Ilija Němec

Taky máme spotřebu 20.000€ měsíčně a jde to nahoru 😀

Tom
Tom
1 rok

Asi nikomu nahore nedochazi,ze zima dorazila driv,nez za poslednich 5 let. Mame doma 2 male deti (minimka) a i kdyz na 25 teda nevytapime,tak ale 20-22 to je. Na stesti mame kombinaci drevo plyn a topime zatim jenom na drevem. Tedy krome ohrevu vody, ta je jen na plyn.

Ilija Němec
Ilija Němec
1 rok

Přesně tak. Kdo tedy lže? Novinky lžou z 90% a tady je to jak? Poslední dobou fakt nevím. AAzdraví věřím na 100%

Leoš
Leoš
1 rok

Já jsem letos ještě topení nezapl. Ještě není taková zima. Tak brzo netopime žádný rok. Není potřeba doma chodit v sortkach a krátkém rukávu. Máme 21 stupňů a to stačí. Nechápu když někdo zbytečně topí na 25 i více, aby mohl doma chodit skoro neobleceny.

Flegr
Flegr
1 rok
Reply to  Leoš

A co každého věc. Starej se o sebe a třeba zmrzni. Nebudu chodit ve svetru, ty jo co ?

Eva
Eva
1 rok

Také jsem topení ještě nezapla. Ale úřady vesele přetápějí.

Radek
Radek
1 rok

Tak my doma ještě topení nezapli

Michal
Michal
1 rok

Já se tedy za Čecha považuji, ale s autorem článku nesouhlasím.
Netopíme na 18°, vlastně netopíme skoro vůbec, jen 4h večer na 20° a přes noc na 15°.
Ale kde jsem zaznamenal přetopené prostředí jsou obchodní centra 😱, tam všichni chodí v tričkách, košilích a krátké kalhoty. V OC bude i v zimě léto 😖.
A takového krásného prostředí se zákazníci nebudou chtít vzdát 🤨.
Tak a teď by mě zajímalo, kde jsou ty kontroly, kterými vyhrožují 🤔🤔🤔

Vlapu
Vlapu
1 rok

🇨🇿My tu máme hlavně vládu kterou tady v České republice většina nechce.🇨🇿

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Vlapu

Většina rusů ji opravdu nechce, ale to nás nemusí zajímat 😛

Sara
Sara
1 rok

No jo topit na 18° klidne budu, jen jestli budu moct pak zazalovat stat kdyz mi onemocni miminko!!!! Protoze pri koupani bude 18° malo… kdyz ho musim utirat a oblekat v jine mistnosti nez je vana…

Monika
Monika
1 rok

Nevim ktery pisalek pise takové bláboly!Já topím na 18stupnu a to od jak živa.!A teď jsem ještě topení nezapla a když, ho v zimě zapnu tak jen aby se odrazil vzduch!A nademnou netopí v zimě vůbec!Proč lžete že Češi na úspory kašlou!!

Cojetidotoho
Cojetidotoho
1 rok
Reply to  Monika

😂😂😂😂 Já na ně teda kašlu. Můj dům, můj hrad a budu si topit, jak budu chtít!! A vy si třeba pomrznete!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Cojetidotoho

Někdo podporuje náš režim, jiný zase ten ruský.

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Xavier

Putin je mi ukradený stejně jako tato vláda dementů a celá slavná EU. Topit si budu podle sebe na ne podle nějakého trotla v vládě😡