Tohle už přehnali. Ať si zkusí za můj důchod žít, já už to nedám. Důchodce ze Sokolova promluvil hodně ostře

Někteří důchodci mají pocit, že se na ně zapomnělo. Nežije se jim v současné době vůbec dobře. Všechno se dramaticky zdražilo, a přestože jim to měly vyrovnat nejrůznější valorizace, v řadě případů se to nepovedlo. A teď přišla opravdová rána. Poslední zdražování už nebude vyrovnáno valorizací v plné výši, jak byli zvyklí, ale tato částka byla státem osekána.

Stěhoval se, aby vyšel

Důchodci si měli v červnu tohoto roku kvůli vysoké inflaci polepšit v průměru o 1800 korun, ale nakonec dostanou pouhých 750 korun. Ceny však vyskočily znovu skutečně dramaticky a zdražování zdaleka nekončí. Jak se ale ukazuje, stát už nemá peníze a musí v tomto ohledu šetřit.

Mnozí přitom mají pocit, že se důchodci v Česku mají už dobře. Ale pokud se podíváme na jednotlivé příběhy, tato představa nás zřejmě brzy opustí. Příkladem může být pan Miroslav, který aktuálně žije v Sokolově.

Přestěhoval jsem se sem z Prahy. Z jednoduchého důvodu. Tam už jsem nevyšel před 10 lety. Nájem v bytě mi stoupnul tak, že byl vyšší než celý důchod. Hledal jsem proto v celé zemi místa, kde jsou nájmy nejlevnější. Nakonec jsem se přestěhoval do bytu tady v Sokolově,” říká pan Miroslav.

Foto: Shutterstock

Zkuste si z toho žít

Jenže situace se opakuje i na v tomto chudém regionu. “Zvýšili mi nájem i cenu energií. Takže teď platím 12 tisíc korun měsíčně jen za to. Jenže důchod mám 16 tisíc. A to mi teď řekněte, jak z těch čtyř tisíc mám vyžít? To je jídlo, ošacení, doprava, léky, zkrátka jenom to nejnutnější. Že bych si něco dopřál? Na to zapomeňte, na konci měsíce už kolikrát i hladovím,” líčí Miroslav.

Nakonec to dopadlo tak, že panu Miroslavovi musí pomáhat jeho děti. Ty to sice dělají rády, ale on se v takové situaci necítí vůbec komfortně. Naopak, rád by jim pomáhal sám, ale jednoduše nemůže, navíc je ještě tímto způsobem na obtíž.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bohumila
Bohumila
1 rok

Nedávno jsem četla podobný článek. Jen ten dotyčný bydlel vzájemném bytě 40 let. Nejhorší je, jdete do domova důchodců a platíte někdy astronomické částky i když se dotyčný o sebe postará. Tak si vybrat.

Jirka
Jirka
1 rok

Je třeba šetřit.To proto,aby si naši politici mohli přidat.

Marobarva
1 rok

Pane Jiří, takovým lidem, kteří všechno vidí hned špatně…, že my důchodci lžeme, bych přála okusit to stejné… Co když spousta [teď už] důchodců za bolševické éry, tu možnost si našetřit nemělo! Já tedy ne, nevíte o někom absolutně nic a odsuzovat, to je tak strašně jednoduché a populární hnus! Mějte hezký den.

Jana
Jana
1 rok

16000 je pěkný důchod. Co mají říkat maminky které mají rodičovský příspěvek cca 10000 z toho musí zaplatit nájem a uživit sebe a dítě. Jsou maminky které nikoho nemají a musí to taky zvládnou.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Jana

Mate pravdu10tisic je ale pokud bydlíte sama máte nárok na kde jaké priplatky a ktomu peníze od otce dítěte.Je pravda,že Sunar,pleny a další věci pro dítě je nehorázně drahé!Mám též malé vnouče a zaplať pánbůh že zetak vydělává!Samotné matky lituji,protože malé dítě nejde ošidit Je to ostuda že stát vydělává na dětech a nemocných!

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Jana

Máte pravdu ale já vám ty děti neudelal já sem dělal 40 let tak CH či mít pokojně stáří dětem brečet kdo vám ty děti nadělal….

Ivana Faigelova
Ivana Faigelova
2 měsíců
Reply to  Karel

Co jste to za člověka! Děti jsou dar. Největší štěstí na světě. To jako má svět vymrit? Nevím co si myslet. Potřeboval by jste ledovou sprchu.

Jiří
Jiří
1 rok

Chybí informace, jak se na důchod připravil. Měl asi mírně podprůměrný plat, tak má trochu podprůměrný důchod. Těch 12 tisíc za bydlení v Sokolově se mi nezdá. V centru Prahy je garsonka za 15 tisíc . No tak asi bude muset natáhnout ruku a žádat o sociální dávku a smířit se s tím, že život příliš nezvládl.

Ondřej
Ondřej
1 rok
Reply to  Jiří

S tím bydlením bych se vůbec nedivil. Třeba ve Zlíně jsou ceny podnájmů podobné jako v Praze, ale platy nižší !!! A psát, že život nezvládl, když nevíte přesnější informace je za mě hodně přes čáru…

Roman
Roman
1 rok
Reply to  Jiří

A kdo by podle Vás dělal tyto práce kdyby všichni život zvládli(tak jak píšete)??? Asi byste chodil si přivydělat np.: jako uklízečka někde že??? A věřte že tyto práce za minimální mzdu jsou kolikrát o hodně těžší než ty za které je plat i třikrát vyšší!

Eva
Eva
1 rok
Reply to  Roman

Tak holt se asi musí smířit s tím, že kdyz někdo neměl v životě na víc než na uklízečku, tak nebude mít nijak závratný důchod. Tak to prostě je. A ti co dokázali v životě víc a lépe se učili at se mají samozřejmě lépe, vždyť je to zcela logické.
Dnes si kdejaký člověk, co byl v životě líný trochu víc maknout chce, aby se měl luxusně a jezdil si na dovolené. Holt jaký životní standard si nastavil, takový má.

Ilona
Ilona
1 rok
Reply to  Eva

To jsou kecy od lidí, kteří myslí jen na sebe. My to tak neměli.Ti dnešní chytrolínové budou radit

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Eva

Kdyby všichni studovali a dělali lepší práci kdo by vám postavil domy, zapojil elektřinu a pod. Asi by jste bydlela v jeskyni. Musíte trochu použít hlavu i z tohoto pohledu. Jsou prostě zaměstnání které někdo dělat musí a jsou placené nižší mzdou. A kdo si toto neuvědomí je asi pěkný hlupák.

Last edited 1 rok by Jan
Michal
Michal
1 rok
Reply to  Eva

A co ti, kteří nepracovali nikdy, jen pobírali dávky a nyní mají důchody z průměrného platu. To je motivační….A určitě si ten vyšší důchod zaslouží….

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Eva

Zamyslete se a rozjímejte, proč někteří lidé mají nižší penze. To není jen o tom, že byl člověk líný nebo měl nižší plat než vy.
A dovedete si představit, že i já, ač dělník, mám vyšší penzi než bývalý stavbyvedoucí?

Ivana
Ivana
1 rok
Reply to  Jiří

Nájem a energie, to by tu částku mohlo dát. Zkoušel jste žádat u nás o příspěvek na bydlení? To běžný senior nedokáže vyplnit. Mám pocit, že je tak složité proto, aby to lidi odradilo, o něco žádat.

Bohumila
Bohumila
1 rok
Reply to  Ivana

Souhlasím , kord když je tam nepříjemná úřednice., která vám to sežrat.Každý na to vše nemá nervy, čas a někdy i zdraví. Popřípadě i na cesty na úřady.