Česko čeká 5. stupeň PES a nejpřísnější opatření, zřejmě na delší dobu. Jak náročné měsíce přečkat v bezpečí a psychické pohodě

Vláda bude už v pondělí jednat o přechodu země do pátého, tedy nejpřísnějšího stupně PES. Pravděpodobně dojde opět k významnému omezení ekonomiky a pohybu osob. Epidemie je rozjetá a chladné počasí jí nahrává. Opatření tak mohou trvat delší dobu, zřejmě až do doby, než se podaří proočkovat větší část populace. Jak toto období přečkat ve zdraví fyzickém i psychickém?

Nákup a jídlo až do domu

Vyzkoušejte služby společností Rohlik.cz, Kosik.cz nebo iTesco.cz. Nejsou sice dostupné po celé republice, ale někde fungují menší rozvozové společnosti. Sortiment trvanlivých potravin má i mall.cz a další. Na některých výdejnách si také můžete nákup bezkontaktně vyzvednout. Rozvoz hotových jídel z restaurací poskytuje Wolt či Dame jídlo. Podobně se dá vyřešit i drogerie nebo léky.

Vsaďte na videohovory

Videohovory do značné míry nahradí osobní setkání, které odborníci pokládají v současné době za potenciálně nebezpečné. Zkuste WhatsApp či Messenger. Při konverzaci stačí na horní liště stisknout ikonku kamery. Skype umožňuje pořádat telekonference i ve více lidech bez registrace. Stačí vám jen webový prohlížeč. Osobní kontakt to nenahradí, ale zmírní to náš pocit osamělosti.

eBook půjčovny, audioknihy, videa a filmy

Knihovny jsou zavřené, ale internetových půjčoven eBooků je dost. Portál DatabázeKnih.cz a Databook.cz nabízí elektronické knihy zcela zdarma, nebo třeba Městská knihovna v Praze. Audioteka.cz a Audiolibrix.cz nabízí audioknihy, které si dáte do sluchátek. IP televizi můžete pustit i v mobilu. Nabízí ji mobilní a internetoví operátoři, k dispozici je Netflix, HBO a další platformy.

Bezkontaktní platby Google Pay či Apple Pay

I když je smyslem vyřadit ze hry hotové peníze, což není zcela ideální, v dnešní době to pomáhá. Kartu, hodinky či mobil nedáváte z ruky. Při platbě hodinkami a mobilem nezadáváte ani PIN na terminálu, kterého se dotýká mnoho lidí denně.

Palivo kupujte bezkontaktně

Například Benzina nabízí aplikaci, kam si vložíte údaje k platební kartě, pak přijedete ke stojanu, natankujete, mobil přiložíte na QR kód a potvrdíte platbu. Shell funguje přes aplikaci Masterpass a QR kódy se skenují před tankováním. Odpadá návštěva provozovny čerpací stanice a kontakt s obsluhou.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments