Chyba před spaním, která zdvojnásobí pocit horka. Při tropické noci vám bude hůře

Během horkých nocí, kdy teplota neklesne pod 20 °C, se místo spánku často koupeme ve vlastním potu a nemůžeme spát. Co nedělat než ulehnete do postele.

Pokud nemáte doma klimatizaci a nelze pořádně vyvětrat a zchladit místnost, po pár dnech se byt pod vlivem denní horka mění v rozpálenou pec a přijde nespavost. To může být nebezpečné, zejména pokud je tropických nocí více za sebou.

Ledové osvěžení střídá ještě větší pocit tepla

Doktorka Sarah Jarvis nedoporučuje studenou sprchu večer ani v nočních hodinách, jak je uvedeno na tyla.com. Ledová sprcha před spaním může pocit nadměrného tepla ještě zdvojnásobit, stejně jako ledové nápoje. Tělu způsobí teplotní šok a začne produkovat teplo, aby se zahřálo. Pokud si dáte studenou sprchu a necháte vodu odpařit z pokožky stáním v uzavřené sprše, může vás to trochu zchladit.

Jak funguje vnitřní termoregulace

Pocit osvěžení po sprše trvá jen pár minut. Pak pocit vystřídá opět nepříjemný příliv tepla. Pokud je lidské tělo vystavené extrémnímu chladu, snaží se regulovat teplotu svého jádra. Jedním ze způsobů je kontrola průtoku krve do pokožky. Pokud je průtok krve studenou vodou snížen, v těle se zadržuje teplo, ve skutečnosti se po několika minutách budete cítit ještě hůř a bude vám ještě tepleji než předtím.

Foto: Shutterstock

Vlažná voda ve sprše i v nápojích

Pokud si chcete před ulehnutím do postele dopřát každodenní sprchu, dejte si ji s vlažnou vodou. Vlažné pijte i neslazené nápoje, nejlépe neperlivou čistou vodu. V žádném případě si nenanášejte led přímo na pokožku, můžete si způsobit popáleniny ledem. Pomoci může chladivý ručník kolem krku a případně vložení plachty či ručníku do mrazničky, bez rizika popálení ledem.

Jak se zchladit během tropických nocí

Mějte od rána zatažené venkovní rolety nebo žaluzie a nepouštějte žhavé paprsky do místnosti. Fungují jako překážka slunečnímu světlu a jsou mnohem účinnější než ty vnitřní. Dejte misku s chladnou vodou přímo před ventilátor, abyste ochladili proud vzduchu cirkulujícího po místnosti. Osvěžení před spánkem vám dopřeje pyžamo, které si před obléknutím dáte na chvíli do lednice. Spěte s rukama i nohama co nejvíce od těla, ať se vám neshromažďuje teplo kolem vašich končetin.

Foto: Shutterstock, zdroj: tyla.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
1 měsíc

Ty nohy od sebe mě dodělaly….