Chorvaté využili situace a pořádně napálili ceny. Člověk má pocit, že peníze zde nemají žádnou hodnotu

Letošní sezóna bude pro Chorvatsko podle všeho velice silná a po dvou letech útlumu se podnikatelé závisející na turistickém ruchu mohou těšit na velmi zajímavé obraty. Pokud ale někdo čekal, že se budou snažit zákazníky přivábit cenami a pobyt jim tak zpříjemnit, bude se zřejmě hodně divit. Většina místních podnikatelů se rozhodla, že se na úkor turistů přijíždějících v letošním roce pořádně zahojí.

Drahé ubytování

Ceny v Chorvatsku rostly už v minulých letech, a to poměrně rychlým tempem. Ze země, kde si Češi dlouho připadali jako ti, kdo přijíždějí z bohatší části světa, se stává místo, kde už není draho pouze pro turisty z České republiky. Žehrat totiž začínají i ostatní cizinci, zejména pak Němci.

V letošním roce hodně stouply především ceny ubytování. Ceny za noc v obyčejném apartmánu v sezóně se pohybují kolem 100 euro. Pokud byste se chtěli ubytovat v tříhvězdičkovém hotelu, připravte si klidně i dvojnásobek. O něco příznivější ceny můžete čekat v červnu a v září, ovšem pokud jde o prázdninové měsíce, tam Chorvaté využívají každé příležitosti ceny navýšit. A podle všeho to na zájem nemá žádný vliv. Cena tak rychle rostou i v posledních dnech, kdy se ukazuje, že ani takové částky za noc turisty neodradí.

Foto: Shutterstock

Restaurace už jen výjimečně

Samostatnou kapitolou jsou potom restaurace. Turisté je na dovolené pochopitelně rádi navštěvují, protože si chtějí dopřát a nebaví je trávit čas u plotny. Pokud tak budou chtít činit i letos, musí se připravit na to, že utratí o poznání větší částky.

Vyskočily jak ceny jídel, tak i nápojů. Všude najdeme v nabídce čevapčiči nebo plejskavici. Jejich cena už však činí obvykle kolem 100 kun, tedy přibližně 340 korun. Za základní jídlo je to hodně. Pakliže dostanete chuť na rybu nebo kalamáry, připravte si alespoň 150 kun, tedy přes pět set korun. Velmi drahé je v restauracích také pivo. Zdaleka ne vždy je točené a dobře ošetřené, stojí však běžně 30 kun, tedy v našich korunách stovku. Pozor si dejte v turisticky velmi exponovaných místech, tedy zejména kolem oblíbených pláží, kde za pivo můžete dát i 50 až 100 kun. Stejně tak jídla jsou zde zcela předražená. Raději si najděte nějakou restauraci dále od pláže. Ani tam nejsou ceny nízké, ale alespoň nepadnete do turistické pasti.

Dovolená v Chorvatsku se tak mění v luxusní záležitost, obzvlášť pokud vezmete v potaz vysoké ceny pohonných hmot, které projedete na cestě tam i zpět.

Z Chorvatska Petr Vavrenka

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
mrbignos
mrbignos
1 rok

Tak neviem. Ubytko mame priamo na plazi. Klasicky standard. 320€ za 7 noci. Restika sucastou ubytovania. Ceny oproti minulemu roku v restike +5%. Pohoda.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  mrbignos

My máme zamluvené ubytování v domě na ostrově – 2 pokoje + wc s koupelnou, přes cestu je otevřené moře – není pláž, ale ze skály se dá v pohodě slézt do moře (jen pro plavce) za domem les, v dohledu dva domy a pláž s jemným štěrkem cca 600m po cestě – krásná procházka. Cena 62€ pro dva za den – stejná jako loni…restaurace cca 5km, ale to nám je jedno – vaříme si sami. Nádherný klid a poloprázdná pláž…

Martin
Martin
1 rok

Jako informace asi dobrý,ale autor nepíše kde tyhle ceny zaznamenal jestli na Istrii nebo na Makarské nebo na ostrově.
Já mám objednaný pobyt v Gradaci a od poslední návštěvy což je před třemi lety zdražila domácí o 10 euro.
Mám dvoupokojový apartmán s výhledem na moře s terasou a balkonem pro 4 osoby za 95 euro.
Tak proč pán autor tak straší.

Michaela Švecová
Michaela Švecová
1 rok

Draho je všude,ale také velmi záleží na vašem standartu. Ve dvou se nám podařilo sehnat ubytování na konec srpna za 50 euro/apartmán/den cca 40 m čtverečních, což je pro nás úplně dostačující. K moři je to asi 900 m, najíme se z toho, co si uvaříme. Nepotřebujeme vysedávat v drahých restauracích, hlavně jde o to vydechnout a odpočívat.

Iris
Iris
1 rok

A co jste čekali? Většina Chorvatů na pobřeží žije převážně z turismu – zkuste si makat celou sezónu od vidím do nevidím a snad to pochopíte. Navíc ani jim se zdražení všeho nevyhnulo – to snad mají hradit z vlastních kapes?

Renáta
Renáta
1 rok

Tak at tam lidi nejezdí a budou mít po prdeli 😃🤦🤷