Česká televize v koncích. Češi přišli na to, jak jí na poplatcích nezaplatit ani korunu

Spolu se stále rostoucí nespokojeností s vysíláním České televize se mnoho lidí začalo poohlížet po způsobech, jak za veřejnoprávní média neplatit. Většina občanů totiž dnes koncesionářské poplatky hradí, což může být dáno historicky. Třeba už ale dávno takovou povinnost nemají. Kolem celé věci je teď mnoho nejasností, protože podmínky se možná budou měnit, ale zatím není nic odsouhlaseno.

Udělejte aktivní krok

Pokud už za Českou televizi skutečně nechcete platit, je na místě zvážit to, zda se od poplatků nedohlásit. To můžete udělat, pokud je splněno několik předpokladů. Ovlivnit můžete jeden z nich, a to velmi jednoduše. Zkrátka se zbavíte televizního přijímače a najednou už nic platit nemusíte. Aktuálně přitom klidně můžete mít počítač nebo mobilní telefon. Na ně se poplatky zatím nevztahují.

Pokud se chcete odhlásit, je třeba vyplnit čestné prohlášení, které je k dispozici na webu České televize. Zde deklarujete následující: “Čestně prohlašuji, že k dnešnímu dni nenaplňuji podmínky zákona č.348/2005 Sb., o televizních a rozhlasových poplatcích, v platném znění, které vymezují poplatníka televizního poplatku, tj. nevlastním, nedržím nebo z jiného právního důvodu alespoň 1 měsíc neužívám televizní přijímač.

Po jednom měsíci po zbavení se televize tedy můžete skončit s placením poplatků. Někteří lidé to ovšem řeší nesprávně. Zbaví se například jen antény, která umožňuje příjem klasických digitálních programů včetně České televize. Podmínky ČT ovšem hovoří jasně. “Povinnost platby se vztahuje i na případy, kdy je televizní přijímač využíván jen ke sledování komerčních platforem typu YouTube, Netflix, Apple TV, Amazon prime, HBO atd.,” uvádí se pro pořádek přímo v žádosti.

Kdo ještě platit nemusí

Další možnost k odhlášení koncesionářských poplatků mají lidé, jejichž čistý příjem je nižší než 2,15násobek životního minima za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Osvobození na základě tohoto titulu je však platné pouhých 6 měsíců. Pakliže okolnosti přetrvávají, je třeba si znovu požádat, zdůrazňuje Česká televize.

Čtěte také: Česká televize začala lidem posílat hrozný dopis. Kdo nezaplatí, dopadne opravdu špatně

Je pak poměrně bizarní, že Česká televize milostivě osvobozuje od placení také ty, kteří její program nemohou konzumovat v plné kvalitě z toho důvodu, že jsou zcela slepí nebo zcela hluší. Jakmile ale vidíte na jedno oko nebo slyšíte na jedno ucho, už platit musíte.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Peters
Peters
1 měsíc

Absolutni debilita placeni nejakejch zkurvenejch poplatku at se ct udela jako napr. Je voyo nebo netflix proste kdo to chce at si to zaplati ( to se samozdrejmne asi boji ze by to skoro nikdo neplatil-taky za co ? Za obsah co se neda sledovat!!!! ) z tohoto duvodu absolutne nechapu proc bych to mel platit, stejne na to nekoukam

Bob
Bob
1 měsíc

Jo, platit jedine, kdyz nebude davat reklamy.

Milan
Milan
1 měsíc

Celý tento systém je postaven na podvodu, který umožňuje ČT občany okrádat, nic víc a to díky všem vládnoucím strukturám tohoto státu. Za 10 let co jsem zrušil televizi mi nechybí a ani nemůžu říct, že by mi jejich lži chyběly.

Peters
Peters
1 měsíc
Reply to  Milan

Svata pravda

Robert
Robert
1 měsíc

Ten nadpis to ke ale grc a pak se dozvíte to co už všichni dávno ví. Ale co bychom neudělali pro clickbajt, že Štěpánová ducha mdlého.

NELEN Nel
NELEN Nel
1 měsíc
Reply to  Robert

Jojo tenhle canc je nesmrtelný jak blbost.