Chřipka nebo nebezpečný zápal plic? Projevují se podobně, ale rozpoznání rozdílu může zachránit život

Ačkoli se chřipka a zápal plic mohou projevovat stejně, jedná se o zcela odlišné problémy, které mají rozdílnou závažnost. Pneumonie neboli zápal plic značí, že je v plicích přítomen hnis nebo tekutina, nejedná se jen o obyčejné nachlazení a je třeba velice rychle zasáhnout.

Nenápadné příznaky, ale vážné dopady

Zápal plic je častým onemocněním, které trápí všechny věkové skupiny. Ohrožuje plíce a v případě oslabeného těla může být dokonce smrtící. Nebezpečný je tak hlavě pro rizikové skupiny, a to děti a seniory.

Projevuje se na první pohled jako běžná chřipka, a to kašlem a zvýšenou teplotou nebo horečkou. Všimnout si však můžete také těžkého pocitu na plicích či zhoršeného dýchání. Jakmile se vám nebo někomu z vašich blízkých začne dýchat ztěžka, neváhejte a navštivte lékaře, aby situaci prověřil.

Ohrožené skupiny

Zejména pacienti trpící astmatem, srdečními nebo respiračními chorobami jsou náchylnější. Výjimkou nejsou ani ti, kteří trpí cukrovkou, sníženou funkcí mozku po prodělané chorobě, pacienti po mozkové obrně nebo také kuřáci.

Základní rozdíly

Nachlazení nebo chřipku obvykle doprovází také bolest hlavy a suchý kašel, při kterém pacient nic nevykašle. Přichází také extrémní únava, tudíž nemocný jen spí nebo odpočívá.

Naopak zápal plic se projevuje zimnicí, namodralými rty a nehty, bolestí na hrudi při hlubokém dýchání, pocením, zrychleným tepem, žlutým nebo ve vážných případech až krvavým hlenem při kašli. Pacient může vykašlávat také krev.

Návštěva lékaře se však doporučuje v případě chřipky i zápalu plic. Obě nemoci mohou mít následky, pokud nejsou léčeny. Zápal plic navíc často vyžaduje léčbu antibiotiky, a proto je lepší neztrácet čas a rovnou jednat. Při výrazných problémech s dýcháním je také možnost, že si vás v nemocnici nechají, aby minimalizovali riziko a pomohli vám co nejrychleji s léčbou.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments